Przed szczytem międzynarodowym minister spraw zagranicznych Rosji twierdził, że Stany Zjednoczone prowadzą wojnę z Rosją. Pasek wiadomości z debaty ogólnej ONZ.
- Jedenaście sygnatariuszKraje: Grupa skupiona wokół Rosji chce zablokować oświadczenia ONZ
- Zanim Spotkanie na szczycie W Nowy Jork: Siergiej Ławrow oskarża Zachód o odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie
- ostrzeżenie Zanim trzecia wojna światowa: Wołodymyr Zełenski porównuje Władimira Putina do Adolfa Hitlera
- Ten Pasek wiadomości ma Debata ogólna ONZ w Nowym Jorku jest stale aktualizowana.
Zaktualizowano 19 września o 6:11.: Dziś Wołodymyr Zełenski chce wygłosić przemówienie podczas debaty generalnej ONZ – inaczej niż w zeszłym roku, na miejscu, a nie za pośrednictwem łącza wideo. W Nowym Jorku pierwszą rzeczą, jaką zrobił ukraiński prezydent, była wizyta rannych ukraińskich żołnierzy. W klinice uniwersyteckiej w dystrykcie Staten Island ciężko rannym osobom po amputacjach wszczepiono protezy. Obecnie leczy się tam dziewięciu żołnierzy, od października łącznie 35.
Zełenski porównał już wcześniej przywódcę Kremla Władimira Putina do Hitlera. Takie retoryczne rejestry pokazały, jak bardzo obawiał się on, że Stany Zjednoczone zmniejszą swoje poparcie dla wojny na Ukrainie – skomentowała gazeta. Frankfurter Allgemeine Zeitung W tekście czytamy dalej, że obawy były uzasadnione: „Przede wszystkim pomoc militarna dla najechanego kraju stała się zabawką toksycznej amerykańskiej polityki wewnętrznej. »
Tak naprawdę Putin prawdopodobnie przedstawia się jako bohater amerykańskiej prawicy, którego celem jest podważenie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Putin próbuje obecnie ucieleśnić antyprzebudzenie i pozycjonować Rosję jako bastion tradycyjnych wartości chrześcijańskich.
Zełenski przybywa do Nowego Jorku na debatę generalną ONZ
Aktualizacja z 18 września o 22:15: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Nowego Jorku na tegoroczną debatę ogólną ONZ. Zełenski napisał w poniedziałek w serwisie krótkich wiadomości Twitter, przemianowanym na X, że przybył do Stanów Zjednoczonych na tydzień ONZ w Nowym Jorku i wizytę w stolicy Waszyngtonie. We wtorek ukraiński prezydent będzie przemawiał podczas 78. debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku: Baerbock widzi szczególne zobowiązanie dla Niemiec
Aktualizacja z 18 września o 18:15: Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock postrzega 50. rocznicę członkostwa Niemiec w ONZ jako szczególne zobowiązanie do intensywnych prac nad reformą ONZ. „Organizacja Narodów Zjednoczonych odzwierciedla świat ubiegłego stulecia, a nie tego stulecia” – oświadczył w poniedziałek polityk Zielonych na marginesie Tygodnia ONZ w Nowym Jorku. Dlatego modernizacja jest konieczna.
Republika Federalna i NRD stały się członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych dokładnie 50 lat temu. Na wieczór (czasu lokalnego) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku zaplanowano uroczyste przyjęcie.
