Są popularne wśród młodych ludzi, ale mogą być również szkodliwe dla zdrowia: napoje energetyczne. W związku z tym Polska zreorganizowała swoją sprzedaż. Napoje są obecnie sprzedawane wyłącznie osobom powyżej 18. roku życia, a reklamy są również zakazane. Napoje energetyzujące również tutaj budzą kontrowersje. Ale dlaczego dokładnie?
„Pling! Ponad 18 lat?” Kasa supermarketu w Polsce informuje, że osoby chcące kupić napoje energetyczne muszą teraz zostać poproszone o dowód tożsamości. Napoje budzące są obecnie zabronione dla osób poniżej 18 roku życia. Powód: ryzyko dla zdrowia.
„Mózg rozwija się najintensywniej do 25./30. roku życia. Jeśli w tym czasie przeciążysz mózg kofeiną, dużą ilością cukru czy tauryną, może to spowodować nieodwracalne szkody.”
Justyna Marszałkowska, dietetyk
A dochodzenie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wykazał w 2019 r., że około 68 procent osób w wieku od 10 do 18 lat w Niemczech spożywa napoje energetyczne. Spożycie okazjonalne uważane jest za bezpieczne, jednak limity obowiązujące młodych ludzi są często znacznie przekraczane. Niektórzy piją około siedmiu litrów miesięcznie. Dlatego też Centrum Doradztwa Konsumenckiego również wzywa do wprowadzenia zakazu sprzedaży nieletnim w Niemczech.
Dużo więcej kofeiny niż w coli
Ale co dokładnie kryje się w napojach energetycznych? Do wszystkich napojów odnosi się następująca zasada: nie mogą zawierać więcej niż 150 miligramów tauryny lub kofeiny na litr. W porównaniu do coli jest to dwa razy więcej kofeiny. W przypadku napojów energetyzujących jest to jednak wartość stosunkowo normalna. Istnieją nawet napoje o znacznie wyższej wartości.
Napoje energetyzujące zawierają również dużo cukru, który również działa pobudzająco.
Zagrożenia zdrowotne związane z napojami energetycznymi
Nadmiar kofeiny może powodować pocenie się, bóle głowy lub zmiany nastroju. Efekt może sprawić, że staniemy się znacznie bardziej nerwowi lub drażliwi. Inne działania niepożądane wpływają na układ sercowo-naczyniowy: szybsze tętno, wyższe ciśnienie krwi i trudności z zasypianiem.
„To po prostu szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego”.
Nik Potthoff o szkodach zdrowotnych powodowanych przez napoje energetyczne
Podobnie spożywanie napojów energetycznych jest również szkodliwe dla rozwoju mózgu, wyjaśnia polska dietetyczka Justyna Marschakovska. Jeśli od 30. roku życia mózg zostanie przeciążony kofeiną, dużą ilością cukru czy tauryną, może to spowodować nieodwracalne szkody – wyjaśnia dietetyk.
Jego wypowiedź potwierdza A badanie z Instytutu Roberta Kocha, w którym młodzi ludzie powinni pić napoje energetyczne. Efekt: napoje energetyczne wpływają na prędkość krążenia krwi w największej tętnicy mózgowej. Przepływ krwi może zmniejszyć się o około 10 procent.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.