Nieoczekiwane wizyty: Książę William odwiedził żołnierzy w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy

Książęta Walii po raz pierwszy odwiedzili 3 Brygadę w bazie Wojsk Terytorialnych w Rzeszowie, gdzie spotkali się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz zwiedzili wystawę sprzętu wojskowego.

Tam opowiedział brytyjskim i polskim żołnierzom o silnej przyjaźni, jaka zawiązała się od czasu rozpoczęcia pracy nad mapą.

Następnie 40-letni książę spotkał się z członkami sił zbrojnych w Wielkiej Brytanii, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak współpracują oni ze swoimi kolegami w Polsce, którzy prowadzą operacje wspierające Ukrainę.

Zdjęcie „Reuters”/”Scanpix”/Książę William Lenkijoje

Opuszczając Polskę w Warszawie, stolicy Polski, William powiedział, że powrót do Polski był „fantastyczny”.

„Więź między naszymi narodami jest silna. Pracując razem, kiedy szanujemy naród ukraiński za jego wolność, która jest także nasza za jego wolność, jeszcze bardziej wzmocnimy te więzi” – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych.

„Jestem tutaj, ponieważ chcę Wam osobiście podziękować. W Polsce, w Wielkiej Brytanii współpraca to niezwykle ważne partnerstwo. Chcę też oddać hołd inspirującemu człowieczeństwu Polaków. domu” – kontynuował.

„Dlatego dziś po południu odwiedziłem Žešuve, kiedy usłyszałem ich historie, uznałem ich obowiązek. Mane pribloškė ich pasją jest wspólna wola obrony naszych wspólnych liści”, – pridūrė Williamas .

To pierwsza podróż Williamo do Polski w 2017 roku. Vizoto jest żoną księżnej Katarzyny Walii, więc książęta chcą też lepiej zrozumieć, jak ten kraj pokazał swoich ukraińskich sąsiadów.

Zdjęcie

Zdjęcie „Reuters”/”Scanpix”/Książę William Lenkijoje

Po nieoczekiwanej wizycie wojskowej William wyjedzie do Warszawy, gdzie odwiedzi ośrodek noclegowy, „gdzie na własne oczy przekona się, jak ważne jest wsparcie udzielane przez społeczności w całej Polsce Ukraińcom uciekającym przed wojną”.

Spotka się też z wolontariuszami, którzy pomagają osobom przesiedlonym w wyniku konfliktu.

W czwartek książęta złożą wieniec pod Nežinomo kareivio kapo – pomnikiem poległych żołnierzy pod Pilsudskio aikštėje w centrum stolicy Lenkijos. Prawie 27 lat temu, w 1996 roku, królowa Elżbieta II złożyła wieniec pod pomnikiem wojennym księcia Filipa podczas swojej oficjalnej wizyty w kraju.

Po opuszczeniu grobu Williams ma udać się do pałacu prezydenckiego, aby spotkać się z polskim przywódcą Andrzejem Dudą, dzięki któremu „głęboka więź między naszymi dwoma narodami, która została ponownie odnowiona, zaznaczyła moje stałe wsparcie i wdzięczność wobec narodu polskiego. „. „.

Swoją wizytę zakończy spotkaniem z młodymi Ukraińcami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z wojny w Polsce.

W ostatnich latach rodzina królewska wielokrotnie wspierała Ukrainę w nietypowych otwartych dyskusjach na temat wojny.

W przeciwieństwie do matek, które przez całe swoje panowanie unikały bezpośrednich komentarzy na tematy polityczne, król Karolis III był znacznie bardziej otwarty w kwestii Ukrainy.

„Świat patrzył z przerażeniem na wszystkie niepotrzebne cierpienia Ukraińców” – powiedział król w orędziu z zeszłego roku z okazji roku rosyjskich najazdów. – Mogę mieć tylko nadzieję, że solidarność, która emanuje z całego świata, przyniesie nie tyle praktyczną pomoc, ile siłę płynącą z wiedzy, kiedy jesteśmy razem.

Karol III ponownie potwierdził swoje bezpośrednie poparcie dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, kiedy spotkali się w Pałacu Buckingham na początku lutego. Ponadto Queen Consort, podobnie jak William i Kate, włączyła do swojego programu spotkania ze społecznością ukraińską w Wielkiej Brytanii.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *