Doniesienia, że rząd jest gotowy sprowadzać ludzi do Niemiec, to „fałszywe informacje” mające na celu wywarcie na nie „presji” – powiedział.
Natalia Eismont, rzeczniczka białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki, powiedziała wcześniej, że kanclerz Niemiec Angela Merkel chciała wynegocjować z UE „humanitarny korytarz do Niemiec” dla 2000 migrantów na polskiej granicy. W środę Merkel po raz drugi rozmawiała telefonicznie z Łukaszenką o kryzysie uchodźczym.
Niemcy, zdaniem Seehofera, są gotowe nieść pomoc humanitarną uchodźcom po stronie białoruskiej.
„Nie przyjmiemy jednak uchodźców ani nie poddamy się presji” – powiedział. Celem wszelkiej pomocy humanitarnej jest ostatecznie sprowadzenie ludzi z powrotem do ich kraju pochodzenia.
Minister wyraził „solidarność” i „wdzięczność” sąsiedniej Polsce.
„To, co Polska robi w tym kryzysie, jest słuszne i uzasadnione” – powiedział. Otwierając swoje granice, Polska szanuje nie tylko interesy własne, ale także interesy UE.
Polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński potwierdził, że jego rząd nie zmieni kursu. „Nie będzie tu drogi do cynicznej nielegalnej migracji” – powiedział.
Według źródła w niemieckim rządzie Niemcy nie zgodziły się z propozycją Łukaszenki w sprawie kryzysu migracyjnego wywołanego przez samego białoruskiego dyktatora.
„Sytuacja graniczna jest problemem paneuropejskim, same Niemcy nie są w stanie go rozwiązać” – podało źródło.
Polski premier: bezpośrednie rozmowy z Łukaszenką „legitymizują jego reżim”
Premier Polski Mateusz Morawiecki ostrzegł w czwartek, aby nie prowadzić bezpośrednich rozmów z Białorusią w sprawie bezprecedensowego kryzysu migracyjnego na polskiej granicy.
Morawieckis wysunął takie twierdzenie, gdy kanclerz Niemiec Merkel zadzwoniła do autorytarnego prezydenta Białorusi Łukaszenki. Była to jego pierwsza rozmowa telefoniczna z zachodnim przywódcą od zeszłego roku, kiedy miński reżim rozprawił się z masowymi protestami przeciwko rządowi.
Merkel rozmawiała także z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
„Musimy wiedzieć, że każda bezpośrednia dyskusja z Łukaszenką jest dla niego w porządku, ponieważ legitymizuje jego reżim” – powiedział dziennikarzom Morawieckis.
Premier Polski dodał po apelu Merkel o przedyskutowanie z kanclerz Unii Europejskiej odpowiedzi na polski kryzys graniczny, który skłonił tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, do przedostania się na terytorium UE z Białorusi.
„Przede wszystkim podkreśliłem kanclerz, że ewentualne porozumienie z Polską i cała sytuacja nie powinny być zawierane bez naszego zaangażowania” – powiedział Morawiecki w rozmowie telefonicznej z Merkel.
„Wtedy to po prostu przyszło do naszej wiedzy. To jasne, a kanclerz zaakceptował” – dodał.
Zachód oskarżył Łukaszenkę o składanie fałszywych obietnic w celu zwabienia tysięcy migrantów – głównie irackich Kurdów – do granicy w odwecie za sankcje nałożone na jego reżim za rozprawę z opozycją.
Autorytarny przywódca Białorusi i jego główny sojusznik, rosyjski prezydent Putin, odrzucają te oskarżenia i obwiniają Unię Europejską o to, że nie wpuściła migrantów.
Członkowie rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) krytycznie oceniają starania Berlina o rozwiązanie kryzysu migracyjnego.
Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w środę, że wezwał swojego niemieckiego odpowiednika Franka-Waltera Steinmeiera do zaangażowania Polski w dyskusję na temat możliwych rozwiązań kryzysu.
„Jesteśmy suwerennym państwem, które ma prawo do podejmowania własnych decyzji i będziemy z tego prawa korzystać bez zastrzeżeń” – powiedział dziennikarzom Duda.
„Polska nie uzna żadnego porozumienia osiągniętego bez nas” – dodał.
Była premier Polski i członkini PiS Beata Szydło również skrytykowała Merkel „tylko rozmowy z Mińskiem i Moskwą”.
„Takie zachowanie przywodzi na myśl najgorsze czasy w historii, kiedy kraje Europy Środkowej były traktowane jedynie jako przedmiot handlu politycznego. Polska nie może zaakceptować takiego zachowania ze strony Niemiec” – napisał Szydło na Twitterze.
Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.