Tymczasowa runda cenowa rozpoczęła się w dziale mleczarskim sklepu w Puńsku.
400-gramowy pojemnik Grietinės kosztuje tu około 50-60 eurocentów, podczas gdy na Litwie za taką samą kwotę płacimy 1,49.
Produkt używany w prawie każdym gospodarstwie domowym, czyli mleko, kosztuje w Polsce około 50 eurocentów. Tokio prawdziwe 3,2%. Z mleka sprowadzonego z Polski do kupującego na Litwie odlicza się 75 eurocentów.
Lydyto surio kaina u sąsiadów też jest bardzo dobra. Paczka 250 gramów kosztuje tam 1,98 EUR. Na Litwie prawdziwa waga sūrio kosztuje więcej – 2,25 euro.
Masło o 82% tłuszczu kosztuje w Polsce 1,49 euro, na Litwie 1,99 euro.
Mięso w Polsce można kupić znacznie taniej
Litwini są jednym z największych na świecie krajów spożywających mięso. Każdy z nas zjada rocznie około 95 kilogramów produktów zwierzęcych.
Kiaulienos šoninė w Lenkijoje kosztuje 2,80 euro. To nugarinė, to sprandinė około 4 euro.
Šoninė gulinti lituviškų prikou lentynøje kosztuje 4,29 euro, a nugarinė bei kiaulienos sprandinė około 5,70 euro za kilogram.
Świeży kurczak w Lenkijoje też jest tańszy. Kilogram fileta kosztuje tutaj 3,76 euro. Na Litwie – 50 centów drożej. Skrzydełka z kurczaka w sklepie w Lenkijo – 1,55 Eur. Cena na Litwie – 1,99 Eur.
Co ciekawe, alkohol można kupić w Polsce prawie dwa razy więcej niż na Litwie.
Duona pigisnė w Lenkijoje
W tym roku – rok drogich warzyw, ziemniaki są na Litwie dwa razy droższe. Ir čia lenkai nuo ms otsilijeka nemok.
Za kilogram ziemniaków płacą 0,44 euro, a najtańsze ziemniaki na Litwie kosztują 0,53 euro. Ogórek hiszpański kosztuje tyle samo, ale pomidor jest u nas jeszcze tańszy o 57 centów.
W Duonos dominuje również asortyment towarów w cenach litewskich.
Czarny chleb litewski (700 g) kosztuje w Polsce około 1 euro. To samo dotyczy białego chleba, zwanego też chlebem forminowym, który również kosztuje tutaj około 1 euro.
Podobny rodzaj domowego chleba na Litwie kosztuje 1,25 euro, a chleb biały 1,20 euro.
Olej w Lenkijoje jest znacznie tańszy
Chirshkinti blynus taip jeszcze więcej obsmiko lenkamów. Cena za litr oleju w Polsce wynosi 1,77 EUR. Natomiast smażony olej litewski jest droższy – 2,59 euro za litr.
Kilogramowe opakowanie białej mąki kosztuje w Polsce 0,66 euro, a najwyższej jakości mąka pszenna na Litwie nawet 1,05 euro.
Gotowe produkty mączne również są w Polsce tańsze. Dobrej jakości włoski makaron kosztuje 1 euro, a na Litwie 1,39 euro. Cóż, do tego jest małe pudełko majonezu. W tych samych firmach majonez w Lenkijoje pigesnis netto 0,62 Eur.
Pieluchy i papier toaletowy są znacznie tańsze, nawet w Lenkiji.
Centrum Lenkiškame prekybos 8 rolek papieru toaletowego kosztuje 2,20 euro, ale można znaleźć tańsze.
W Lietuviškame prekybos centre tokio paczka papieru toaletowego w tej samej ilości kosztuje 3,78 EUR, czyli najtańsza, jaką udało mi się znaleźć za tę samą ilość.
Lenkijoje sauskelnės kosztuje 14 euro, a ta sama duża paczka na Litwie kosztuje 18,48 euro.
Co sprawia, że Lenka bardziej cierpi?
W Lenkijoje możemy znaleźć wiele brrangesnių produktów spożywczych, takich jak jajka. Na Litwie kosztują tylko 0,89 euro, w Lenkach – 1,43 euro.
Lenka kosztuje prawie 50 centów więcej niż banany, trochę więcej niż cukier. Kilogram cukru kosztuje około 0,70 euro w Lenkach i 0,55 euro na Litwie.
Grupa kreatywna „Karštai su tv3.lt” obliczyła, że gdyby wszystkie wymienione tańsze produkty kupiono w jednej sztuce i jednym kilogramie w Lenkach, zaoszczędziłoby to nawet 17 euro 96 centów. Zgadza się, po saisės kainos dar përë pīgti, nes īsīgalios pagalo infliacijos purtomiems lenkams, z pomocą rządu.
Pełne porównanie cen można znaleźć w klipie wideo na początku artykułu.
Oglądaj program „Karštai su tv3.lt” w każdy poniedziałek o 19:30 w telewizji TV3.
WSZYSTKO PODSTAWOWY LATAWCA TUTAJ:
Taśma jest przygotowana według programu telewizyjnego TV3 „Karštai su tv3.lt”.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”