Na wybrzeżu Bałtyku na Pomorzu: Polska buduje pierwszą elektrownię jądrową

Na wybrzeżu Bałtyku na Pomorzu
Polska buduje pierwszą elektrownię jądrową

Polska miała kiedyś mieć sowiecką elektrownię atomową – ale nigdy jej nie ukończono. Warszawa od lat forsuje nowe projekty. Amerykańska firma właśnie wygrała kontrakt na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inni, także z udziałem międzynarodowym, pójdą w ich ślady.

Polski rząd podjął uchwałę o budowie pierwszych w kraju elektrowni jądrowych. Amerykański koncern Westinghouse Electric Company wygrał kontrakt na pierwszą lokalizację, jak podała agencja PAP po naradzie ministrów w Warszawie. Podstawą jest umowa o współpracy między Waszyngtonem a Warszawą w sprawie cywilnego wykorzystania energetyki jądrowej od 2020 roku. „Wyraźnie widzimy, że musimy polegać nie tylko na sprawdzonej technologii, ale także na sprawdzonych partnerach” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. .

Według polskiego rządu pierwsza polska elektrownia jądrowa będzie kosztować około 20 mld euro. Rząd chce, aby pierwszy reaktor został uruchomiony w 2033 r. w północnej miejscowości Lubiatowo-Kopalino. W sumie Polska chce stworzyć trzy lokalizacje, każdy z trzema reaktorami. Powinno to pokryć 30% zapotrzebowania na energię elektryczną.

Polska chce przestrzegać swoich zobowiązań klimatycznych

Preferowaną lokalizacją EJ Lubiatowo-Kopalino jest wybrzeże Morza Bałtyckiego w województwie pomorskim na północny zachód od Gdańska. Planowane są trzy ciśnieniowe reaktory wodne typu AP 1000 oraz druga lokalizacja elektrowni jądrowej. – To projekt polegający na budowie elektrowni jądrowej w Polsce przez koreańską firmę z udziałem polskich firm – wyjaśnił Morawiecki. Brak dalszych informacji na temat ewentualnego trzeciego projektu w centralnej Polsce. Francja również wykazała zainteresowanie zamówieniami.

Warszawa od lat realizuje swój program nuklearny, a rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że ​​kwestia bezpieczeństwa energetycznego stała się pilniejsza. Wraz z budową elektrowni jądrowych polski rząd chce też wypełnić zobowiązania wynikające z paryskiego porozumienia klimatycznego.

W latach 80. pod Gdańskiem rozpoczęto budowę zaprojektowanej przez ZSRR elektrowni jądrowej. Po protestach elektrownia jądrowa Żarnowiec nigdy nie została ukończona. Elektrownie węglowe pokrywają obecnie około 70% zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *