Niemcy osiągają swój cel wydatków na obronę wynoszący 2%.

Stan na: 18 czerwca 2024, 2:28

Na kilka tygodni przed szczytem NATO sojusz obronny przedstawił nowy przegląd wydatków na obronę. Tym samym 23 z 32 państw członkowskich, w tym Niemcy, osiągną cel 2 proc.

Niemcy zadeklarowały wydatki na obronność dla NATO szacowane na 90,6 miliardów euro na bieżący rok, a zatem wyraźnie osiągnęłyby cel sojuszu na poziomie 2%.

Jak pokazuje nowy przegląd NATO, rekordowa suma odpowiada udziałowi w przewidywanym produkcie krajowym brutto (PKB) Niemiec wynoszącym 2,12%. Stawka byłaby zatem wyższa niż oczekiwano na początku roku.

Cel osiągną 23 stany

Na tle agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie rząd federalny postawił sobie za cel osiągnięcie po raz pierwszy w tym roku uzgodnionego w 2014 roku celu NATO w zakresie wydatków na obronę. Zakłada on, że państwa członkowskie przeznaczą na to co najmniej dwa procent swojego PKB tego projektu każdego roku.

Według nowych danych oczekuje się, że 23 państwa sojuszu osiągną w tym roku cel lub go przekroczą. W 2014 roku cel ten osiągnęły jedynie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Grecja. Według danych NATO, w zeszłym roku jedenastu sojuszników zainwestowało co najmniej dwa procent swojego PKB w obronność.

Polska na czele, za Hiszpanią, Słowenią i Luksemburgiem

Obecnymi liderami kwotowymi są Polska z wydatkami na obronność na poziomie 4,12 proc. PKB i Estonia z 3,43 proc. Oba kraje wciąż wyprzedzają Stany Zjednoczone, które według najnowszych szacunków w 2024 roku mają osiągnąć 3,38 proc.

Na dole rankingu znajdują się takie kraje jak Hiszpania, Słowenia i Luksemburg, które obecnie mają poniżej 1,3 proc. Belgia (1,30 proc.), Kanada (1,37 proc.), Włochy (1,49 proc.) i Portugalia (1,55 proc.) również znacząco nie osiągną celu NATO.

Według najnowszych szacunków 32 obecne państwa członkowskie NATO wydadzą w 2024 r. na obronność około 1,5 biliona dolarów (około 1,4 biliona euro). Po wyłączeniu inflacji i wahań kursów walut oznaczałoby to wzrost o 10,9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. rok. Według informacji europejscy sojusznicy i sama Kanada osiągnęliby wzrost nawet o 17,9 proc.

Pochwała za „największy wzrost od dziesięcioleci”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który obecnie przebywa w Waszyngtonie, przygotowując się do szczytu NATO, podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem określił ten rozwój jako „największy wzrost od dziesięcioleci”. Liczby pokazują, że europejscy sojusznicy i Kanada biorą na siebie część odpowiedzialności za ochronę wszystkich członków sojuszu NATO.

Biden mówił o „rekordowej liczbie” sojuszników, którzy osiągnęli obecnie docelowy poziom wydatków na obronę. Jego domniemany pretendent w nadchodzących wyborach prezydenckich, były prezydent USA Donald Trump, wielokrotnie prosił sojuszników o zwiększenie budżetów obronnych podczas swojej kadencji.

Wraz z drastycznym wzrostem wydatków na obronę, sojusznicy reagują w szczególności na inwazję Rosji na Ukrainę. Znacząco wzmacniając odstraszanie i obronę, przywódca Kremla Władimir Putin powinien dać jasno do zrozumienia, że ​​atak na europejskie państwo NATO nie miałby szans powodzenia. Oczekuje się, że na szczycie w Waszyngtonie w dniach 9–11 lipca sojusznicy zgodzą się na dalsze zwiększanie wsparcia finansowego dla Ukrainy, powiedział Stoltenberg.

Stoltenberg broni Trumpa

W lutym Trump podczas wystąpienia wyborczego powiedział, że nie przyjdzie z pomocą partnerom z NATO w przypadku rosyjskiego ataku, jeśli nie wydadzą wystarczających środków na swoją obronę. Zamiast tego w takim przypadku zachęcałby Rosję, aby „zrobiła z nią, co chce”.

W wywiadzie dla „Welt” i amerykańskich mediów Stoltenberg bronił Trumpa przed zarzutem, że wypowiedzi te podważają sojusz wojskowy. „Donald Trump przede wszystkim nie krytykował NATO. Jego krytyka była skierowana do członków NATO, którzy nie inwestują wystarczająco w NATO” – powiedział Stoltenberg.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *