Niemiecka klasa średnia dobrze integruje się z Polską

W środkowym województwie łódzkim znajduje się jeden z największych klastrów AGD w Europie. Niemiecka grupa BSH generuje tutaj jedenaście procent swoich całkowitych rocznych obrotów wynoszących 13 miliardów euro, które generuje na całym świecie. Mateusz Sipa, zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej, wyjaśnia, dlaczego jego region skupia się na niemieckich firmach.


Mateusz Sipa, zastępca dyrektora miasta Łodzi, gdzie Polska planuje megalotnisko na wzór BER. Martwi się, że Niemcy, znani z dobrej organizacji, będą mieli trudności z budową lotniska. (Foto: Miasto).



Powiadomienie o nowych artykułach:



Niemieckie wiadomości gospodarcze: Którzy inwestorzy współpracują z Państwem w regionie?

Mateusz Sipa: Wiele firm pochodzi z Niemiec. Z jednego powodu: polska gospodarka jest bardzo ściśle powiązana z gospodarką niemiecką. Polska jest jednym z głównych partnerów handlowych Niemiec. Udało nam się pozyskać prestiżowe inwestycje od naszego zachodniego sąsiada. Należą do nich BSH Hausgeräte GmbHMiele i EGO Istnieje grupa producentów z branży gospodarstwa domowego.

Dodatkowo Commerzbank jest tu bardzo aktywny. Niemiecka instytucja finansowa należy do polskiego mBanku, który pierwotnie miał siedzibę w Łodzi. Jej polska spółka zależna posiada rozwiązania cyfrowe uznawane na arenie międzynarodowej za liderów. Cała oferta banku dostępna jest w kanałach cyfrowych. Europejska prasa specjalistyczna dobrze to rozumiała i często o tym mówiła.

Niemieckie wiadomości gospodarcze: Kto jest największym inwestorem?

Mateusz Sipa: To producent sprzętu AGD BSH, działający w Polsce od lat 90. Koszty pracy były wówczas stosunkowo niskie. Po transformacji ustrojowej i gospodarczej stopa bezrobocia utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie. W niektórych przypadkach stawka wynosiła 20 procent. Firma początkowo posiadała jedynie prosty zakład produkcyjny zatrudniający bardzo nisko wykwalifikowanych pracowników.

Z biegiem lat BSH stale rozwijało swoją witrynę. Niedawno wybudowano tu największą fabrykę zmywarek w Europie. Co więcej, w październiku tego roku firma BSH otworzyła właśnie centrum badawczo-rozwojowe (R&D). Szczególnie istotne było zaangażowanie Prezesa Zarządu Konrada Pokutyckiego, który od 2008 roku kieruje firmą w Polsce. Kluczową postacią, która szczególnie pchnęła ten rozwój do przodu, był menadżer.

Niemieckie wiadomości gospodarcze: Jakie są zalety i wady?

Mateusz Sipa: Lokalizacja jest w centrum Polski i środka Europy. Prologis, międzynarodowy deweloper, potwierdził, że Łódź i jej region to najlepsza lokalizacja logistyczna w Europie, która nie jest zlokalizowana na zachodzie kontynentu. Ponadto jesteśmy zlokalizowani na skrzyżowaniu polskich autostrad. Coraz więcej firm osiedla się tu i rozwija cały region gospodarczy. Na przykład Miele właśnie otworzyło nową fabrykę w pobliżu Otwarto Łódź, która jest częścią specjalnej strefy ekonomicznej. W zasadzie chcemy się skupić na pozyskiwaniu niemieckich inwestorów jako partnerów.

Niemieckie wiadomości gospodarcze: Dlaczego koncentrujecie się na firmach niemieckich?

Mateusz Sipa: Właśnie uczestniczyłem w konferencji w Niemczech, na której prezentowały się tak zwane średnie firmy. Firmy te odniosły taki sukces na swoich rynkach krajowych, że teraz muszą się rozwijać. Chcesz szukać nowych wyzwań poza granicami Niemiec. Inwestycja lub prowadzenie biznesu w Polsce może być dla nich opcją. W Łodzi możemy zaoferować Ci możliwości dla Twojego biznesu. Dotyczy to pracowników, którzy obejmują bardzo szerokie spektrum. U nas znajdziesz zarówno pracowników o bardzo niskich kwalifikacjach, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Niemieckie wiadomości gospodarcze: Dlaczego interesują Cię niemieckie firmy średniej wielkości?

Mateusz Sipa: Firmy te są bardzo atrakcyjne dla Polski. Często nie mają dużych marek i nie osiągają ogromnych sprzedaży. Jest to szczególnie interesujące dla polskich partnerów, którzy działają na podobnym poziomie. Oznacza to, że niemieckie firmy średniej wielkości bardzo dobrze integrują się z polskimi firmami.

W wielu przypadkach niemieccy partnerzy zatrudniają kilkaset osób i w ramach inwestycji poszukują np. 50, 60 czy 70 nowych pracowników. Połowę z nich powinni stanowić pracownicy o niskich kwalifikacjach, drugą połowę wysoko wykwalifikowani specjaliści. W takim przypadku możemy przygotować dla Państwa bardzo dobrą ofertę. Oczywiście Niemcy są nadal lukratywnym partnerem, ponieważ ich gospodarka jest silna. Nawet jeśli nawiążemy współpracę tylko z jednym krajem związkowym, gwarantuje nam to dochodowy biznes.

Niemieckie wiadomości gospodarcze: Nie ma jasnej definicji klasy średniej. Jednakże nasz rząd często reklamuje je za granicą, ponieważ te firmy są naszym znakiem towarowym. Za to bywa krytykowana przez lokalną prasę. Oglądasz dyskusję?

Mateusz Sipa: Firmy te są dla nas bardzo interesujące, ponieważ mają bardzo krótkie procesy decyzyjne. Przedstawiciele firm często udają się do sąsiedniego pokoju, w którym siedzą ich współpracownicy i po prostu podejmują decyzje. Często prowadzone są przez rodzinę, która założyła firmę w XIX wieku. A potem powołuje dyrektora generalnego, któremu ufa. W większości nie korzystają z zewnętrznych konsultantów i wolą podejmować własne decyzje. Dzięki temu stosunkowo łatwo jest nam rozpocząć z nimi rozmowę. Aby zdobyć ich zaufanie, czasami wystarczy wziąć udział w konferencjach organizowanych przez przedstawicieli branży. To ogromna zaleta.

Niemieckie wiadomości gospodarcze: Czy taka grupa firm istnieje również w Polsce?

Mateusz Sipa: To zależy od tego, jakie porównanie wybierzesz. Jeśli skupimy się na liczbie pracowników, będziemy mogli porównać średnie firmy z dużymi polskimi grupami. Ale nie mamy firm tak znanych na całym świecie jak niemieckie firmy średniej wielkości. Firmą, która może dotrzymać kroku, jest operator górniczy KGHM z Dolnego Śląska. (Dolny Śląsk). Należy jednak do państwa.

Niemieckie wiadomości gospodarcze: Polska planuje obecnie budowę nowego lotniska o dużej przepustowości w pobliżu Łodzi. Z kolei w Niemczech od lat bezskutecznie staramy się o budowę megalotniska pod Berlinem. Jak to oceniasz?

Mateusz Sipa: Niepokojące jest to, że Niemcy mają trudności z realizacją takiego projektu. Bo rzeczywiście słyną z bardzo dobrej organizacji. Właśnie rozpoczęliśmy nasz projekt. Projekty w tym zakresie są bardzo obiecujące. Oczywiście dotyczy to szczególnie nas w Łodzi, ponieważ lotnisko będzie częścią naszego regionu.

German Business News: Panie Sipa, bardzo dziękuję za rozmowę.

Treść nie jest wyświetlana, ponieważ nie zaakceptowałeś zewnętrznych plików cookie. Zmiana..

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *