Düsseldorf Po odkryciu okrucieństw na Ukrainie NATO zaostrzyło swoją koncentrację na Rosji. Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli w czwartek wyraźna stała się dramatyczna zmiana kursu w kwestii dostarczania ciężkiej broni na Ukrainę. Państwa NATO formalnie zgodziły się w czwartek na udzielenie dodatkowej pomocy wojskowej Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał wcześniej do większego poparcia Zachodu dla spodziewanej rosyjskiej ofensywy na wschodniej Ukrainie.
Około dwa tygodnie temu dostawa ciężkiej broni do sojuszu obronnego została wykluczona z obawy, że Rosja może podjąć działania również przeciwko państwom NATO. Kilku uczestników potwierdziło teraz w tle, że państwo NATO Czechy już przywiozło na Ukrainę czołgi.
Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) powiedziała, że partnerzy badają możliwości intensywniejszego wspierania i koordynowania Ukrainy w przyszłości. Ukraina ma prawo się bronić.
Podobne oświadczenie wygłosił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała: „Zwiększamy dostawy broni na Ukrainę. Początkowo nie było żadnych szczegółów na temat planowanych przez państwa NATO nowych dostaw uzbrojenia.
Najlepsze prace dnia
Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.
Biorąc pod uwagę oczekiwaną ofensywę rosyjską na wschodniej Ukrainie, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmitro Kuleba wezwał do szybkości. „Albo pomożesz nam teraz, a mówię za kilka dni, a nie tygodni, albo twoja pomoc nadejdzie za późno”.
Władze: 9 na 10 cywilów zabitych w Buczy ma rany postrzałowe
Według lokalnych władz na kijowskim przedmieściu Bucza rosną ślady rosyjskich zbrodni wojennych. Około 90% zabitych cywilów miało rany postrzałowe, powiedział w czwartek DW burmistrz Anatolij Fedoruk. Do środy wieczorem w Butscha znaleziono 320 ciał. „Ale liczba odkrytych ciał rośnie każdego dnia” – powiedział Fedoruk.
Federalna Służba Wywiadowcza (BND) przechwyciła wiadomości radiowe od rosyjskiej armii świadczące o okrucieństwach popełnionych na ukraińskiej ludności cywilnej niedaleko Kijowa. Jak poinformował po raz pierwszy „Spiegel” w czwartek, zagraniczne służby specjalne poinformowały w środę parlamentarzystów o treści przekazów radiowych. Według informacji niemieckiej agencji prasowej, wynika z nich, że w marcu poza Kijowem w imieniu armii rosyjskiej rozmieszczono jednostki paramilitarne.
>> Aktualne wydarzenia w wojnie ukraińskiej można śledzić na naszym blogu informacyjnym
Organizacja praw człowieka Amnesty International poinformowała w czwartek o nowych oznakach rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, powołując się na ukraińskich naocznych świadków. Według ich informacji rosyjskie wojska wielokrotnie strzelały do nieuzbrojonych ludzi w ich domach lub na ulicy, poinformowała w czwartek organizacja.
W jednym przypadku kobieta została wielokrotnie zgwałcona po śmierci jej męża. Według doniesień zespół Amnesty rozmawiał w ostatnich tygodniach z ponad 20 osobami z miejsc w pobliżu stolicy Ukrainy, Kijowa, które były świadkami rosyjskiej przemocy lub miały o tym wiedzę z pierwszej ręki.
Rosja: Ukraina sabotuje rozmowy pokojowe
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Ukrainę o sabotowanie rozmów pokojowych. Ukraina odchodzi od regulacji. Na poprzednim spotkaniu Ukraina zobowiązała się do przyznania statusu państwa niezaangażowanego i neutralnego oraz zobowiązała się do przeprowadzania międzynarodowych ćwiczeń wojskowych na swoim terytorium tylko za zgodą wszystkich przyszłych mocarstw gwarantów, w tym Rosji, powiedział w czwartek Ławrow, według agencji Interfax. .
Z kolei w nowej wersji umowy Kijów mówi tylko o „większości uprawnień gwarantów”, a Rosji nie ma już wzmianki – skarżył się szef rosyjskiej dyplomacji.
Inne niedawne historie wojenne:
Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, dokładnie sześć tygodni temu. Cztery dni po inwazji rozpoczęły się negocjacje w celu zakończenia działań wojennych. Po rundzie negocjacji w Stambule Moskwa zapowiedziała wycofanie wojsk z Kijowa i skupienie się na walkach na wschodzie Ukrainy.
Przed oczekiwaną ofensywą rosyjską ukraiński prezydent Zełenski wezwał do większego wsparcia ze strony Zachodu. Ostrzegł, że jeśli nie będzie „naprawdę bolesnych sankcji” i dostawy broni, której domaga się Kijów, Rosja uzna to za „pozwolenie na postęp”.
Rządy federalne i stanowe omawiają koszty uchodźców
W czwartek kanclerz Olaf Scholz (SPD) rozpoczął konsultacje z premierami w sprawie kosztów opieki nad ukraińskimi uchodźcami wojennymi. Spotkanie państw federalnych zajmuje się również rejestracją i dystrybucją napływających Ukraińców w stanach i gminach.
W czwartek UE omawiała piąty pakiet sankcji, który ma również obejmować zakaz importu węgla z Rosji. UE wspiera również państwa przyjmujące uchodźców z Ukrainy dodatkowymi 3,4 mld euro. Parlament Europejski zatwierdził odpowiednią propozycję Komisji Europejskiej w czwartek w Strasburgu.
Około 2,55 miliona ukraińskich uchodźców uciekło w bezpieczne miejsce w sąsiedniej Polsce od czasu inwazji rosyjskiej, która rozpoczęła się ponad miesiąc temu. W środę wysłano 23 400 osób. To 16% wzrost w stosunku do poprzedniego dnia, jak poinformowała w czwartek polska straż graniczna na Twitterze.
Nieprzerwany: Spór o koszty uchodźców: „Premierowie mają 180 lat”
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.