Podróż, którą pod koniec czerwca podejmuje lider SPD Lars Klingbeil, nie jest łatwa. Litwa i Polska są w programie. Kraje Europy Wschodniej, które od dawna uważały, że Niemcy za dużo słuchają Rosji, a za mało innych krajów byłego bloku wschodniego.
Przemówienie, które rozsławiło Klingbeil
Zaledwie tydzień przed podróżą do Europy Wschodniej Klingbeil trafił na pierwsze strony międzynarodowych gazet swoim przemówieniem inauguracyjnym w sprawie zmiany polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, między innymi dlatego, że argumentował, że Niemcy mają prawo być „mocarstwem kierującym”.
Przemówienie zostało przygotowane podczas jego inauguracyjnych wizyt w Brukseli, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii, a także podkreśliło znaczenie dla nowego przywódcy SPD posiadania nowej socjaldemokratycznej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa dostosowanej do jego epoki.
Witamy z otwartymi ramionami
Biorąc pod uwagę jego jasne stanowisko, Klingbeil nie jest już nieznanym przywódcą SPD za granicą, który teraz podróżuje do Europy Wschodniej z tym twierdzeniem. Na Litwie, gdzie rosyjska propaganda podsyca obawy przed eskalacją militarną wokół Kaliningradu, jest witany z otwartymi ramionami. Również konserwatywna premier Ingrids Šimonytė, a także Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Litwy.
Klingbeil spotyka się z wysokimi rangą politykami bezpieczeństwa i przedstawicielami socjaldemokratycznej grupy parlamentarnej oraz odwiedza stacjonujące tam oddziały niemieckie w ramach wysuniętej obecności NATO. Przemówienie otwierające Klingbeil spotkało się z dużą sympatią na Litwie: w szczególności we fragmentach, w których wspomina się o samokrytycznym stosunku Niemiec i SPD wobec innych krajów Wschodu. Niemcy, ze swoim rządem pod przywództwem SPD, są dziś postrzegane na Litwie jako wiarygodny partner.
SPD jako model
W Polsce jest inaczej. Ultrakonserwatywna rządząca partia PiS z powodzeniem podsyca antyniemieckie resentymenty, a inne partie i media nie są odporne na uprzedzenia i dezinformację. Nie znamy tutaj faktu, że Niemcy masowo wspierały Ukrainę ciężką bronią i przyjęły 800 tys. ukraińskich uchodźców.
Lars Klingbeil chce przekazać inny obraz Niemiec niż ten ukształtowany przez PiS. W Warszawie poznaje współlidera Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego. „Nowa Lewica”, złożona ze starego SLD i młodej partii Wiosna, jest partią siostrzaną SPD. Sojusz Lewicy jest trzecią najsilniejszą siłą w Sejmie, polskim parlamencie i ma nadzieję na sojusz rządu z liberalno-konserwatywną Platformą Obywatelską (PO) Donalda Tuska po wyborach parlamentarnych w 2023 r. SPD przeprowadziła kampanię wyborczą i stała się najsilniejszą partią. w wyborach federalnych z Olafem Scholzem.
„Nie słuchaliśmy wystarczająco!”
Klingbeil jest zainteresowany bliskimi i pełnymi zaufania relacjami ze swoją polską partią siostrzaną. Także dlatego, że jako przewodniczący SPD chce wzmocnić rodzinę partii socjaldemokratycznych w całej Europie. Ale biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie, rozmowy z siostrzaną partią nie dotyczą przede wszystkim kampanii wyborczej, ale przede wszystkim wojny w sąsiednim kraju i obaw Polski o dalszą eskalację militarną Putina.
Na wspólnej konferencji prasowej w wielkiej sali konferencyjnej polskiego parlamentu Klingbeil powtarzał to, co wielokrotnie mówił, ale co ma szczególne znaczenie w Polsce i wcześniej na Litwie: Niemcy i SPD miały konflikt z sąsiednimi krajami Europy Wschodniej krajów, jeśli chodzi o ich politykę rosyjski faul. „Nie słuchaliśmy wystarczająco!”
Jednocześnie zwraca uwagę, że Niemcy „fundamentalnie” zmieniają swoje stosunki z Rosją. Ukraina złamała niemiecką „zasadę sprzed kilkudziesięciu lat” zakazującą wysyłania broni do stref wojennych.
Silne Niemcy nie straszą
Czarzasty w sposób jednoznaczny przyznaje się do tych kroków, ale jednocześnie wyjaśnia, że jego zdaniem po wystąpieniu Olafa Scholza o zmianie epoki pod koniec lutego poszło zbyt mało konkretnych rzeczy. Czarzasty nie przejmuje się określeniem „siła lidera” celowo użytym przez Larsa Klingbeila. Silna pozycja Niemiec to także mocna pozycja UE i to też pomaga Polsce – powiedział lider partii.
Konferencję prasową poprzedziła wspólna wizyta w Pomniku Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim – miejscu, w którym Willy Brandt spontanicznie ukląkł 7 grudnia 1970 roku i prosił o przebaczenie za zbrodnie popełnione przez nazistów w Niemczech. Tu rozpoczęło się pojednanie Niemiec i Polski. Wspólne pojawienie się Klingbeila i Czarzastego na tym etapie jest także przejawem prowadzenia wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz tego, że niemiecka socjaldemokracja będzie nadal towarzyszyć swoim wschodnioeuropejskim sąsiadom.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.