Monachium – Planowane tematy:

ttt – prace tytułowe temperamenty (rbb) / niedziela 29 października 2023, godz. 23:35

Terror w Internecie, życie wojną: Izrael po 7 października

Kiedy terroryści Hamasu zaatakowali Izrael rankiem 7 października, przyszli nie tylko z bronią, ale także z kamerami: za pomocą kamer w hełmach lub smartfonów filmowali siebie, jak mordują kobiety, dzieci, rodziny i transmitowali obrazy swoich masakr za pośrednictwem Telegramu, a nawet za pośrednictwem profile swoich ofiar na Facebooku. Był to początek wojny, która stała się także „wojną obrazów”: według badaczy mediów Hamas wykorzystywał media społecznościowe w nieznany wcześniej sposób w ramach swojej wojny psychologicznej. Izraelscy aktywiści i pracownicy kultury reagują na swój sposób: Achiya Schatz i jej organizacja FakeReporter walczą z dezinformacją i antysemicką mową nienawiści w Internecie. Po atakach Hamasu stworzył nową platformę internetową – „digitaldome.io”: „Tak jak mamy Żelazną Kopułę przeciwko rakietom, tak potrzebujemy Cyfrowej Kopuły przeciwko atakom w Internecie”. Oraz grupa filmowców wokół Elirana W ramach projektu #BringThemHomeNow Peled rozmawiał z krewnymi zakładników porwanych przez Hamas i prezentował ich w krótkich klipach internetowych. „TTT” spotkało się z tymi dwoma głosami w Tel Awiwie, dochodzącymi z miasta pogrążonego w wojnie. (Autor: Tim Evers)

„Kobiety i młodzież wygrały wybory w Polsce”

Pisarka Dorota Masłowska i reżyserka Agnieszka Holland rozmawiają o przyszłości Polski po wyborach. Dorota Masłowska miała 32 lata, gdy w 2015 roku do władzy doszła partia PiS. Dziś, po 8 latach samodzielnych rządów, partia ultrakonserwatywna i nacjonalistyczna została odrzucona. Dorota Masłowska widzi dwie grupy, których głosy w ostatnich latach nie liczyły się w polskiej polityce: młodzież i kobiety. I te dwie grupy dały teraz o sobie znać i w decydujący sposób przyczyniły się do porażki partii PiS. Mimo całej euforii, jaka panuje obecnie w polskim społeczeństwie, Masłowska widzi, że nadchodzą trudne czasy. Bo polskie społeczeństwo też jest podzielone. Nowy film fabularny Agnieszki Holland „Zielona granica” opowiadający o odwecie polskiej straży granicznej wobec uchodźców na granicy z Białorusią miał swoją premierę w Polsce dwa lata temu, w środku kampanii wyborczej. Doświadczyła masowej kampanii rządowej przeciwko jej filmowi. Holland twierdzi, że przywrócenie demokracji w Polsce będzie bardzo trudne. Holland stwierdził, że każdy, kto naruszył Konstytucję, musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Ma jednak nadzieję, że stanie się to bardzo szybko, aby stworzyć bardziej otwarty klimat dla krajowych artystów i dziennikarzy. „ttt” rozmawiał z Dorotą Masłowską i Agnieszką Holland oraz pytał historyka Krzysztofa Ruchniewicza o jego perspektywy dla Polski po 8 latach rządów PiS. (Autor: Ulf Kalkreuth)

100 lat Republiki Tureckiej

Kraj pomiędzy Europą a Azją, republika podzielona na dwa obozy: odkąd Mustafa Kemal Atatürk brutalnie rozpoczął swoją rewolucję kulturalną, nowoczesna, zorientowana na Zachód i świecka Turcja, dokładnie 100 lat temu, kraj nad Bosforem nigdy nie zaznał spokoju. Dziś Recep Tayyip Erdogan jest prezydentem, który przywraca Turcji wartości religijne i nacjonalistyczne. Wraz z dziennikarzem Canem Dündarem na wygnaniu w Berlinie, historykiem Ahmetem Kuyasem i artystą Bedrim Baykamem przebywającymi w Stambule „ttt” przygląda się krajowi, którego najnowsza historia wydaje się dramatyczna, brutalna i fascynująca. (Autor: Andreas Lueg)

„Czas życia”

„Całe życie” to tytuł powieści Roberta Seethalera o małomównym robotniku Andreasie Eggerze, prowadzącym proste życie w górskiej wiosce na początku ubiegłego wieku. Była to wówczas sensacja literacka, międzynarodowy bestseller, przetłumaczony na 40 języków. Dziś powieść doczekała się ekranizacji: w zapierającej dech w piersiach alpejskiej scenerii reżyser Hans Steinbichler opowiada historię nic nie znaczącego człowieka, który nie pozostawia śladu w historii świata i który ze stoickim spokojem akceptuje swój los: zostaje osierocony, maltretowany, a potem wychodzi za mąż. miłość swojego życia, ale natychmiast zginęła w lawinie. „ttt” oglądał film. (Autor: Max Burk)

Umiar: Siham El-Maïmouni

„ttt – titel Thesen temperamente” dostępny jest w bibliotece multimediów ARD od godziny 20:00 w dniu emisji

Zespół redakcyjny: Christine Thalmann, Ulf Kalkreuth (rbb)

Kontakt prasowy:

Dyrektor programu ARD/prasowo-informacyjnego
E-mail: presse.daserste@ard.de

Oryginalna treść: ARD Das Erste przesłana przez news aktuell

http://ots.de/55fb4a

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *