Noc wojny w skrócie
Selenskyj: Putin spekuluje o głodzie – Rosjanie najeżdżają miasto Siewżherodonieck
31.05.2022 06:33
Sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje niezwykle trudna w 97. dniu wojny. „Maksymalna zdolność bojowa rosyjskiej armii” jest teraz montowana w Donbasie, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wiadomości wideo z dnia na dzień. Tego samego wieczoru UE uzgodniła kompromis w sprawie embarga na ropę. W przygotowaniu są także nowe sankcje wobec Rosji i pomoc finansowa dla Ukrainy. Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie wkroczyły już w poniedziałek do oblężonego wschodniego miasta Siewżherodonieck. Miasto od miesięcy jest celem rosyjskich ataków. Jest uważany za ostatni punkt, który armia ukraińska nadal kontroluje w obwodzie ługańskim. Według sztabu generalnego w poniedziałek rano na obrzeżach miasta i na obrzeżach nadal walczyły wojska rosyjskie.
24 lutego Rosja rozpoczęła agresję przeciwko swojemu sąsiadowi. Ukraina spodziewa się obecnie dużego ataku na centrum swoich sił obronnych w Donbasie. Słowiańsk-Kramatorsk to największa metropolia pozostająca pod kontrolą Kijowa. Stacjonuje tam również naczelne dowództwo sił zbrojnych wschodniej części kraju.
UE zgadza się na kompromis w sprawie embarga na ropę
Kraje UE uzgodniły kompromis w sporze o planowane embargo na ropę na Rosję. Ponad dwie trzecie rosyjskich dostaw ropy do UE byłoby dotkniętych zakazem importu, jak ogłosił przewodniczący Rady UE Charles Michel na szczycie w Brukseli w nocy. Ponadto rosyjski Sbierbank powinien zostać wykluczony z sieci komunikacji finansowej Swift, a trzy rosyjskie kanały telewizyjne powinny zostać zakazane. UE obiecała też Ukrainie dodatkową pomoc finansową w wysokości do dziewięciu miliardów euro. Pieniądze przeznaczone są na pokrycie kosztów bieżących, takich jak wypłaty emerytur i prowadzenie szpitali.
Zełenskij: Putin spekuluje na temat chaosu kryzysu głodowego
Według Zełenskiego 22 mln ton zboża już przechowywanego na Ukrainie na eksport nie może opuścić kraju z powodu blokady rosyjskich portów. Ostrzegł, że oznacza to głód w krajach Afryki, Azji i Europy, co z kolei może wywołać migrację. Selenskyj widzi w tym zamiar destabilizacji Zachodu przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie. Zachodni politycy oskarżają też Rosję o spekulacje na temat kryzysu głodowego i wykorzystywanie go jako dźwigni dla Zachodu w celu osłabienia sankcji. Moskwa zaprzecza tym zarzutom.
Ukraina i Rosja opłakują zmarłych cywilów
We wschodniej Ukrainie obie walczące strony zgłosiły nowe zgony cywilów. Trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim, powiedział w Telegramie gubernator Pawło Kyrylenko. Według gazety internetowej Ukrajinska Prawda w obwodzie charkowskim mężczyzna został zabity przez rosyjskie pociski. Według agencji Tass strona rosyjska odniosła się do dwóch cywilów zabitych w wyniku ukraińskich ataków w obwodzie donieckim i dwóch kobiet zabitych w obwodzie ługańskim. Informacje nie mogą być niezależnie zweryfikowane. Dwie samozwańcze republiki ludowe, Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy, zostały uznane przez Moskwę za niepodległe państwa. Ich schwytanie jest jednym z celów wojennych Rosji.
Francja prowadzi dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych
Po śmierci francuskiego reportera wojennego na Ukrainie prokuratura antyterrorystyczna prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennych. Śledztwo zostało wszczęte m.in. z powodu umyślnego zamachu na życie osoby chronionej prawem międzynarodowym, o czym informuje francuska agencja informacyjna AFP. Dziennikarz telewizyjny Frédéric Leclerc-Imhoff zmarł w poniedziałek w pobliżu Siewjerodonecka we wschodniej Ukrainie, towarzysząc humanitarnej ewakuacji. 32-letni dziennikarz został trafiony odłamkiem. Była to jego druga misja na Ukrainę od początku wojny.
Przynosi dzień
Międzynarodowi śledczy będą komentować postępy śledztw w sprawie możliwych zbrodni wojennych na Ukrainie we wtorek (14:00) w Hadze. Tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj w lutym, Ukraina, Polska i Litwa utworzyły wspólny zespół śledczy, a Międzynarodowy Trybunał Karny dołączył do niego nieco później” – miesiąc później. Nadzwyczajny szczyt UE trwa w Brukseli. Tematyka obejmuje sytuację na Ukrainie, wysiłki na rzecz wzmocnienia obronności oraz bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.