Rozmowy między Rosją a Ukrainą są zawieszone, Turcja nadal uniemożliwia Finlandii i Szwecji wejście do NATO: ticker.
- negocjacje w wojnie ukraińskiej: Rozmowy między walczącymi stronami, Rosją i Ukrainą, są na razie zawieszone.
- Dostawy ropy i gazu: Moskwa nadal nalega na płatności w rublach.
Ten pasek się skończył: Możesz przeczytać wszystkie bieżące wydarzenia dotyczące negocjacji w wojnie ukraińskiej na poniższym pasku.
+++ 11 rano: Według głównego negocjatora Władimira Medinskiego Rosja jest gotowa do wznowienia negocjacji z Ukrainą. „Z naszej strony jesteśmy gotowi do kontynuowania dialogu” – powiedział Miedinsky w niedzielnym wywiadzie dla białoruskiej telewizji państwowej. Piłka jest na ukraińskim dworze, z którego inicjatywy zawieszono rozmowy. „Rosja nigdy nie odmówiła negocjacji”, powiedział Miedinsky.
Rozmowy między negocjatorami ukraińskimi i rosyjskimi początkowo odbywały się regularnie po rozpoczęciu rosyjskiej akcji wojskowej na Ukrainie 24 lutego – osobiście lub za pośrednictwem wideokonferencji. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów spotkali się w Turcji w marcu na bezowocnych rozmowach. Następnie odbyło się spotkanie delegacji w Stambule, które również nie przyniosło żadnych postępów. We wtorek główny negocjator Ukrainy i doradca prezydenta Mychajło Podolak powiedział, że rozmowy z Moskwą są „wstrzymane”.
Negocjacje z Ukrainą: Putin i Łukaszenka chcą rozmawiać o stanie związku
+++ 06:45: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chwalił dobre stosunki z sąsiednią Polską i chce „usunąć presję przeszłości” ze stosunków ze wszystkimi sąsiadami, „którzy nas szanują i nie okupują naszego państwa”. W swoim poniedziałkowym przekazie wideo opisał stosunki z Polską jako „historyczne osiągnięcie” bez „starożytnej spuścizny pokonfliktowej”. Prezydent RP Andrzej Duda jako pierwszy od początku rosyjskiej inwazji pod koniec lutego przemawiał w ukraińskim parlamencie i mówił o zamiarze zawarcia polsko-ukraińskiej umowy o przyjaźni.
Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin chce w najbliższy poniedziałek spotkać się w Soczi z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką, aby porozmawiać o współpracy obu krajów i powstającym państwie związkowym. Ekspert ds. polityki zagranicznej CDU Roderich Kiesewetter oskarżył kanclerza Olafa Scholza (SPD) o zwlekanie z wojną na Ukrainie.
Zniszczenie na Ukrainie: prezydent Światowego Forum Ekonomicznego wzywa do planu Marshalla
+++ 20:30: Przewodniczący Światowego Forum Ekonomicznego Børge Brende wezwał do opracowania planu Marshalla odbudowy Ukrainy. „Nawet bez porozumienia pokojowego, co w tej chwili jest mało prawdopodobne, musimy rozpocząć prace nad odbudową, przynajmniej na obszarach znajdujących się pod kontrolą Ukrainy” – powiedział Brende dla Süddeutsche Zeitung. Są to infrastruktura, elektryczność, szkoły, drogi i mosty. „Potrzebujemy planu Marshalla dla Ukrainy”.
Dzięki Planowi Marshalla, nazwanemu na cześć ówczesnego sekretarza stanu USA George’a Marshalla, Stany Zjednoczone wspierały odbudowę Europy Zachodniej miliardami w latach po II wojnie światowej. Brende powiedział, że chce kontynuować wezwanie do takiego planu na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które rozpoczyna się w poniedziałek 23 maja. „W tym celu zbierzemy również dyrektorów generalnych – pod hasłem „CEO na Ukrainę”. Ważną rolę w odbudowie kraju musi też odegrać sektor prywatny.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij również miałby zostać połączony przez wideo. Oczekuje się również burmistrza Kijowa Witalija Kliczko i jego brata Władimira. Według Brende rosyjskie firmy i politycy są wykluczeni z Davos z powodu wojny z Ukrainą. „Rosja wróci, jeśli znów będzie respektować prawo międzynarodowe” – powiedział.
Szwecja i Finlandia przystępują do NATO: Erdogan wywiera presję w rozmowach telefonicznych
Aktualizacja na niedzielę 22 maja o godzinie 13:30: Trwa blokowanie przez Turcję członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO: prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zażądał, aby oba kraje Turcja zatwierdziła ich członkostwo w NATO. Erdogan w sobotę 21 maja wezwał oba kraje do zaprzestania wsparcia dla grup „terrorystycznych”. Erdogan powiedział szwedzkiej premier Magdalenie Andersson w rozmowie telefonicznej, Turcja powiedziała, że jego kraj oczekuje „konkretnych i poważnych kroków”, które pokażą, że poważnie traktuje obawy Ankary dotyczące Partii Robotników Kurdystanu (PKK) i jej irackich i syryjskich odgałęzień.
Wkład NATO ze Szwecji i Finlandii: Erdogan stawia żądania
Erdogan wezwał także do zniesienia szwedzkich ograniczeń dotyczących tureckiego przemysłu zbrojeniowego. W rozmowie telefonicznej z fińskim prezydentem Sauli Niinistö Erdogan powiedział również, że „niespójne z duchem przyjaźni i sojuszu” jest przymykanie oczu na „organizacje terrorystyczne”, które stanowią zagrożenie dla sojusznika z NATO.
Erdogan zadzwonił także do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Według jego biura, powiedział, że Turcja „nie będzie patrzeć przychylnie na wejście Finlandii i Szwecji do NATO”, jeśli nie wykażą „solidarności” w „walce z terroryzmem”. Stoltenberg napisał później na Twitterze: „Zgadzamy się, że obawy dotyczące bezpieczeństwa wszystkich sojuszników muszą zostać rozwiązane, a rozmowy muszą być kontynuowane”.
Erdogan rozmawia przez telefon z sekretarzem generalnym NATO: prezydent Turcji wywiera presję
Finlandia i Szwecja wspólnie złożyły w środę wnioski o członkostwo w NATO, pod wrażeniem agresji Rosji na Ukrainę. 30 byłych krajów członkowskich musi zaakceptować członkostwo kraju w NATO. Turcja jest członkiem NATO od 1952 r. Turcja odnosi się do PKK i kurdyjskiej milicji YPG w Syrii, które są klasyfikowane w Turcji jako organizacje terrorystyczne. Jednak Stany Zjednoczone, sojusznik NATO, współpracowały z tym ostatnim również w Syrii. Odkąd Turcja podjęła działania przeciwko YPG, Finlandia i Szwecja ograniczyły eksport broni.
Zełenskij wzywa do nowych sankcji: „Musimy dalej walczyć”
Aktualizacja na niedzielę, 22 maja, 07:56: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nalega, aby Zachód podjął dalsze działania karne wobec Rosji. Szósty pakiet sankcji przez państwa europejskie musi zostać przyspieszony, powiedziała głowa państwa w przesłanym wideo w niedzielę wieczorem. Niedawno rozmawiał o tym z włoskim premierem Mario Draghim. Wiele krajów zachodnich nałożyło już na Rosję bezprecedensowe środki karne.
„Sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna” – powiedział Zełenskij. Armia rosyjska próbuje zaatakować miasta Słowiańsk i Siewjerodoneck na wschodzie kraju. „Ukraińskie Siły Zbrojne blokują tę ofensywę. Każdy dzień, w którym „nasi obrońcy” udaremniają plany Rosji, jest konkretnym wkładem w drogę do zwycięstwa. Ale Zełenskij powiedział też: „Musimy walczyć dalej”.
Blokowanie negocjacji na Ukrainie: zdaniem Zełenskiego zakończenie wojny „możliwe jest tylko dzięki dyplomacji”.
+++ 16:38: Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wojnę na Ukrainie można zakończyć tylko dzięki dyplomacji. Wojna będzie „krwawa, będą zaciekłe walki, ale definitywnie zakończy się dopiero dyplomacją” – powiedział szef państwa ukraińskiej telewizji ICTV w sobotę 21 maja.
„Są rzeczy, które możemy osiągnąć tylko przy stole negocjacyjnym” – powiedział Zełenskij. Wyniki negocjacji muszą być „sprawiedliwe” dla Ukrainy. Według ukraińskiego prezydenta powinien powstać dokument o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy, podpisany „przez przyjaciół i partnerów Ukrainy, bez Rosji”. Jednocześnie powinna nastąpić „rozmowa dwustronna z Rosją”.
Blokowanie negocjacji w wojnie na Ukrainie: obie strony ponoszą odpowiedzialność
Od początku rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie pod koniec lutego ukraińscy i rosyjscy negocjatorzy początkowo spotykali się regularnie, aby negocjować lub omawiać rozwiązanie konfliktu za pomocą wideokonferencji. Według rosyjskich agencji prasowych ostatnie spotkanie głównych negocjatorów obu krajów odbyło się 22 kwietnia.
Rosja obwinia Ukrainę o pat. „Rozmowy rzeczywiście nie postępują i widzimy, że ukraińscy negocjatorzy zupełnie nie mają woli kontynuowania tego procesu” – powiedział w środę w Moskwie rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej Ukraina poinformowała, że rozmowy zostały zawieszone ze względu na stanowisko Rosji. Moskwa nie rozumie „tego, co dzieje się w tej chwili na świecie i jego niezwykle negatywnej roli” – powiedział ukraiński doradca prezydenta Mychajło Podoliak.
Negocjacje z Ukrainą: brytyjski minister spraw zagranicznych chce wyposażyć Mołdawię według standardów NATO
+++ 13:15: Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen skrytykował ostrożność rządu niemieckiego w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Niemcy są „zbyt niezdecydowane, by dostarczać ciężką broń i nakładać sankcje”, powiedział Rasmussen Handelsblatt w piątek, 20 maja 2022 r.
„Oczywiście Niemcy są silnie uzależnione od importu rosyjskiego gazu, ale myślę, że jasne stanowisko rządu federalnego zmieniłoby całą dynamikę na Ukrainie. Potrzebujemy niemieckiego przywództwa. „Duńczyk wezwał Europejczyków do natychmiastowego zaprzestania importu ropy i gazu z Rosji. „Oczywiście embargo na energię będzie miało swoją cenę. Ale w porównaniu z kosztami przedłużającej się wojny cena ta byłaby niewielka” – wyjaśnił Rasmussen.
Według Rasmussena największym ryzykiem jest wojna na wyniszczenie: „Rosjanie są ekspertami w zabawie z nierozwiązanymi konfliktami. Widzimy to w Gruzji, Mołdawii i ukraińskim regionie Donbasu, który najechali w 2014 roku. Musimy zrobić to, co konieczne, aby ten konflikt szybko zakończyć. Najskuteczniejszym sposobem jest zaprzestanie finansowania machiny wojennej Putina – i właśnie dlatego konieczne jest zatrzymanie całego importu ropy i gazu.
Negocjacje z Ukrainą: brytyjski minister spraw zagranicznych chce wyposażyć Mołdawię według standardów NATO
Aktualizacja na sobotę 21 maja o godzinie 8:14: Ponieważ Rosja stanowi wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa Republiki Mołdawii, kraj ten powinien być uzbrojony „zgodnie ze standardami NATO”. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała The Telegraph. Chce zapewnić, by nie tylko Ukraina była w stanie „trwale się bronić”, ale także „podatne na zagrożenia państwa”, takie jak Mołdawia.
„To, nad czym obecnie pracujemy, to wspólna komisja z Ukrainą i Polską w celu dostosowania obrony Ukrainy do standardów NATO” – powiedział Truss dla Telegraph. Jest to również konieczne w przypadku innych zagrożonych państw, takich jak Republika Mołdawii. „Ponieważ zagrożenie ze strony Rosji jest jeszcze większe, musimy również upewnić się, że są one wyposażone zgodnie ze standardami NATO” – powiedział Truss.
Na pytanie, czy chce dostarczać zachodnią broń i dane wywiadowcze do Mołdawii, Truss odpowiedziała: „Chciałabym, aby Mołdawia była wyposażona zgodnie ze standardami NATO. To jest dyskusja, którą prowadzimy z naszymi sojusznikami”. Putin dał jasno do zrozumienia, że ma ambicje stworzenia większego Rosja (nak/tk/sne/df z dpa/AFP)
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.