Zdaniem Baerbocka modernizacja ONZ jest konieczna także dlatego, że Azja, Afryka i Ameryka Łacińska nie są uwzględniane w ONZ zgodnie z ich obecną rolą międzynarodową. Jednocześnie, w obliczu agresywnej wojny Rosji na Ukrainie i coraz bardziej agresywnego rządu chińskiego na Pacyfiku, podkreśliła: „Zwłaszcza w czasach, gdy wydaje się, że świat się rozpada, to niedoskonałe miejsce dla społeczności międzynarodowej jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Zaktualizowano 18 września o 15:05.: Oczekuje się, że na szczycie w Nowym Jorku weźmie udział około 140 szefów państw i rządów, ale prezydent demokratycznej wyspiarskiej republiki Tajwanu Tsai Ing-wen ma trzymać się z daleka od Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nie została zaproszona, ponieważ jej kraj nie jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tajpej wielokrotnie próbowało zostać członkiem ONZ, ale Chinom udało się temu zapobiec. Pekin od wielu lat blokuje wszelką międzynarodową modernizację Tajwanu, który rządząca Komunistyczna Partia Chin uważa prowincję renegatów. Tajwan nie jest zatem członkiem podorganizacji ONZ takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i nie ma nawet statusu obserwatora.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku: dziesiątki tysięcy ludzi demonstruje na rzecz lepszej polityki klimatycznej
Zaktualizowano 18 września o 14:36.: Na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych dziesiątki tysięcy ludzi w Nowym Jorku wezwało do szybkiego odejścia od paliw kopalnych. Zwrócili uwagę na główne pożary, powodzie, burze i fale upałów, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Aktywiści powiedzieli, że ich poparcie dla prezydenta USA Joe Bidena zależy również od zaostrzenia środków ochrony klimatu.
Oczekuje się, że Biden będzie przemawiał podczas debaty generalnej, która rozpocznie się rano. Jego rząd przyjął ambitną ustawę klimatyczną, ale wydał także zezwolenia na nowe odwierty ropy i gazu, co również rozgniewało jego zwolenników, którzy wzywają do zablokowania wszelkiego wydobycia paliw kopalnych.
Baerbock w Nowym Jorku – z Chin napływa krytyka w związku z oświadczeniem „dyktatora”.
Zaktualizowano 18 września o 13:59.: Oprócz kanclerza Olafa Scholza (SPD) na debacie generalnej ONZ w Nowym Jorku oczekuje się także obecności minister środowiska Steffi Lemke i minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock (obie grupy Zielonych). Ten ostatni otrzymał teraz naganę od chińskiego rządu. Wcześniej przeprowadzała wywiad z prezydentem Xi Jinpingiem Fox News określany mianem „dyktatora”.
Oświadczenia Baerbocka były „skrajnie absurdalne” – oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. Rząd federalny przyjął swoją strategię wobec Chin w lipcu, po miesiącach debat w koalicji. W dokumencie strategicznym nie ma wzmianki o Chinach jako o „dyktaturze”. Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Niemiec.
Prezydent USA Biden przybył do Nowego Jorku przed debatą ogólną
Zaktualizowano 18 września o 12:30.: Prezydent USA Joe Biden jest już w Nowym Jorku na debacie ogólnej ONZ. Przed wyjazdem reporter zapytał go, co ma do powiedzenia na temat groźby Republikanów wszczęcia przeciwko niemu postępowania w sprawie impeachmentu. Biden uśmiechnął się i powiedział: „Powodzenia”. »
Wypowiedź Bidena należy rozumieć jako sarkastyczny komentarz skierowany pod adresem Republikanów. Nawet jeśli procedura zakończy się sukcesem w Izbie Reprezentantów, pewne jest, że w Senacie zakończy się ona niepowodzeniem.
Jedenaście krajów sygnatariuszy: grupa skupiona wokół Rosji chce zablokować deklaracje ONZ
Zaktualizowano 18 września o 11:14: Grupa państw wokół Rosji chce zablokować kilka deklaracji, które miały zostać przyjęte podczas debaty ogólnej ONZ, w tym dokument mający potwierdzić cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju. Odpowiedni list z niedzieli znajduje się w agencji informacyjnej dpa Zanim. Jedenastu sygnatariuszy skarży się na sankcje nałożone na państwa, które szkodzą ich rozwojowi. Na Rosję nałożono szereg środków karnych za inwazję na Ukrainę.
Deklaracja miała faktycznie zostać przyjęta jednomyślnie i wspierać m.in. reformę międzynarodowej struktury finansowej. Dzięki temu biedne kraje powinny mieć możliwość uzyskania między innymi tańszych pożyczek i większej ilości środków z Banku Światowego. Blokada może potencjalnie temu zapobiec – pisze. dpa. Według raportu pod listem podpisały się następujące kraje:
- Rosja
- Białoruś
- Boliwia
- Erytrea
- Iran
- Kuba
- Korea Północna
- Nikaragua
- Zimbabwe
- Syria
- Wenezuela
Minister spraw zagranicznych Austrii Schallenberg oczekiwał podczas debaty generalnej ONZ
Zaktualizowano 18 września o 9:40.: Alexander Schallenberg (ÖVP), austriacki minister spraw zagranicznych, również zapowiedział swoją obecność na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Wskazuje, że dialog z tymi krajami, z których część nalega na bliskie stosunki z Rosją, uważa za „niezbędny”. Standard.
Ogólnie rzecz biorąc, austriacka gazeta dostrzega „umiarkowane oczekiwania” ze szczytu w sprawie wojny na Ukrainie. Fuzja państw „okazała się jak dotąd raczej nieskuteczna, biorąc pod uwagę rosyjskie weto w Radzie Bezpieczeństwa” – pisze.
Biden, Zełenski, Scholz: ważni goście debaty generalnej ONZ
Pierwszy raport: Nowy Jork – Nowy Jork jest w tym tygodniu centrum światowej dyplomacji. Szefowie państw i rządów z całego świata uczestniczą w debacie ogólnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 78. debata ogólna rozpocznie się we wtorek 19 września wystąpieniami m.in. prezydenta USA Joe Bidena, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i kanclerza federalnego Olafa Scholza.
Dla Scholza najbliższe trzy dni będą poświęcone walce ze zmianami klimatycznymi, wsparciu Ukrainy w wojnie na Ukrainie i reformowaniu instytucji ONZ. Jest prawdopodobne, że Scholz spotka się także z Zełenskim w Nowym Jorku. W środę wieczorem obaj mężczyźni otrzymają nagrodę Global Citizen Award od Rady Atlantyckiej.
Ławrow twierdzi, że USA „kontrolują” wojnę na Ukrainie
Poważne zarzuty ze strony Rosji pojawiały się już wcześniej. „Bez względu na to, co mówią, oni (Uwaga: Stany Zjednoczone) kontrolować tę wojnę” – powiedział głośno rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Tydzień wiadomości Niedziela w telewizji państwowej. „Dostarczają broń, amunicję, dane wywiadowcze, dane satelitarne, toczą z nami wojnę” – powiedział Ławrow.
Przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ: Zełenski porównuje Putina do Hitlera
Tymczasem Zełenski ostrzega przed trzecią wojną światową i porównuje przywódcę Kremla Putina do Adolfa Hitlera. Jak wynika z angielskiego tłumaczenia amerykańskiego kanału CBS, rosyjskie społeczeństwo straciło szacunek światowej opinii publicznej, stwierdził Zełenski w niedzielnym wywiadzie. „Wybrali go i wybrali ponownie, po czym sprowadzili drugiego Hitlera. „Nie możesz cofnąć czasu, ale możesz powstrzymać Putina już teraz.
„Jeśli Ukraina upadnie, co stanie się za dziesięć lat?” – kontynuował Zełenski. Zastanawiał się, czy gdyby Rosjanie dotarli do Polski, wybuchłaby trzecia wojna światowa. Cały świat musi zatem zdecydować, czy powstrzymać Putina, czy też sprowokować wybuch wojny światowej.
Zełenski prawdopodobnie wzbudzi największe zainteresowanie w Nowym Jorku: w środę powszechnie oczekiwane jest posiedzenie Rady Bezpieczeństwa na wysokim szczeblu, podczas którego będzie mógł spotkać się z Ławrowem po raz pierwszy od początku wojny. (z materiałami agencji prasowej)
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.