Nowe centrum danych Google: Polska przyciąga branżę technologiczną

Stan: 17.05.2021 18:33

Polska jest progresywna: z dobrą infrastrukturą i silnym sektorem IT, krajowi udało się przyciągnąć internetowego giganta Google. Niedawno otworzył nowe centrum danych w Warszawie.

Autor: Martin Adam, ARD Studio Warszawa

Dzięki transmisji na żywo w połowie kwietnia firma Google uruchomiła swoje nowe centrum danych w chmurze w Polsce. Firma zainwestowała około dwóch miliardów dolarów w otwarcie „regionu” w Warszawie – jednego z 25 centrów danych na świecie i obok Frankfurtu nad Menem ważnego węzła w Europie Środkowej. Przełom – dla Google i dla Polski – mówi Magdalena Dziewguć, dyrektor Google Cloud Poland.

„Google jest reprezentowany w Polsce od 15 lat i wciąż nie możemy uwierzyć, jak wysoki jest tu poziom energii i kreatywności, jak duży potencjał mają Polacy” – zachwycała się Dziewguć. „Mamy nadzieję, że nasza inwestycja otworzy przed Polską zupełnie nowe możliwości stania się liderem w tym cyfrowym świecie”.

Obietnica: szybkie przetwarzanie dla wszystkich

Chcą stworzyć kilkaset miejsc pracy, kilka tysięcy użytkowników zostało już przeszkolonych, Google jest we właściwym miejscu w Polsce – ale to też ważne, Dziewguć nie pozostawia co do tego wątpliwości podczas swojego wystąpienia: „Każdy świat zauważy otwarcie ’ Google Cloud Warszawa” – obiecuje. „Firmy mają dostęp do najnowocześniejszych usług IT, takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, które mogą przetwarzać ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym”. Oraz: „Klienci odczują to w postaci szybsze aplikacje, szybsza obsługa w sklepach internetowych czy call center.”

Google też był szybki. Od ogłoszenia do otwarcia „regionu” minęło niecałe półtora roku – ku uciesze premiera Mateusza Morawieckiego, który kilka dni temu przemawiając do przedstawicieli firm, widział swój kraj na drodze do stania się komputerem hub między Europą a USA.

„Polska jest najbardziej proeuropejskim i jednocześnie najbardziej proamerykańskim ogniwem we współpracy transatlantyckiej i dlatego jest bardzo ważnym partnerem na poziomie globalnym” – powiedział Morawiecki. „Widać to także po rozmowach z LG Chem, które chce zbudować nową fabrykę w Polsce, z zarządem Google i Mercedes, które myślą o inwestycjach. Pfizer, AstraZeneca, wszystkie te rozmowy pokazują, jak duże jest zainteresowanie Polską Świetnie.” jest.”

„Cyfrowe serce Europy”?

W rzeczywistości polska gospodarka ma się dobrze, a szczególnie branża IT przyciąga międzynarodową uwagę. Z wartością rynkową przekraczającą osiem miliardów euro, deweloper gier „CD Projekt” jest najdroższą firmą w europejskiej branży gier. A w 2020 roku, już w środku pandemii, Microsoft zapowiedział, że Polska stanie się „cyfrowym serca Europy”, dlatego też zainwestowałby około miliarda dolarów.

Analitycy firmy konsultingowej McKinsey są zgodni, że wszystko wskazuje na ciągły wzrost: „Postrzegamy Polskę i inne kraje regionu jako cyfrowe wyzwania” – mówi Tomasz Marciniak z McKinsey. „Ograniczenia pandemiczne spowodowały znaczne przyspieszenie w tym sektorze. Tylko od stycznia do maja 2020 r. gospodarka cyfrowa rosła ponad dwa i pół razy szybciej niż w poprzednich latach”. Według Marciniaka podstawa rozwoju jest solidna. „Sytuacja gospodarcza jest stosunkowo stabilna, a sieć 4G została rozszerzona do 94% zamieszkałych obszarów.

Polska nadal przyciąga zagranicznych inwestorów, mimo sporów o narodowo-konserwatywny rząd PiS. Jeśli jednak konflikt z Unią faktycznie doprowadzi w którymś momencie do znacznej redukcji funduszy europejskich przez Brukselę, może to poważnie wpłynąć na polską gospodarkę.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *