Isa Harsin (SIPA / Scanpix) nuotr.
Przywódcy Unii Europejskiej powiedzieli w piątek, że będą nadal zwiększać presję na Rosję i przygotowywać nowy pakiet sankcji, aby ukarać inwazję Moskwy na Ukrainę, zwiększając jednocześnie wsparcie wojskowe dla Rosji.
Na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że rozważane są wszystkie opcje czwartego pakietu sankcji wobec Rosji, jeśli prezydent Władimir Putin nie przestanie atakować Ukrainy.
Jeśli Putin nasili bombardowanie, okrąży Kijów i nasili działania wojenne, wiemy, że będziemy musieli ponownie zastosować surowe sankcje, powiedział Macron.
Rosja uchwaliła miesięczne sankcje wobec sąsiedniej Ukrainy, co doprowadziło do stłumienia sankcji wobec Putina i rosyjskiego sektora finansowego. Na początku tego tygodnia Wspólnota zdecydowała dopuścić 160 osób więcej i ograniczyć eksport swojej technologii nawigacyjnej i radiowej.
Kraje UE zgodziły się również na wydzielenie trzech białoruskich banków z międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT.
Łącznie 862 firmy i 53 osoby prawne podlegają obecnie sankcjom wspólnotowym za wojnę na Ukrainie.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że arsenał sankcji wobec Rosji wpłynął na gospodarkę kraju.
Obecnie rubel spada. Powiedziała, że zmniejszyła się o połowę w stosunku do euro. Widać, że stopy procentowe w Rosji rosną, a inflacja szybko rośnie. Obecnie agencje ratingowe oceniają rosyjskie obligacje w dolarach.
Wśród możliwych nowych środków dla Rosji i jej sojusznika Białorusi jest oddzielenie wszystkich banków od SWIFT. Macron ostrzegł, że na razie może zostać zatwierdzone całkowite embargo na import paliw kopalnych, podobne do tych w Rosji.
Nic nie jest zabronione, aby uważać wszystko, co jest tabu, mówi prezydent Francji.
Zrobimy wszystko, co uznamy za stosowne, aby zatrzymać Rosję na ścieżce jej agresji – dodał.
Trudno zgodzić się na bojkot dostaw energii w UE, ponieważ niektórzy członkowie Wspólnoty, w tym Niemcy i Włochy, są znacznie bardziej uzależnieni od Rosji niż inne kraje. Polska otrzymuje dwie trzecie rosyjskiego zużycia ropy, a Irlandia nieco ponad 5%.
Z kolei premier Włoch Mario Draghi powiedział, że Putin nie chce pokoju.
Pokój na świecie tego wymaga, mówi. [Putinas] nie chcę pokoju.
Jeśli chodzi o sankcje, Draghi powiedział, że już istniejące ograniczenia, które zostały natychmiast zaakceptowane przez wszystkich członków bloku, są bardzo silne.
Mogą być mocniejsi, powiedział premier Włoch.
Premier Luksemburga Xavier Bettel powiedział, że groźby nowych sankcji wobec Rosji powinny zostać wykorzystane do szybkiego zawieszenia broni na Ukrainie.
Musimy wywierać na siebie dużą presję i odnieść sukces – powiedział.
Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że Wspólnota rozważa podwojenie środków na pomoc wojskową dla Ukrainy o dodatkowe 500 mln euro. Eur, a tym samym pomóc siłom kijowa w walce z rosyjską inwazją.
UE wcześniej zgodziła się przeznaczyć 450 mln euro. Eur do militarnego wykorzystania przez Ukrainę bezprecedensowych środków do zbiorowego dostarczania broni atakującemu krajowi.
Jednak Wspólnota i kraje NATO wykluczają możliwość bezpośredniej interwencji wojskowej na Ukrainie.
Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.
Temat Środowisko biznesowe
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.