Nvidia przyspiesza obliczenia kwantowe na całym świecie dzięki CUDA-Q

Nvidia potwierdziła, że ​​usprawni działanie komputerów kwantowych w różnych lokalizacjach na całym świecie, korzystając z platformy Nvidia CUDA-Q o otwartym kodzie źródłowym.

W Komunikat prasowy spółka ogłosiła szczegóły ekspansji. Wyspecjalizowane centra w Japonii, Niemczech i Polsce będą używać CUDA-Q do przyspieszenia rozwoju jednostek przetwarzania kwantowego (QPU) w wysokowydajnych, zaawansowanych systemach obliczeniowych Nvidii.

Jednostki QPU stanowią serce komputerów kwantowych i wykorzystują działanie elektronów lub fotonów do obliczeń inaczej (i znacznie szybciej) niż tradycyjne procesory.

Amerykańska grupa technologiczna ogłosiła także, że dziewięć nowych superkomputerów wyposażonych w superchipy Grace Hopper firmy Nvidia przyczyni się do badań naukowych i rozwoju. Oczekuje się, że systemy będą miały łączną wydajność 200 eksaflopów, czyli 200 biliardów operacji obliczeniowych na sekundę przy wykorzystaniu energooszczędnej sztucznej inteligencji (AI).

Obliczenia kwantowe wykorzystują potężne, ultraszybkie superkomputery, które wykorzystują technikę obliczeniową zwaną kombinatoryką. Wiąże się to ze znacznymi sumami pieniędzy, za które trzeba znaleźć odpowiednie ułożenie elementów i zoptymalizować efekt.

Im więcej elementów, tym więcej możliwych aranżacji. Jednak dzięki mocy komputerów kwantowych można wykonać ogromną liczbę obliczeń (np. tych potrzebnych do odszyfrowania haseł).

Kombinatoryka odegra kluczową rolę w rozwoju sztucznej inteligencji i jest wymieniana jako wąskie gardło w jej rozwoju.

Odpowiedź na postępy Nvidii w dziedzinie obliczeń kwantowych

Centrum superkomputerowe Jülich (JSC) w Forschungszentrum Jülich (FZJ) rozbudowuje swój superkomputer Jupiter, napędzany chipem GH200 Grace Hopper firmy Nvidia, o procesor QPU zbudowany przez IQM Quantum Computers.

W Japonii superkomputer ABCI-Q w Narodowym Instytucie Zaawansowanych Nauk i Technologii Przemysłowych (AIST) ma wspierać krajową inicjatywę w zakresie obliczeń kwantowych. Opiera się na architekturze Hopper firmy Nvidia i jest uzupełniony QPU firmy QuEra.

Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) w Poznaniu zainstalowało niedawno dwie fotoniczne QPU ORCA Computing podłączone do nowej partycji superkomputera akcelerowanej przez Nvidia Hopper.

Tim Costa, dyrektor Quantum i HPC w firmie Nvidia, powiedział: „Znaczące obliczenia kwantowe są możliwe dzięki ścisłej integracji superkomputerów kwantowych i GPU. »

Dodał: „Platforma obliczeń kwantowych firmy Nvidia umożliwia pionierom takim jak AIST, JSC i PCSS przesuwanie granic badań naukowych i udoskonalanie stanu wiedzy w zakresie zintegrowanych superkomputerów kwantowych. »

Ilustracja: Ideogram

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *