Liczba pierwszych zezwoleń na pobyt wydanych w Unii Europejskiej osiągnęła w ciągu ostatniego roku poziom niemal sprzed pandemii. Polska przodowała, głównie ze względu na imigrację pracowników, podczas gdy Francja przyciągała głównie studentów, podał we wtorek (9 sierpnia) urząd statystyczny UE.
Pomimo trwającej pandemii liczba pierwszych unijnych zezwoleń na pobyt dla obywateli państw trzecich w 2021 r. wzrosła o 31 proc. rok do roku do 2952300, nieco poniżej 2955300 zezwoleń przyznanych w 2019 r.
Wzrost ten wynika głównie z obszarów zatrudnienia – na które w 2021 r. wydano 1,3 mln zezwoleń – oraz edukacji.
Polska wydała prawie milion zezwoleń na pierwszy pobyt – 33% wszystkich krajów bloku – z czego 790 100 dotyczyło pracy, w tym 666 300 Ukraińców.
Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy i Holandia. Łącznie na sześć państw członkowskich przypadło około trzech czwartych wszystkich zezwoleń wydanych w UE w 2021 r.
Ukraińcy otrzymali w ubiegłym roku najwięcej nowych zezwoleń na pobyt, około 30% wszystkich wydanych zezwoleń na pobyt. Następnie poszli obywatele Maroka i Białorusi, którzy razem otrzymali 10%.
Francja była zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem dla studentów spoza Europy. W 2021 r. wydano 90 600 nowych zezwoleń na pobyt, głównie obywatelom chińskim.
Liczba zezwoleń dla obywateli Syrii i Brazylii spadła odpowiednio o 14% i 2% w 2021 r.
Według urzędu statystycznego UE Eurostat bliskość geograficzna, powiązania historyczne i językowe lub ugruntowana sieć migrantów były decydujące o wyborze kraju dla wielu nowych migrantów.
Sąsiednia Polska była głównym kierunkiem dla Ukraińców i Białorusinów, natomiast imigranci z Maroka, Brazylii i Kolumbii osiedlili się we Francji, Portugalii i Hiszpanii.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.