Niemieckie embargo na ropę wobec Rosji bez podstawy prawnej

Niemiecki zakaz importu rosyjskiej ropy rurociągowej nie wynika z rozporządzenia UE, a ewentualny wyjątek nie ogranicza się do poszczególnych krajów. Pytana przez MDR AKTUELL rzeczniczka właściwego Federalnego Ministerstwa Gospodarki Beate Baron wyjaśniła, że ​​rezygnacja Niemiec z gazociągu z Rosji wynikała z protokolarnej deklaracji kanclerz federalnej przed Radą Europejską pod koniec maja 2022 r.

Rezygnacja z ropy rurociągami z Rosji od początku 2023 roku wynika z formalnej deklaracji, którą kanclerz federalna złożyła Radzie Europejskiej.


Beate Baron, rzeczniczka BMWK

To odstępstwo ma zastosowanie zgodnie z rejestracją kanclerza w dniu 31 maja 2022 r. To, co oficjalnie nazywa się „zakazem importu”, ale ma skutek zakazu importu, nie zostało sformułowane w żadnej ze zwykłych form prawnych.

sprzeciw krytykuje zaniechania

Krytykuje to opozycja w Bundestagu. Lider frakcji robotniczej, Sepp Müller, odpowiedział na pytanie MDR AKTUELL: „W państwie prawa powinieneś mieć pewność, że istnieją ramy prawne dla ograniczeń lub restrykcji”. Według prawników, gdyby Niemcy, podobnie jak Polska, miały rozstać się z rosyjskim gazociągiem poza sankcjami UE, „byłoby co najmniej wątpliwe, czy staną w sądzie” – powiedział Müller.

W państwie prawa należy mieć pewność, że istnieją ramy prawne dla ograniczeń.


Sepp Muller (CDU)

W końcu chodzi o zaopatrywanie całych regionów NRD, miejsc pracy, rozwoju biznesu, pozycji konkurencyjnej”, mówi Müller, którego okręg wyborczy znajduje się w Dessau-Roßlau i Wittenberdze. w Saksonii-Anhalt: „Niestety Wschód odgrywa drugorzędną rolę w tego rządu federalnego”, i to nie tylko w przypadku Schwedta i Leuny.

Lewicowy poseł Brandenburgii, Christian Görke, mający w swoim okręgu wyborczym rafinerię PCK Schwedt, widzi to w ten sam sposób. Powiedział MDR AKTUELL: „Niezależnie od tego, czy była prawnie wiążąca decyzja, czy nie, obecna sytuacja, w której rafinerie we wschodnich Niemczech stoją na półpustyni, jest nonsensem”. Fakt, że sześć miesięcy po ogłoszeniu embarga nadal nie ma odpowiednich alternatyw, jest „wynikiem ideologicznej polityki energetycznej bez sensu i powodu”.

I Müller: „Nad rozwiązaniami można było pracować na pełnych obrotach”, na przykład w przypadku drugiego rurociągu z Rostocku. W rzeczywistości „ropa z rosyjskiego rurociągu musiałaby płynąć, aby Schwedt i Leuna mogły być w pełni wykorzystane” – powiedział polityk CDU. Ale kontrakty wygasły i prawdopodobnie nie mogą być nowe wbrew woli rządu federalnego.

Zdaniem Müllera CDU i CSU opowiadają się za działaniami solidarnościowymi z Ukrainą i naciskiem na Rosję sankcjami. Ale ich żądanie brzmi: „Najpierw rozwiązania, potem embargo. Na wczesnym etapie Unia „sformułowała pytania dotyczące wykonalności embarga na ropę i jego konsekwencji oraz przekazała swoje obawy rządowi federalnemu”, powiedział Müller. Przykładem tego jest a wniosek z czerwca 2022 r na przedmiotowej podstawie prawnej.

Dlaczego nie ma wyraźnego zakazu

Rząd federalny musi jeszcze wyjaśnić, dlaczego nie ma wyraźnego zakazu. W rzeczywistości istnieją aspekty, które z punktu widzenia rządu federalnego mogłyby początkowo sprawić, że akt prawny o zniesienie wyjątku od sankcji unijnych byłby zbędny.

Pierwszy Sprawami PCK Raffinerie Schwedt i tak zarządza rząd federalny, a dokładnie Ministerstwo Gospodarki. Obecne zarządzanie powiernicze zostało przejęte dopiero we wrześniu. Ponieważ rosyjska państwowa spółka Rosnieft’, jako większościowy akcjonariusz PCK, nie była chętna do udziału w „odwrocie” w zakupach ropy, można było to zaplanować. W końcu wyróżniać sięże powiernictwo federalne zostanie przedłużone poza marzec. Nie jest jednak jasne, co w dłuższej perspektywie stanie się z 54% udziałem Rosniefti w rafinerii.

Po drugie Inna wschodnioniemiecka rafineria, Leuna pod kierownictwem francuskiej grupy Total, już to zrobiła ogłoszono w marcudobrowolnie zrezygnować z rosyjskiej ropy i nie przedłużać wygasających z końcem roku kontraktów na dostawy. W kółko wyjaśniano, że jesteśmy z pomocą rządu federalnego na właściwym torzezastąpić rosyjską ropę.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *