Nowe wystawy otwarte w Galerii Kłajpeda

Galeria Kłajpeda oddziału Związku Artystów Litewskich w Kłajpedzie (ul. Bažnyčių 6) 13 kwietnia (środa), godz.

Wielu z nas czuje się całkowicie bezradne w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a wpływ jednej osoby w kontekście takiego globalnego konfliktu może wydawać się daremny, ale domy aukcyjne na aukcjach, galerie, platformy internetowe i artyści na całym świecie sprzedają prace organizacje charytatywne pomagające ofiarom rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nie da się zachować spokoju w tym globalnym XXI wieku. W katastrofie swoje stanowisko na wystawie „Niebiesko-żółte” wyrażają także członkowie kłajpedzkiego oddziału Związku Artystów Litewskich, poświęcając swoją twórczość szczytnemu celowi, jakim jest wspieranie Ukrainy. Zwiedzający mogą obejrzeć wystawę w kawiarni „10 Tiltu Kiemas” (ul. Bažnyčių 6, I piętro). Wystawcy: Antanas Garjonas, Virginija Urbonavičienė, Ernestas Žvaigždinas, Arvydas Karvelis, Agnė Matulionytė, Saulė Želnytė, Dalia Kirkutienė, Neringa Poškutė-Jukumienė, Inga Šmitienė.

Gościem specjalnym Galerii w Kłajpedzie jest ukraiński akwarelista D. Movchan, za którego zgodą prezentowane na wystawie akwarele oddają emocje artysty przeżywającego okropności wojny. Artysta stwierdza, że ​​po wybuchu wojny nie był już w stanie kontynuować swojej zwykłej działalności polegającej na malowaniu ikon: „Nie ma spokoju w duszy, by kontynuować święte tworzenie”. Obrazy wojny w jego wyobraźni zaczęły tworzyć makabryczne kompozycje – to jak autentyczny wojenny pamiętnik.

Pan Movchan urodził się we Lwowie w 1979 roku. 1995-2000 studiował na Państwowym Uniwersytecie Sztuk Zdobniczych i Sztuk Pięknych im. Iwana Truszy we Lwowie (Wydział Konserwacji). 2000-2006 studiował w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie (Wydział Sztuki Sakralnej) od 2012 roku. – Członek Związku Ukraińskich Ikonografów. Kilka jego prac znajduje się w kościołach i kolekcjach prywatnych na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Włoszech, Francji, Finlandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Danylas brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych i kilku międzynarodowych wystawach plenerowych na Ukrainie i za granicą.

Codzienna naklejka. W 2021 roku w wieku 50 lat artysta Ž. Kriūkaitė-Juciuvienė postanowiła nadać tej dacie znaczenie dzięki ekskluzywnemu projektowi osobistego doświadczenia – „Stitch Diary 365”. Pomysł zainspirował artysta cyfrowy Beeple, który przez wiele lat codziennie tworzył projekty, a w 2021 roku sprzedawał je jako pojedynczy obraz cyfrowy. Artystka tekstyliów w 2021 W marcu zaczyna tworzyć codzienne miniatury tekstylne w formacie mini (4×4 cm), które oddają wrażenia dnia pochłonięte przez jej osobiste otoczenie, przyrodę, ekran telewizora i portale społecznościowe. Wystawa prezentuje 2021. Powstało 365 winiet pogrupowanych według podtematów (obiekty przyrodnicze, architektura, święta, sport, wydarzenia osobiste itp.). Autor zaprasza widza do zapamiętania wydarzeń, które miały miejsce na Litwie i na świecie, do rozpoznania pór roku, obiektów publicznych, stylów artystów i nie tylko.

Ž. Kriūkaitė-Juciuvienė urodziła się w 1971 r. w Telszach. 1995 ukończył studia na Wydziale Tkanin Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 1995 do 2021 pracował na Wydziale Telszai wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych jako wykładowca i administrator komunikacji wydziałowej. Od 2019 roku pracuje jako nauczyciel sztuki w Szkole Artystycznej im. Adama Brak w Kłajpedzie. Głównym obszarem działalności są tekstylia. Artysta regularnie prezentuje swoje prace organizatorom różnych konkursów i wystaw, uczestniczy we wspólnych imprezach artystów tekstyliów i to nie tylko na Litwie i za granicą. Uczestniczy w wystawach od 1993 roku. Zorganizowała kilka wystaw osobistych w Telszach, Kłajpedzie i Wilnie.

Sponsorzy:

Urząd Miasta Kłajpedy,

Litewska Rada Kultury.

Komisarz – Neringa Poškutė-Jukumienė.

Koordynator – Rosana Lukauskaitė.

Godziny otwarcia: II – V – 10:00–18:00, VI – 11:00–16:00.

Wystawy potrwają do 7 maja.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *