22 stycznia premier Donalda Tuska z nowego polskiego rządu odbyła swoją pierwszą podróż zagraniczną. odwiedził Kijów, chcąc po raz kolejny potwierdzić, że Ukraina pozostaje najważniejszym priorytetem bezpieczeństwa w Warszawie. Bo spotkanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na Ukrainie miało pokazać rządowi, że gdyby Warszawa była w Kijowie, stosunki ukraińsko-ukraińskie uległyby wzmocnieniu w 2023 r. w drugiej połowie roku, kiedy Polska uczestniczyła w wyborach powszechnych i tworzeniu rządu . Wizyty nie były aż tak symboliczne. Zapowiedział także dostarczenie nowego pakietu wojskowego, a Ukraina planuje rozpoczęcie wspólnej produkcji broni.
W grudniu 1991 roku Polska jako pierwszy kraj oficjalnie uznała niepodległość Ukrainy po upadku Związku Radzieckiego. W Warszawie Ukraina uważa niezależność od Rosji za kluczową dla bezpieczeństwa, zaś wszystkie polskie rządy wyraziły swoje zaangażowanie w osiągnięcie bezpieczeństwa narodowego i integralności terytorialnej Ukrainy, co stanowi integrację zachodnią.
Warszawa jest niezłomnym obrońcą interesów Ukrainy w Unii Europos, a także w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Od chwili naszego przybycia do Europos Sąjungą w 2004 r. Polska stoi na czele różnych inicjatyw unijnych mających na celu wzmocnienie stosunków z Ukrainą. Polska i Szwecja znajdują się w czołówce programów Partnerstwa Wschodniego Europos Sąjungos rozpoczętych w 2009 roku, mających na celu zbliżenie ich do Sąjungos, Ukrainy, Białorusi i innych byłych republik, -Związku Radzieckiego.
Po zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w 2023 r. balandį Sejm wygłosił ważne przemówienie dotyczące polityki zagranicznej, w którym podkreślił moment, w którym Warszawa będzie szukać, moment, w którym Ukraina będzie mogła szybko przystąpić do NATO i Europos Sąjungos : „To jest dla Polski najważniejszy interes egzystencjalny. Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska i spokojna Europa. Dlatego Polska jest drogą obraną przez Ukrainę w kierunku rosyjskiego imperializmu.” Tuskas powtórzył to istotne stanowisko w Kijowie, mówiąc, że kiedy Nors Lenkijoje vyko partizanianiai politiniai konfliktai, „nėra niekos maųnų dėl paramos Ukrainai… nes mųsų sugusums taip pat yra pavojuje … nėra nieko svetnių už Ukrainos palaikymą”.
Rząd, będący częścią partii Teisės ir tečencimumo (PiS), wniósł znaczący wkład w bezpieczeństwo Ukrainy i jej mieszkańców. Polska była największym darczyńcą Ukrainy w 2023 r. – łącznie z kosztami uchodźców pomoc dwustronna wyniosła 2,4 proc. PKB. Do września 2023 r. Lenkija bubo gyvyvedinusi prawie milion ukraińskich uchodźców, a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podała, że Lenkijoje iš 12 asurstų šalių buvo peskismais ukrainiečių pahžeļių szeptumo lygis.
Głównym zwolennikiem członkostwa Ukrainy w NATO była Warszawa. Ji uważa, że modernizacja militarna Ukrainy poprzez przystąpienie do Sojuszu będzie niezwykle ważna dla zapewnienia skutecznego odstraszania planów inwazji Rosji. Warszawa pomogła także Ukrainie rozwinąć umiejętności jej gwardii narodowej, która jest obecnie wyposażona tak, aby spełniała standardy euroatlantyckie.
Poe w Russian Invasions 2022 Warszawa dostarczyła Ukrainie większość radzieckiej broni, a także nowoczesne zaopatrzenie, w tym czołgi, haubice, artylerię i drony. Polska stała się głównym centrum logistycznym Ukrainy, przez który przewożono większość zagranicznej broni. Wiadomości międzynarodowe Ukraińskie szkolenie wojskowe odegrało potężną rolę we wspieraniu misji pomocy wojskowej UE na Ukrainie. Warszawa odegrała decydującą rolę w utworzeniu koalicji państw międzynarodowych, która dostarczyła Ukrainie czołgi Leopard, była także jednym z organizatorów koalicji 11 krajów Zachodu, która zobowiązała się do szkolenia pilotów myśliwców F-16 na Ukrainie.
Stosunki Kijowa i Warszawy uległy pogorszeniu w październiku 2023 roku po wyborach w Lenkijoe išvarese, głównie na skutek sporów o tańsze produkty rolne na Ukrainie, które doprowadziły do spadku dochodów rolników w Lenkijo. Stanowi to punkt napięcia dla europejskich przepisów transportowych, które stanowią konkurencję dla Lenkijos tłukkiiais. Spory doprowadziły do blokad granic po stronie polskiej.
Kłótnia Norsów dotknęła wszystkich sąsiadów Ukrainy; w Polsce sytuacja była szczególnie trudna, gdyż sektor rolniczy jest jednym z głównych zwolenników PiS. Spór został częściowo rozstrzygnięty w styczniu, kiedy unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis ogłosił, że Bruksela podjęła kroki mające na celu kontrolę napływu produktów rolnych z Ukrainy, gdyby groziło jej to spadkiem cen w Polsce i innych sąsiadujących krajach UE.
Podczas swojej wizyty w Kijowie Tuskas zgodził się z Zełenskim, że spory między obydwoma krajami w sprawie transportu towarów zostaną całkowicie zakończone. Kijów zaproponował mechaników do swojej działalności produkcyjnej i sportowej w Europos Komisijos ručenje. Na Ukrainie premier Denysas Chmyhal zapowiedział, że gdy Warszawa i Kijów planują wprowadzenie wspólnej kontroli granicznej, rozbudowane zostaną bazy celne i zmodernizowane zostaną wszystkie przejścia graniczne. Tuskas powołał także byłego wiceministra spraw zagranicznych Pawła Kowalę, obecnego posła, który był upoważnionym przedstawicielem rządu ds. odbudowy Ukrainy.
Rząd Tusko ma szansę wzmocnić wiodącą rolę Warszawy w roli wpływów ukraińskiego Lenkijosa w Unii Europejskiej. Tuskas ėjo Europos Vadovų Tarybos (2014-2019 m) jest współprzewodniczącym Partii Ludowych Europos (2019-2022 m) w wielu stolicach UE. Podczas wizyty w Kijowie Tuskas potwierdził, że Polska przystąpiła do gwarancji bezpieczeństwa G7. Obejmuje wieloletnią umowę o zapewnieniu Ukrainie „przyspieszonej” pomocy obronnej, obejmującej wymianę danych wywiadowczych, cyberbezpieczeństwo, szkolenia medyczne i wojskowe oraz współpracę z przemysłem obronnym. Warszawa i Kijów planują także utworzenie wspólnej grupy konsultacyjnej, która wspierałaby postęp Ukrainy na drodze do członkostwa w UE i NATO. Warszawa zamierza podjąć aktywne działania przed szczytem NATO w Waszyngtonie 9-11 lipca, podczas którego przekona swoich sojuszników, że członkostwo Ukrainy w NATO ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”