Noc wojny w skrócie: Ukraina ma 1346 ofiar cywilnych pod Kijowem – Abramowicz pozywa sankcje UE

Noc wojny w skrócie
Ukraina ma 1346 ofiar cywilnych pod Kijowem – Abramowicz pozywa unijne sankcje

Ponieważ na wschodzie Ukrainy wciąż trwają zaciekłe walki artyleryjskie, liczba cywilów zabitych w obwodzie kijowskim stale rośnie. Tymczasem rząd federalny przygotowuje każdy kraj na ewentualną kryzysową sytuację gazową – a rosyjski oligarcha Abramowicz ma stanąć przed sądem w UE.

Ukraina: 1346 cywilów zabitych w obwodzie kijowskim

Według jej sztabu w niedzielę wieczorem armia ukraińska odparła rosyjskie ataki w Donbasie w pobliżu miast Słowiańsk i Bachmut. Administracja poinformowała o ponad 50 ostrzale artyleryjskim z rejonu Sumy w północnej Ukrainie, ostrzeliwano też miasto Nikopol w rejonie dniepropietrowskim.

Według źródeł ukraińskich od zakończenia okupacji rosyjskiej w obwodzie kijowskim znaleziono 1346 zmarłych cywilów. Komendant obwodowy policji Andrij Nebytow podał numer ukraińskiej telewizji. Policja znalazła zamordowanych cywilów we wszystkich miejscach, w których znajdowały się wojska rosyjskie. Liczba nie jest ostateczna. Po około 300 osobach nadal nie ma śladu.

Po ataku na Ukrainę 24 lutego wojska rosyjskie posuwały się w pobliżu stolicy Kijowa. Kiedy musieli się wycofać pod koniec marca, w miejscach takich jak Bucha i Irpin znaleziono setki martwych Ukraińców. Wszystko wskazuje na to, że zostali zamordowani przez rosyjskich żołnierzy.

Niezadowolenie z turbiny pozostaje

Spór o turbinę wbija klin między Ukrainę a jednego z jej głównych stronników wojskowych. Zełenski powiedział, że Kijów nie zaakceptuje decyzji Kanady o zwrocie turbiny do Rosji przez Niemcy. Po rozmowie z Trudeau napisał na Twitterze, że stanowisko w sprawie sankcji musi być pryncypialne. „Po atakach terrorystycznych na Winnicę, Mikołajów, Chasiv Jar i inne naciski trzeba zwiększać, a nie zmniejszać”. Miał na myśli rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta oddalone od frontu, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

Od czerwca rosyjska firma energetyczna Gazprom drastycznie ograniczyła dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1 do Niemiec, powołując się na brak turbiny. Wraz z powrotem Kanada chce pomóc Niemcom i innym krajom europejskim w obliczu zbliżających się niedoborów energii.

Ukraina sprzedaje rezerwy złota

Ukraina twierdzi, że od początku wojny 24 lutego sprzedała rezerwy złota o wartości 12,4 miliarda dolarów. Powinno to zapewnić, że ukraińscy importerzy nadal będą mogli importować towary, których kraj potrzebuje, powiedziała wicegubernator ukraińskiego banku centralnego Kateryna Roschova.

Abramowicz składa skargę na sankcje UE

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz złożył skargę do Sądu Unii Europejskiej. Donosi o tym m.in. „Wall Street Journal”. Abramowicz domaga się od UE zniesienia nałożonych na niego sankcji i wypłacenia ponad miliona dolarów odszkodowania na rzecz fundacji charytatywnej. On i inni rosyjscy oligarchowie, którzy również pozywają, skarżą się na łamanie ich praw i odrzucają oskarżenia zachodnich rządów o bliskie związki z Kremlem.

Rząd federalny spodziewa się sytuacji kryzysowych w regionie

Według raportu w gazecie „Bild”, rząd federalny spodziewa się nagłej sytuacji w dostawach gazu w różnych krajach związkowych. Szef Kancelarii Wolfgang Schmidt poinformował szefów Kancelarii Stanu landów na konferencji zamiany, że po pracach konserwacyjnych na gazociągu Nord Stream 1 rząd zakłada, że ​​dostawy gazu z Rosji zostaną ponownie zmniejszone, powołując się na preteksty.

Rząd niemiecki bez pośpiechu szacuje, że Niemcy mogą przetrwać zimę tylko wtedy, gdy Rosja dostarczy ponad 40% uzgodnionej ilości gazu ziemnego. Według gazety „Bild”, rząd uważa to za nierealne.

CSU: Bundeswehra musi być w stanie przyczynić się do odstraszania

Z punktu widzenia CSU Bundeswehra powinna zostać zmodernizowana w taki sposób, aby mogła przyczynić się do „polityki odstraszania” w ramach NATO. Wynika to z projektu uchwały grupy państwowej CSU na letnie odosobnienie ze środy, które jest dostępne dla „Münchner Merkur”. „Brutalna wojna agresywna Putina pokazuje, że skuteczna polityka zagraniczna wymaga odstraszania – i obejmuje to wyraźne zobowiązanie do współdzielenia broni jądrowej” – powiedział Alexander Dobrindt, szef grupy regionalnej.

Dziennikarz tymczasowo zatrzymany za protest

Dziennikarka telewizyjna Marina Ovsyannikova została w niedzielę tymczasowo aresztowana pod Moskwą. Zdjęcia zostały opublikowane na jej kanale Telegram, które rzekomo pokazują, że została zabrana przez funkcjonariuszy policji w minibusie. W poniedziałek wieczorem portal praw obywatelskich „OVD-Info” poinformował, powołując się na prawnika Dmitrija Sachwatowa, że ​​znów jest wolna.

Ovzyannikova opublikowała w piątek zdjęcia przedstawiające siebie stojącą na widoku Kremla z plakatem protestacyjnym. „Putin jest mordercą” – głosił plakat. Pracownik rosyjskiej telewizji państwowej, który wcześniej był lojalny wobec linii, pokazał antywojenny plakat protestacyjny podczas transmisji na żywo w marcu. W stolicy Polski Warszawie Ukraińcy i Polacy demonstrowali w niedzielę przeciwko wojnie przed ambasadą rosyjską.

To będzie ważne dzisiaj

  • Dyskutowany przez ministrów spraw zagranicznych pakiet sankcji UE obejmuje m.in. zakaz importu rosyjskiego złota. Sankcje mogą wejść w życie w tym tygodniu. Ewolucję wojny na Ukrainie ma omówić podczas spotkania w Brukseli wideokonferencja z ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z wizytą w Azerbejdżanie. Towarzyszyć jej będzie europejski komisarz ds. energii Kadri Simson. Rozmowy z prezydentem Ilhamem Alijewem będą dotyczyły m.in. współpracy UE i Azerbejdżanu w zakresie dostaw energii.

Wszystkie dalsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *