Nowy ambasador Ukrainy: co motywuje Ołeksija Makiejewa?

  • Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk walczył w Niemczech o interesy swojego kraju z niekiedy drastycznymi uwagami.
  • Teraz w blokach startowych znajduje się jego następca Ołeksij Makiejew.
  • Czy Makeiev również pójdzie drogą dyplomatyczną tak hałaśliwą jak jego poprzednik?

Więcej aktualności znajdziesz tutaj

Kanclerz Nazwał Olafa Scholza „obrażoną pasztetową”były kanclerz Angela Merkel świadczy o „obsesji na punkcie państwa terrorystycznego” Rosjai oskarżył prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera o „tkanie pajęczej sieci kontaktów z Rosją przez dziesięciolecia”. Nie, Andrij Melnyk, były ambasador Ukrainy w Niemczech, nie był człowiekiem słodkim.

Słowa, które wybrał na pożegnanie, wydawały się o wiele bardziej wyrozumiałe. Od granicy Polski i Ukraina wysyła w sobotę Świergot Twoje zdjęcie na tle niebiesko-żółtego znaku z napisem „Ukraina” i trójzębnym herbem.

Palcami prawej ręki Melnyk wskazuje na V zwycięstwo. „Nasza walka trwa. Ukraina wygra. Drodzy niemieccy przyjaciele, dziękuję za wszystko. I do widzenia” – napisał.

Tymi słowami Melnyk oznacza koniec niespełna ośmiu lat jako ambasador Niemcyw tym on sam, ale także polityka Berlin nie zostanie szybko zapomniany. Niektórzy ucieszą się, że „uciążliwość” w końcu zniknęła. Inni mogą żałować radykalizmu, z jakim bronił interesów kraju będącego w stanie wojny przeciwko rzekomo wszechmocnemu agresorowi. Albo nie. Bo jego następca, Ołeksij Makiejew, jest już w blokach startowych.

Czego oczekiwać od następcy Melnyka, Oleksiego Makiejewa?

Były komisarz ukraińskiego rządu ds. sankcji wobec Rosji obejmie w poniedziałek nowe stanowisko w Niemczech. Około 16:00 Makeiev chce Prezydenta Federalnego Frank Walter Steinmeier w swoim gabinecie w Schloss Bellevue w Berlinie jego listy uwierzytelniające i pismo zwalniające z jego poprzednika Andrija Melnyk teraźniejszość.

Dopiero po tej ceremonii urząd został oficjalnie objął były ambasador-desygnowany Makiejew. Może wtedy naprawdę zacząć. Ale jak? Podobny awanturniczy jak jego poprzednik? Czy raczej w klasyczny dyplomatyczny sposób?

Przed wyjazdem samochodem Kijów Po Berlinie Makeiev wyjaśnia, że ​​z muzyką klasyczną ma niewiele wspólnego – przynajmniej muzycznie. Na Twitterze poprosił o dodanie piosenek w języku niemieckim do swojej playlisty na 15 godzin jazdy samochodem do Berlina. „Rockier!”, napisał. Sam ściągnął „Niemcy” Rammsteina, „Here Comes Alex” Totena Hosena i „99 Luftballons” Neny jako ścieżkę dźwiękową z wycieczki.

Makeiev również doskonale mówi po niemiecku

Makeiev ma wiele wspólnego z Melnykiem. Obaj urodzili się w 1975 roku. Obaj doskonale mówią po niemiecku – co nie jest bez znaczenia dla występów w talk show. Obaj to zawodowi dyplomaci, którzy przed wyjazdem do Niemiec zdobywali doświadczenie na wysokich stanowiskach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Kijowie.

W 2014 roku – w momencie aneksji Krymu przez Rosję – Makiejew został dyrektorem politycznym, a tym samym najważniejszym doradcą ówczesnego ministra spraw zagranicznych Pawła Klimkina. W 2020 roku został specjalnym wysłannikiem ds. sankcji wobec Rosji.

Makeiev skontaktował się już z nowym rządem sygnalizacji świetlnej. Był tam kilka tygodni temu, kiedy minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) spotkała się w Kijowie ze swoim odpowiednikiem Dmytro Kuleba i została skonfrontowana z zapotrzebowaniem na czołgi Leopard 2.

