Nad Bałtykiem na Pomorzu
Polska buduje swoją pierwszą elektrownię jądrową
02.11.2022 22:09
Polska miała kiedyś mieć elektrownię jądrową zaprojektowaną przez Sowietów, ale nigdy jej nie ukończono. Warszawa od lat forsuje nowe projekty. Amerykańska firma właśnie wygrała kontrakt na budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej. W ślad za nimi pójdą inne, także z udziałem międzynarodowym.
Polski rząd podjął uchwałę o budowie pierwszych w kraju elektrowni jądrowych. Przetarg na pierwszą lokalizację wygrała amerykańska grupa Westinghouse Electric Company – poinformowała agencja PAP po naradzie ministrów w Warszawie. Podstawą jest umowa o współpracy między Waszyngtonem a Warszawą w zakresie cywilnego wykorzystania energii jądrowej od 2020 roku. „Wyraźnie widzimy, że musimy polegać nie tylko na sprawdzonej technologii, ale także na sprawdzonych partnerach” – powiedział narodowo-konserwatywny premier Mateusz Morawiecki. .
Według polskiego rządu pierwsza polska elektrownia jądrowa będzie kosztować ok. 20 mld euro. Rząd chce, aby pierwszy reaktor został uruchomiony w 2033 r. w północnym mieście Lubiatowo-Kopalino. W sumie Polska chce stworzyć trzy obiekty, każdy z trzema reaktorami. Powinno to pokryć 30% zapotrzebowania na energię elektryczną.
Polska chce wywiązać się ze swoich zobowiązań klimatycznych
Preferowana lokalizacja elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino znajduje się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w województwie pomorskim na północny zachód od Gdańska (Gdańsk). Planowane są trzy reaktory wodne ciśnieniowe typu AP 1000 oraz druga lokalizacja elektrowni jądrowej. „To projekt polegający na budowie elektrowni atomowej w Polsce przez koreańską spółkę z udziałem polskich firm” – wyjaśnił Morawiecki. Brak dalszych informacji na temat ewentualnego trzeciego projektu w centralnej Polsce. Francja również wykazała zainteresowanie zamówieniami.
Warszawa od lat realizuje swój program nuklearny, a rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego stała się pilniejsza. Budową elektrowni jądrowych polski rząd chce też wypełnić swoje zobowiązania wynikające z paryskiego porozumienia klimatycznego.
W latach 80. pod Gdańskiem rozpoczęto budowę elektrowni jądrowej projektu sowieckiego. Po protestach elektrowni jądrowej Żarnowiec nie ukończono. Elektrownie węglowe pokrywają obecnie około 70% zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.