Misją Matthias Domes jest uczynienie świata pracy łatwiejszym, bezwypadkowym i bardziej zrównoważonym dla ludzi poprzez swoje oprogramowanie. Za to mieszkaniec Chemnitz został nominowany do nagrody przedsiębiorcy.
Matthias Domes, przedsiębiorca zajmujący się oprogramowaniem, jest z tego szczególnie dumny: „Mamy klientów, u których liczba wypadków przy pracy zmniejszyła się o połowę po wprowadzeniu naszego oprogramowania. Byłoby miło, gdyby jego własna praca pomogła ratować życie innych ludzi lub zapobiegać obrażeniom, mówi 45-latek z Chemnitz, który prawie 25 lat temu założył swoją firmę „domeba distribution GmbH” jako mały start-up. . „domeba” jest dziś jednym z wiodących dostawców oprogramowania i usług z zakresu zarządzania zgodnością.
Funkcjonalne zarządzanie zgodnością w firmie zapewnia przestrzeganie wszystkich przepisów, obowiązków, praw i wewnętrznych zasad firmy. Obejmuje to również bezpieczne projektowanie miejsc pracy, ochronę zdrowia i wykrywanie zagrożeń dla pracowników. Rozwiązanie programowe firmy „domeba” o nazwie „iManSys” wspiera użytkowników w spełnianiu wszelkich wymagań w zakresie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracy, zarządzania jakością i środowiskiem.
Firma Domes, której firma zaczynała jako agencja internetowa, szybko zdała sobie sprawę, że wdrożenia oprogramowania często kończą się niepowodzeniem, ponieważ pracownicy nie są akceptowani. „Stawiamy więc na przejrzystość i łatwość obsługi”, mówi przedsiębiorca, który studiował elektrotechnikę i informatykę w Chemnitz, kiedy Internet był w powijakach. Domes postrzega skupienie się na akceptacji użytkowników jako jeden z czynników sukcesu firmy. Dziś jego firma programistyczna zatrudnia 90 osób i planowany jest dalszy rozwój. „W perspektywie średnioterminowej chcemy osiągnąć sprzedaż na poziomie dziesięciu milionów euro”, wyjaśnia szef „domeby”. Liczba pracowników i sprzedaż podwoiły się już w ciągu ostatnich czterech lat.
Zakres funkcji oprogramowania obejmuje tworzenie prawnych baz danych, rejestrację zagrożeń, incydentów i wypadków, regularne instruowanie pracowników, organizację medycyny pracy, realizację procesów audytu i certyfikacji oraz kontrolę zużycia zasobów. w społeczeństwie. Obecnie istnieje siedem światów oprogramowania z 20 różnymi modułami funkcyjnymi. Centralne przetwarzanie wszystkich zadań i procesów oraz wysoki stopień automatyzacji oprogramowania prowadzą do znacznego zmniejszenia wysiłku organizacyjnego dla menedżerów. „Oszczędza zasoby i koszty”, mówi Domes.
Z oprogramowania Chemnitz korzysta obecnie około 350 firm z różnych branż, z których większość to firmy średniej wielkości. Użytkowników jest ponad dwa miliony. Klientami są międzynarodowe marki, takie jak Coca-Cola, Unilever, Procter & Gamble i Siemens, a także przedstawiciele regionalni, tacy jak regionalny dostawca Envia M, Schäfers Backstuben czy Eins Energie z Chemnitz. „Mamy modele cenowe i licencyjne, które sprawdzają się na danym rynku” — mówi Domes.
Przedsiębiorca przypisuje również sukces kulturze korporacyjnej. „Myślimy i działamy jak start-up” – wyjaśnia szef firmy. Coś jest wypróbowywane, a następnie odrzucane. W specjalnie zaprojektowanej sali kreatywnej powstają nowe pomysły w kolorowej atmosferze iz szerokim widokiem na Rudawy. „Tutaj nikt nie może odpocząć i wymknąć się, ale nikt też nie może” — mówi Domes, który zapewnia, że jego pracownicy odnoszą sukcesy i są motywowani dobrymi wynikami.
Pochodzący z Chemnitz nie boi się braku wykwalifikowanej siły roboczej w miarę rozwoju swojej firmy. „Jesteśmy mocni w rozwijaniu początkujących i zmieniających karierę w najlepszych w biznesie” – mówi z przekonaniem. Trwa budowa marki pracodawcy firmy. „Po prostu mówimy, kim jesteśmy w sieciach społecznościowych”, wyjaśnia Domes, który podkreśla człowieczeństwo i profesjonalizm. „Moim credo jest to, że traktuję wszystkich tak, jak chciałbym, żeby oni traktowali mnie”, mówi, opisując rolę w rodzinnym biznesie.
W przyszłości Domes zamierza w szczególności promować działalność zagraniczną. Na początku roku w Szwajcarii powstała pierwsza zagraniczna firma. Software house z Chemnitz działa już także w krajach sąsiednich, takich jak Francja, Dania i Polska. Rozwiązania programowe są obecnie dostępne w 28 językach. „Duża część naszych dochodów jest inwestowana w rozwój”, zapewnia Domes. Wszystkie decyzje są ukierunkowane na trwały sukces. „Nie jesteśmy szczupakiem, który dławi się zbyt dużą zdobyczą” – wyjaśnia przedsiębiorca.
Zrównoważony rozwój, zmiana klimatu i wymieranie gatunków to również kwestie, które dotyczą ojca Matthiasa Domesa, który chciałby zostawić swoim trzem córkom świat, w którym warto żyć. Dlatego w projektach środowiskowych „domeba” aktywnie uczestniczy w kształtowaniu naturalnego krajobrazu Chemnitz. Na przykład w Lesie Sześciu Rusi w Chemnitz-Glösa zasadzono ponad 6000 drzew. Ale Domes jest również zaangażowany w sponsoring sportowy drużyny koszykówki Niners w Chemnitz. Wspierane są również Noce Filmowe w Chemnitz. W ramach kampanii „projekty serca Domeba” pracownicy mogą regularnie proponować darowizny klubom i organizacjom. Wsparcie otrzymało już wiele projektów środowiskowych i ochrony zwierząt oraz organizacji wspierających rodziny.
„Nasza kultura korporacyjna charakteryzuje się również wzajemnym wsparciem. Zawsze staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie”, mówi Domes, który stawia na zdrowy i organiczny wzrost w swojej firmie. Jest przekonany o odporności firmy w obliczu kryzysu. „Tematy zrównoważonego rozwoju, zgodności i zarządzania ryzykiem stają się coraz ważniejsze w świecie pracy. Dzięki naszym rozwiązaniom i naszemu zaangażowaniu jesteśmy przygotowani na przyszłe potrzeby firm”, mówi z dumą Domes.
Cena firmy „Przedsiębiorca Roku w Saksonii” i Nagroda Założyciela „Fundusz Saksonii – Start-up 2023” są inicjatywą „Sächsische Zeitung”, „Freien Presse”, „Leipziger Volkszeitung” i MDR, a także Volkswagen Sachsen, firmy audytorskiej i doradztwa podatkowego Schneider + Partner, LBBW i kasy chorych AOK Plus .
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.