Towarzyszył też ukraińskiemu ministrowi obrony Ołeksijowi Reznikowowi w Odessie na spotkanie z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht (SPD). Jest zdjęcie przedstawiające Makeiewa rozmawiającego z ministrem przed czołgiem przeciwlotniczym Gepard.

Makeiev nauczył Melnyka tweetować

Makeiev jest tak samo aktywny na Twitterze jak Melnyk. Nauczył nawet swojego poprzednika ćwierkać. Na początku 2015 roku obaj polecieli razem do Berlina – Makeiev jako dyrektor polityczny, Melnyk jako potencjalny ambasador. Melnyk mówi, że jego pierwszy tweet powstał tylko dzięki pomocy technicznej Makeieva. „Nie mogę się doczekać nowych zadań” – pisał wtedy, odnosząc się do swojego pobytu w Berlinie. W tym czasie miał tylko pięć lajków.

Dziś Melnyk ma ponad 165 000 subskrybentów, Makeiev nieco ponad 32 000. Po przybyciu do Niemiec liczba ta prawdopodobnie wzrośnie. Obecnie Makeiev nazywa siebie „wyznaczonym ambasadorem Ukrainy w Niemczech” na Twitterze.

W ostatnich tygodniach od czasu do czasu wysyłał wiadomości w języku niemieckim – i zwracał się do niemieckiej opinii publicznej z prośbą o broń. Podczas ataków rakietowych na Kijów Makiejew pisał ze stacji metra zamienionej w schron przeciwlotniczy: „Czego nie możemy zrobić sami, możemy zrobić razem! Do tego jednak potrzebujemy broni – Rosjanie bombardują nas bez zrozumienia”.

Melnyk: „To po prostu musi być Makeiev”

Czuje się znacznie bardziej dyplomatycznie niż jego poprzednik. Nie wierzy też, że Makeiev będzie go naśladował. „Nie może być innym Melnykiem. Niemcy też by go nie chcieli. Musi wymyślić coś innego, po prostu musi być Makiejewem” – powiedział.

Zielony polityk Anton Hofreiter, który w ostatnich miesiącach zaciekle prowadził kampanię na rzecz dostaw broni na Ukrainę złożył podobne oświadczenie: „Odnajdzie swój własny styl, aby wypełnić to biuro”.

Opozycja oczekuje, że Makiejew będzie mówił prostym językiem. „Mam nadzieję, że nowy ukraiński ambasador będzie walczył o Ukrainę tak samo ciężko jak jego poprzednik” – powiedział niemieckiej agencji prasowej (dpa) ekspert ds. polityki zagranicznej CDU Roderich Kiesewetter.

„Ukraina potrzebuje ambasadora, który używa chwytliwych słów, aby wyraźnie podkreślić presję Niemiec do działania i odpowiedzialności”. Oczekuje, że Makiejew „będzie głosem Ukrainy w Niemczech z sercem i duszą, które będą słyszane”.

Od początku dwie wysokiej rangi wizyty z Kijowa

W każdym razie Makeiev nie będzie miał zamkniętego okresu w Niemczech. Pierwsza Dama Olena Selenska odwiedziła w sobotę Targi Książki we Frankfurcie. Premier przyjeżdża w tym tygodniu Denys Schmyhal na międzynarodowej konferencji o Ukrainie w Niemczechktóra skupi się głównie na odbudowie.

Może Makeiev już uczy się być tam kanclerzem Olaf Scholz (SPD) jako gospodarz konferencji. Mimo wyraźnej prośby Melnyka, nie chciał do końca spotykać się z Melnykiem na pogawędkę.

Jeśli spotkanie się odbędzie, powinno już być jasne, o czym dyplomata będzie rozmawiać z kanclerzem. Ponieważ w filmie na Twitterze Makeiev podziękował rządowi za wsparcie i broń dostarczoną na Ukrainę.

Ale był też jasny: potrzebujemy więcej, dużo więcej. Dlatego chce pracować. I dla „Europejczyków, Ukraińców i Niemców”, aby Europa była miejscem bezpiecznym. Jak dotąd nie ma zapisu o zamieszkach w Melnyku. postawa .(dpa/thp)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *