Niemcy, Francja i Polska chcą współpracować na rzecz rozwoju polityki bezpieczeństwa w Europie

W obliczu zagrożeń hybrydowych płynących ze strony Rosji Niemcy, Francja i Polska chcą odgrywać coraz większą rolę siły napędowej wspólnej europejskiej polityki bezpieczeństwa i podejmować intensywniejsze działania przeciwko dezinformacji przed wyborami europejskimi.

„Nie stać nas już na prowadzenie polityki zagranicznej na autopilocie” – oświadczyła niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) po konsultacjach ze swoimi francuskimi i polskimi kolegami w ramach Trójkąta Weimarskiego. „Dlatego my, jako Trójkąt Weimarski, chcemy być siłą napędową, która pozwoli nam prawidłowo pozycjonować się jako Unia Europejska i zyskać większą zdolność do działania geopolitycznego” – dodała.

Na kilka tygodni przed wyborami europejskimi, które odbędą się 9 czerwca, trzej ministrowie spraw zagranicznych wezwali obywateli Europy, aby wykorzystali swój głos w obronie demokracji w Unii Europejskiej. „Republika Weimarska przypomina nam, jak szybko zasady demokracji mogą zostać podważone przez kampanie nienawiści i kampanie ukierunkowane” – ostrzegł Baerbock, odnosząc się do historycznego miejsca konferencji.

To wielkie błogosławieństwo i zasługa poprzednich pokoleń, że dzisiejsza demokracja jest silna i defensywna oraz że można ją lepiej chronić. „Jednocześnie nasza historia uczy nas, że demokracja nie spada z nieba, ale że trzeba nią żyć na co dzień i bronić jej w razie wątpliwości. »

Pozostał dla wyborców po raz pierwszy: skorzystaj z prawa do głosowania

Minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Séjourné wezwał w szczególności młodych ludzi z trzech krajów, aby nie wstrzymywali się od głosu podczas wyborów europejskich, które są ważne dla wielu kwestii na przyszłość. „Ważne jest, aby korzystać z prawa do głosowania, ponieważ demokracja na całym świecie znajduje się pod presją. » Dzieje się tak również w coraz większym stopniu w wyniku prób destabilizacji zorganizowanych przez Rosję, takich jak atak farbą na pomnik Holokaustu w Paryżu. Celem tych ataków jest sianie niezgody wśród ludności.

Razem przeciwko dezinformacji

Niemcy, Francja i Polska chcą połączyć siły, tworząc Trójkąt Weimarski w walce z fałszywymi wiadomościami i dezinformacją, ogłosił Baerbock. „Ponieważ wszyscy trzej widzimy, że Unia Europejska, nasza unia wolności, jest na celowniku. Europa jest atakowana od wewnątrz i z zewnątrz, szczególnie poprzez szpiegostwo”. Kampanie dezinformacyjne, szczególnie przed wyborami europejskimi, były wymierzone w „serce europejskiej demokracji”.

„Agenda Weimarska” jako plan działania na rzecz większego bezpieczeństwa

Baerbock, Séjourné i Sikorski opracowali konkretny plan pracy na rzecz silniejszej geopolitycznej Europy w ramach „Agendy weimarskiej”. „Tylko Europa, która jasno rozpoznaje swoje interesy i zgodnie z nimi postępuje, będzie w stanie przetrwać w coraz bardziej zagmatwanym świecie” – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych. Oprócz polityki bezpieczeństwa i obrony w programie znalazł się cel reformy UE polegający na szybszych decyzjach i „zielonym trójkącie weimarskim”. Dla wielu partnerów międzynarodowych globalna transformacja energetyki stanowi zarówno szansę gospodarczą, jak i największe wyzwanie dla bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o politykę obronną, celem jest ciągłe osiąganie docelowego poziomu wydatków wynoszącego 2 procent produktu krajowego brutto, powiedział Baerbock. Sektor obronny należy przede wszystkim planować, dzielić, a następnie działać w sposób skoordynowany. Federalny Minister Spraw Zagranicznych dodał: „Aby deficyt zdolności wojskowych nie stał się bramą, musimy go systematycznie zamykać, na przykład w obszarze obrony powietrznej”. Konkretnie oznacza to również więcej wspólnych zakupów i wzmocnienie europejskiego potencjału zbrojeniowego poprzez długoterminowe kontrakty i bezpieczeństwo planowania.

Sikorski ostrzega przed wojną wszystkich ze wszystkimi

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski mówił o „dramatycznym momencie” w obliczu wojny na Ukrainie, wyborów europejskich i niepewnego wyniku wyborów prezydenckich w USA. „To nie są wyzwania, którym możemy stawić czoła sami” – stwierdził. Po dwóch krwawych wojnach w Europie ustanowiło się tabu. „I to nie jest przesuwanie granic. Wszystkie granice w Europie są sztuczne. Jeśli zaczniemy widzieć, że granice można przesuwać siłą z powodu pewnych mniejszości narodowych, będzie to przepis na wojnę wszystkich ze wszystkimi”. Prezydent Rosji Władimir Putin nie może tego osiągnąć. „Najważniejsze jest to, że Ukraina tego nie straci wojnę i że Rosja jej nie wygra.”

Trójkąt Weimarski został założony w 1991 roku jako format dyskusji przez ministrów spraw zagranicznych trzech krajów weimarskich. Baerbock przybył do Weimaru bezpośrednio po wizycie solidarnościowej na Ukrainie. We wtorek w Kijowie stolica pilnie wezwała do zwiększenia międzynarodowego wsparcia dla obrony powietrznej Ukrainy.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *