Naprawa trwa rok: Rheinmetall: może dostarczyć czołgi „Leopard” najwcześniej w 2024 r.

Naprawa trwa rok
Rheinmetall: Może dostarczyć czołgi „Leopard” najwcześniej w 2024 roku

Według doniesień rząd federalny utoruje drogę do dostawy „lamparta” na Ukrainę w nadchodzącym tygodniu. Według Rheinmetall na upragnione wzmocnienie musieliby jeszcze długo czekać. Konieczna jest kompleksowa naprawa.

Według grupy zbrojeniowej Rheinmetall naprawa czołgów Leopard 2 dla Ukrainy będzie możliwa najwcześniej w 2024 roku. „Nawet jeśli jutro zostanie podjęta decyzja, że ​​możemy wysłać nasze czołgi do Kijowa, dostawa potrwa do początku przyszłego roku”, mówi dyrektor generalny Armin Papperger w „Bild am Sonntag”.

Według niego Rheinmetall ma 22 wycofane z eksploatacji czołgi Leopard 2 i 88 pojazdów poprzedniego modelu Leopard 1. Naprawa potrwa prawie rok, powiedział Papperger. „Pojazdy nie są tylko przemalowywane, ale muszą być przerabiane na potrzeby działań wojennych. Są one całkowicie demontowane, a następnie odbudowywane”. Bez zamówienia grupa nie mogłaby uruchomić czołgów, bo kosztowałoby to kilkaset milionów euro. „Rheinmetall nie może tego prefinansować” — powiedział Papperger.

Ruch w czołgach bojowych

Zdaniem Pappergera „Lampart” mógłby odegrać decydującą rolę w wojnie ukraińskiej. „Czołg główny jest niezwykle ważny dla ofensywy i odzyskiwania terytorium” – powiedział urzędnik. „Dzięki czołgom podstawowym armia może przebić się przez linie wroga i zakończyć długotrwałe działania wojenne w okopach”.

W Niemczech rozgorzała debata na temat ewentualnej dostawy czołgów bojowych tego typu na Ukrainę. Do tej pory kraje partnerskie Ukrainy w dużej mierze zaopatrywały kraj w broń i amunicję, ale nie w czołgi podstawowe typu zachodniego. Niedawno jednak Polska i Finlandia zgodziły się uczestniczyć w dostawach czołgów „Leopard 2” na Ukrainę, ale są one uzależnione od zgody producenta, Niemiec. Wielka Brytania wprowadziła Wielką Brytanię na Ukrainę w sobotę Czołg główny Challenger 2 w perspektywie. Istnieją doniesienia, że ​​​​rząd federalny również chce Torowanie drogi dostawom czołgów podstawowych.

Czy Grecja zrezygnuje z Ukrainy?

Niemcy do tej pory obiecały Ukrainie bojowe wozy piechoty „Marder” i czołgi przeciwlotnicze „Gepard”. Papperger powiedział, że Rheinmetall jest gotowy dostarczyć 40 czołgów „Marder”. Warunkiem wstępnym byłoby jednak początkowe zrzeczenie się przez Grecję drugiej transzy dostawy w ramach swapu pierścieniowego. „Oczywiście moglibyśmy w odpowiednim czasie przekazać Ukrainie pozostałe 20 „Marderów” planowanych dla Grecji. Inne pojazdy pojawią się w kwietniu, ponieważ pracujemy pod dużą presją” – powiedział Papperger.

Rheinmetall rozpoczął również produkcję amunicji „Gepard” dla Ukrainy. „Pierwszą partię amunicji zakończymy na przełomie czerwca i lipca. Do połowy przyszłego roku dostarczymy na Ukrainę 300 tys. sztuk amunicji” – powiedział prezes. „To dużo, więc miejmy nadzieję, że problem ukraińskiej amunicji do gepardów zostanie rozwiązany”.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *