Moskwa grozi zakończeniem transakcji zbożowej

  1. Strona główna
  2. Polityka

Przyjęty:

Z: Tim Vincent Dicke, Daniel Dillman

Władimir Putin jest gotowy do negocjacji w wojnie ukraińskiej. Moskwa ma jednak wątpliwości co do przedłużenia umowy zbożowej.

Aktualizacja na piątek 14 października o godzinie 9:20: Moskwa planuje nie przedłużać umowy o eksporcie ukraińskiego zboża. „Nie wiem, bo druga część umowy nie jest przestrzegana” – powiedział agencji prasowej doradca szefa Kremla Władimir Putin Jurij Uszakow. interfaks według dziennikarzy zapytanych, czy transakcja zbożowa będzie kontynuowana w obecnej formie. W kontrakcie Rosja zobowiązała się do zniesienia blokady ukraińskich portów morskich na eksport zboża, ale w zamian domaga się łatwiejszego eksportu nawozów i żywności.

Ukraina przez długi czas nie miała możliwości wysłania zmagazynowanego zboża. © Efrem Lukatsky/AP/dpa

Uszakow skarżył się teraz, że w europejskich portach przechowywano około 300 000 ton rosyjskich nawozów, których nikt nie mógł odzyskać. Rosja zaproponowała, że ​​odda je za darmo najbiedniejszym krajom. „Ale jak dotąd nikt nie ma dostępu do tych nawozów”, powiedział Uszakow w Astanie na marginesie szczytu współpracy w Azji. Putin wcześniej rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o realizacji umowy zbożowej.

W wyniku rosyjskiej wojny agresji, która rozpoczęła się pod koniec lutego, tony zboża od miesięcy utknęły w ukraińskich portach. Od lipca trzy ukraińskie porty morskie zostały ponownie otwarte na eksport żywności, aby złagodzić sytuację na rynkach światowych. Statki prowadzone są przez korytarz na Morzu Czarnym. Pośrednikiem porozumienia jest Turcja. Jednak na początku września Putin nazwał umowę „przekrętem”, ponieważ obietnice złagodzenia sankcji wobec Rosji nie zostały dotrzymane.

Negocjacje z Putinem? Nie z Zełenskim

+++ 17:06: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wypowiedział się przeciwko negocjacjom z szefem Kremla Władimirem Putinem. „Dyplomacja to najpotężniejsze narzędzie, gdy broń zawodzi. Dziś nie może być dyplomacji z Rosją. Nie może już być dyplomacji jak dawniej. Nie może być szacunku dla przywództwa, które zabija, więzi i lekceważy prawo międzynarodowe – powiedział Zełenskij w przemówieniu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE), zgodnie z doniesieniami mediów.

Całkowita izolacja dyplomatyczna Rosji jest „ważną dźwignią”, powiedział szef państwa, dodając, że Rosjanie powinni wiedzieć, że wojna agresywna przeciwko Ukrainie toczy się tylko ze względu na wybranych przez nich przywódców.

Putin gotowy do negocjacji: komentuje Biden

+++ 15:36: Prezydent USA Joe Biden pokazał rosyjskiemu szefowi państwa Władimirowi Putinowi możliwe wyjście z wojny na Ukrainie. Jego sugestia: szef Kremla powinien po prostu wycofać wojska z Ukrainy – ale nadal utrzyma władzę w Rosji.

Biden wyjaśnił na kanale informacyjnym CNNże Putin „mógłby po prostu opuścić napadnięty kraj i prawdopodobnie utrzymać swoją pozycję w Rosji”. Rosyjski prezydent mógłby sprzedać swoim ludziom „że to było coś, co uważał za sensowne. Ale teraz osiągnął to, co zamierzał zrobić i nadszedł czas, aby sprowadzić Rosjan do domu”.

Amerykański Demokrata nie zakłada, że ​​Putin użyje broni jądrowej na Ukrainie. „Nie sądzę, żeby to zrobił” – powiedział Biden CNN. Potępił jednak retorykę nuklearną emanującą z Kremla. „Myślę, że to nieodpowiedzialne z jego strony, że mówi o przywódcy jednej z największych potęg jądrowych na świecie, który mówi, że może użyć taktycznej broni jądrowej na Ukrainie” – dodał Biden.

Putin gotowy do negocjacji: Macron stawia żądania wobec Ukrainy

+++ 14:10: Dziś Francja apeluje również o nowe negocjacje w wojnie na Ukrainie. Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał bezpośrednio z Władimirem Putinem. Rosyjski prezydent musi „wrócić do stołu negocjacyjnego”, powiedział Macron francuskiej stacji telewizyjnej France 2.

Macron zażądał od Rosji zaprzestania wojny i „szanowania integralności terytorialnej Ukrainy”. Ale oczekuje też chęci kompromisu ze strony Kijowa – szczególnie w sprawie Półwyspu Krymskiego. Rosja anektowała go w 2014 roku. „W pewnym momencie” obie strony powinny „wrócić do stołu negocjacyjnego” – odpowiedział Macron zapytany o Krym.

Nowe dźwięki z Rosji: Putin sygnalizuje chęć negocjacji

Pierwsze sprawozdanie z czwartku 13 października: Astana – Według prezydenta Rosji Władimira Putina, jego kraj może ponownie zaopatrywać Unię Europejską (UE) w gaz w bardzo krótkim okresie. „Jeśli chcą, możemy otworzyć krany i to wszystko” – powiedział Putin na forum gospodarczym w Moskwie.

Według prezydenta Rosji Rosja jest wiarygodnym dostawcą. Zachód ponosi wyłączną odpowiedzialność za wstrzymanie dostaw gazu od początku wojny na Ukrainie. „Piłka jest w rękach UE” – powiedział Putin. Moskwa znów jest gotowa do dostarczenia. Portal informacyjny m.in. relacjonował wystąpienie Czas moskiewski.

Władimir Putin uderza nową nutą: „Normalni Europejczycy cierpią”

W swoim przemówieniu Władimir Putin odniósł się także do wybuchu rurociągu Nord Stream na początku października. Wynika to z „międzynarodowego terroryzmu”, który pomaga państwom takim jak Stany Zjednoczone, Polska i Ukraina. Tylko „zwykli Europejczycy ucierpią” na sankcjach wobec Rosji. Ludność UE zaczęłaby już przechowywać „drewno na opał na zimę”.

Nowy ton Władimira Putina w czasie wojny na Ukrainie pojawia się tuż przed spotkaniem prezydenta Rosji z Recepem Tayyipem Erdoganem. W tym celu do Kazachstanu udaje się turecki szef państwa. Tureccy przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że obaj prezydenci spotkają się w stolicy Kazachstanu Astanie przy okazji regionalnego szczytu. Putin wskazał, że surowce mogą być również dostarczane do Europy przez Turcję przez Morze Czarne. Erdogan wielokrotnie proponował mediację w konflikcie ukraińskim. Dotychczasowe próby przekonania Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zgody na zawieszenie broni nie powiodły się.

Władimir Putin atakuje Kijów – Ukraina przejmuje tereny

Jak dotąd środowiska europejskie nie zareagowały na ofertę Władimira Putina. Nie jest też jasne, czy rosyjski prezydent poważnie podchodzi do swojej oferty rozmów. Tymczasem walki na Ukrainie trwają bez przeszkód. Ponieważ Ukraina nadal zdobywa teren, zwłaszcza na wschodzie kraju, a Rosja zadaje duże straty, Moskwa atakuje stolicę Kijów m.in. dronami. Ciężkie walki odnotowuje się również na południu kraju. (z agencjami)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *