„Nie tylko doradzaj, decyduj”: Polska chce decyzji w sprawie myśliwców już w przyszłym tygodniu

„Nie tylko doradzaj, decyduj”
Polska chce decyzji w sprawie myśliwca w przyszłym tygodniu

Kanclerz nie chce rozmawiać o ewentualnej dostawie myśliwców na Ukrainę. Polska to robi – i to nie wszystko: pożądana byłaby decyzja partnerów sojuszu na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa w połowie lutego – powiedział ambasador kraju.

W sprawie dostaw samolotów bojowych na Ukrainę ambasador RP w Berlinie wezwał do podjęcia decyzji na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa. „Zaproponowaliśmy, aby szefowie państw i rządów zebrani tam nie tylko przedyskutowali tę kwestię, ale także podjęli decyzję” – powiedział ambasador Dariusz Pawlos w rozmowie z Editorial Network Germany (RND). Polityka wahania i zwlekania, jak w przypadku dostaw czołgów na Ukrainę, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Po zobowiązaniu się Niemiec do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał także myśliwce, „rakiety dalekiego zasięgu” i więcej artylerii do obrony przed Rosją. Polska wywierała znaczną presję na Niemcy w dyskusji na temat dostaw czołgów podstawowych.

Lider frakcji parlamentarnej SPD, Rolf Mützenich, podkreślił w niedzielny wieczór w programie ARD „Raport z Berlina”: „Czerwoną linią jest oczywiście dostarczenie broni, która może mieć silny wpływ także na terytorium Rosji”. Kanclerz Olaf Scholz odmawia dostaw myśliwców na Ukrainę. Tymczasem polski rząd dał do zrozumienia, że ​​będzie wspierał NATO, jeśli zdecyduje się na dostawy myśliwców na Ukrainę. „W kwestii samolotów bojowych Polska nie chce iść sama, ale uważamy, że ta decyzja musi zostać podjęta w drodze konsensusu przez zachodnich sojuszników” – podkreślił ambasador Pawłos.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, najważniejsze na świecie spotkanie ekspertów z zakresu polityki bezpieczeństwa, odbędzie się w dniach 17-19 lutego w Hotelu Bayerischer Hof. To pierwsza konferencja poświęcona bezpieczeństwu od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba i minister obrony Ołeksij Resnikow – lub być może jego następca – spodziewani są w Monachium z Ukrainy.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *