Nieznane miejsce na litewskiej mapie turystycznej: dwór pod Wilnem – MadeinVilnius.lt

Dwór Wilkiszki położony jest w malowniczym miejscu, niedaleko Merkis, gdzie huczą lipcowe i czarne olchy. Latem ubiegłego roku projekt dostosowania dworu do potrzeb ruchu turystycznego realizowany przez Gminę Rejonu Solecznickiego musiał zostać zrealizowany, ale wszystkie plany zostały zniszczone 22 maja. nocne światła.

Wszystkie plany, pomysły i marzenia o wpuszczaniu gości do rezydencji i letnich obozach młodzieżowych legły w gruzach. Pomimo tego, że pożar uszkodził jedną trzecią podłogi i dachu strychu, większość pomieszczeń uszkodziła woda, gmina rejonu solecznickiego nie poddała się. Latem ubiegłego roku przeprowadzono przegląd konstrukcji budynku, oszacowano zniszczenia, przygotowano plan przeciwpożarowy, jesienią podjęto prace remontowe.

Jak informuje Zbignev Valickis, specjalista w Wydziale Budownictwa i Architektury, obecnie trwa montaż posadzki, maluje się drzwi i ściany, montuje się instalację elektryczną i konserwuje lokal.

Stara wilgotna piwnica zaskoczy zachowanymi niszami, odsłoniętymi sklepieniami i ceglanymi sklepieniami idealnie dopasowanymi do białego koloru ścian oraz kuchnią i jadalnią dla przyszłych wczasowiczów. Na pierwszym piętrze dworu znajdują się pomieszczenia na wystawy, seminaria, działalność edukacyjną, a także biura administracyjne. Nie mniej ważne są strychy, są tu pokoje noclegowe, łącznie 30 miejsc noclegowych.

Dwór jest remontowany z myślą o zachowaniu autentycznych elementów dekoracyjnych. Np. w dużej sali na piętrze znajduje się autentyczny piec z koroną, ściany pieca zachowały się w pomieszczeniu administracyjnym, zwiedzających zaskoczą rozety i gzymsy, zaktualizowane według zachowanych autentycznych fragmentów , rozeta jest autentyczna. W klatce schodowej zachowały się oryginalne elementy, wspinając się na szczyt zwiedzający zobaczą autentyczne poręcze, na poddaszu zachowała się skrzynka korytarza. Większość drzwi jest również autentyczna i odrestaurowana, niektóre zachowały oryginalną część. Ponadto podczas remontu dworu zastosowano autentyczną technologię wykonania warstwy tynku na drewnianym grillu.

Do prawidłowego funkcjonowania dworu niezbędna jest łączność inżynierska: kotłownia i instalacja grzewcza, sieci kanalizacyjne, instalacja elektryczna, sieci łączności internetowej i telefonicznej. Budynek wyposażony jest w toalety i prysznice, również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ważną częścią projektu jest adaptacja budynku dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu na każdym piętrze znajdują się nawet trzy windy.

Historia i wiek XIX. papka. – XX r. ks. sale, które zachowały swoją estetykę, zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny i nowoczesne, funkcjonalne meble. Erika Sudnicka, specjalistka w wydziale inwestycji i planowania strategicznego, wyjaśnia, że ​​dwór w Wilkiszkach to pałac w stylu historyzmu, w którym mieszka rodzina zajmująca się rolnictwem. Hodowla bydła, chów bydła mlecznego, ogrodnictwo – przedmiot ich pracy. Co więcej, kwiaty wyhodowane w Wilkiszkach sprzedano sto lat temu w stolicy. Pałac jest architektonicznie podobny do drewnianej zabudowy Žvėrynas.

Dwór w Wilkiszkach to kolejny przykład udanej pracy realizowanej przez gminę rejonu solecznickiego. Podejście do obiektu jest kompleksowe: odrestaurowane konstrukcje dworu, elewacja. W 2019 roku szczególną uwagę zwrócono na teren – rozbudowano i wyremontowano parter, chodniki dla pieszych, aleję lipową, wybudowano parking i drogę dojazdową do Merkys. Wzdłuż rzeki znajdują się altany, przebieralnie, ogniska, drabinka kajakowa. Wraz z renowacją wnętrza rezydencji realizowana jest strategia jego realizacji. Ponadto realizowany jest projekt międzynarodowy w ramach programu współpracy litewsko-polskiej, który realizowany jest wspólnie z partnerami z Sokułki (Polska), stowarzyszeniem „Aktywna Młodzież”. Już na lato zaplanowano obozy edukacyjne dla młodzieży. Planowane jest spotkanie młodzieży podczas szkoleń z nauk przyrodniczych i ścisłych, informatyki oraz przedsiębiorczości.

Celem Gminy Rejonu Solecznickiego jest, aby dwór w Wilkiszkach stał się nie tylko ośrodkiem atrakcji dla młodych ludzi, ale także przyciągał wczasowiczów i podróżników, turystów kochających aktywny wypoczynek na łonie natury, miłośników pieszych wędrówek i historii. Nie jest tajemnicą, że dwór w Wilkiszkach to nieznane miejsce na mapie turystyki litewskiej. Po realizacji projektu planowane jest nie tylko przystosowanie dworu do potrzeb młodych ludzi, ale także przyciągnięcie turystów do rejonu solecznickiego, jak to miało miejsce w nowej historii dworu w Jaszunach.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *