Pomimo utrzymujących się obaw Niemcy chcą zatwierdzić kontrowersyjne rozporządzenie kryzysowe w związku z planowaną w UE reformą azylową. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ogłosiła to w czwartek na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli. Rozporządzenie kryzysowe przewiduje bardziej rygorystyczne środki, za pomocą których UE chce zabezpieczyć się przed nowymi kryzysami uchodźczymi.
Po Po miesiącach wahań Niemcy otworzyły drogę do europejskiej reformy azylowej. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) powiedziała w czwartek na spotkaniu ze swoimi unijnymi kolegami w Brukseli, że zgodziła się w imieniu rządu federalnego na tzw. regulację kryzysu, za pomocą której UE chce zabezpieczyć się przed nowymi kryzysy uchodźcze. Mówiła o „idealnie wynegocjowanym kompromisie”.
Niemcy Widzę potrzebę dalszych zmian, ale jednocześnie chcemy wywiązać się z naszych obowiązków – kontynuował Feaser. Przed rozpoczęciem negocjacji podkreśliła, że rząd federalny w dalszym ciągu dba o to, aby kraje UE nie mogły w sytuacji kryzysu obniżać standardów azylowych ani samodeklarować kryzysu.
Co to jest regulacja kryzysowa?Rozwiązanie kryzysu stanowi centralny element planowanej przez UE reformy azylowej, której celem jest między innymi ograniczenie niepożądanej imigracji. Przewiduje znacznie bardziej rygorystyczne środki w przypadku, gdy szczególnie duża liczba migrantów grozi przeciążeniem systemu azylowego. Na przykład powinna istnieć możliwość przedłużenia okresu przetrzymywania osób w warunkach przypominających więzienia. Ponadto mógłby zostać rozszerzony krąg osób kwalifikujących się do rygorystycznych procedur granicznych.
Mechanizm kryzysowy ma na celu odciążenie krajów znajdujących się na zewnętrznych granicach UE, takich jak Włochy i Polska, w przypadku nadejścia szczególnie dużej liczby uchodźców. W takim przypadku miałyby większą swobodę w decydowaniu o tym, jak przyjąć uchodźców i zapewnić im opiekę oraz jak zorganizować procedury azylowe.
Brak większości dla ochrony rodziny
Według Faesera nie było większości popierającej żądanie Zielonych dotyczące lepszej ochrony rodzin z dziećmi. W przyszłości będą musieli przejść także kontrowersyjne procedury na granicach zewnętrznych, podczas których migranci będą przetrzymywani w warunkach przypominających więzienie. Niedawno w przypadku kryzysu omawiano okres do 40 tygodni. Procedury te dotyczą wówczas nawet migrantów z dobrymi perspektywami azylu.
Poprzednia blokada ze względu na spadające standardy azylowe
Zieloni z koalicji sygnalizacji świetlnej od dawna blokują zgodę Niemiec na rozwiązanie kryzysu, obawiając się, że standardy azylowe zostaną naruszone. Jednak kanclerz Olaf Scholz (SPD) bronił ostatnio projektów europejskich i zgodził się. W Berlinie mówił o „przełomie” w negocjacjach z UE i pochwalił osiągnięcia Faesera. Scholz odrzucił krytykę opozycji dotyczącą otwartego konfliktu Zielonych z FDP w kwestii migracji. Rząd federalny realizuje „wspólną strategię, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z nielegalną imigracją” – podkreślił.
Organizacje praw człowieka krytykują regulacje kryzysowe
Rozwiązanie kryzysu spotkało się z ostrą krytyką. Organizacje pozarządowe, takie jak Amnesty International, postrzegają to jako „zdradę praw osób uciekających”. Jednak opór występuje także w UE, zwłaszcza ze strony Polski i Węgier. Obydwa państwa wzywają do jeszcze bardziej rygorystycznego podejścia. Przedstawiciel Węgier podkreślił w czwartek, że w drażliwych kwestiach polityki migracyjnej potrzebny jest konsensus, a takiego konsensusu nie ma.
Reforma azylowa musi zostać wdrożona do 2024 r
Z Według hiszpańskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i obecnego przewodniczącego Rady Fernando Grande-Marlaski zgoda Niemiec otwiera drogę do ostatniej części europejskiej reformy azylowej. Mechanizm kryzysowy musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzony przez Komitet Ambasadorów UE. Reforma, kontrowersyjna od czasu kryzysu uchodźczego w 2015 r., powinna zostać wdrożona do wyborów europejskich w czerwcu 2024 r.
Dowiedz się więcej o migracjach
Ten temat w porządku obrad:AKTUALNY MDR | Wiadomości radiowe | 28 września 2023 | 14:00
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.