Obrona przeciwlotnicza dla Ukrainy? Lambrecht jest sceptyczny

Minister obrony narodowej Christine Lambrecht z dystansem zareagowała na propozycję polskiego rządu lepszego rozmieszczenia proponowanych przez Niemcy systemów przeciwlotniczych Patriot na Ukrainie. Patrioci są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO i są przeznaczone na terytorium NATO, powiedział polityk SPD w Berlinie w czwartek.

„A jeśli zostaną rozmieszczone poza terytorium NATO, to musi to być najpierw omówione z NATO i sojusznikami” – powiedziała po rozmowie ze swoim estońskim odpowiednikiem Hanno Pevkurem. Niemcy zaoferowały Polsce wsparcie w szczególnej sytuacji i napiętej sytuacji kraju – powiedział minister.

Lambrecht odniósł się do dwóch ofiar śmiertelnych w ataku rakietowym na pograniczu Polski z Ukrainą w zeszłym tygodniu. Obecnie Zachód przyjmuje, że to ukraiński pocisk przeciwlotniczy, służący do obrony przed rosyjskimi atakami wojskowymi, uderzył w wieś Przewodow. Lambrecht stwierdził, że po tym wydarzeniu sojusz musi zająć lepszą pozycję w zakresie obrony powietrznej.

NATO nie wie, że uderzenie rakietowe w Polsce pochodziło z Rosji. Podkreślił to sekretarz generalny Stoltenberg na zakończenie specjalnej sesji Rady NATO.

17.11.2022 | 01:38 min


Minister MON Błaszczak: Rozmieszczenie systemów przeciwlotniczych Patriot na Ukrainie

Przełom narodowo-konserwatywnego rządu PiS w Polsce nastąpił nagle i nieoczekiwanie. W poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z zadowoleniem przyjął ofertę Lambrechta. Ale w środę wieczorem nagle zaproponował przeniesienie systemów przeciwlotniczych Patriot na Ukrainę.

Uzyskał poparcie premiera Mateusza Morawieckiego. To dobra propozycja jednoczesnej ochrony „zachodniego pogranicza ukraińsko-polskiego i wschodniego pogranicza polsko-ukraińskiego” – powiedział w czwartek.

Charakterystyczne dla sytuacji w Warszawie jest to, że obaj przedstawiciele rządu przemówili dopiero po tym, jak siłacz polskiej polityki, lider PiS Jarosław Kaczyński, rzucił tę ideę w świat.

Za niecały rok w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Kaczyński podróżuje obecnie po kraju, próbując ratować spadające sondaże PiS antyniemieckimi tyradami. W każdym razie Polacy lubią krytykować fakt, że Niemcy do tej pory mają trudności z dostarczeniem ciężkiej broni na Ukrainę. Nie odpowiada to zatem koncepcji, że Niemcy chcą pomóc swojemu partnerowi z NATO pociskami przeciwlotniczymi – a Polsce rzeczywiście przydałaby się ta pomoc.

„Oczywiście sensowne jest dostarczanie tego systemu również Ukrainie, pod warunkiem, że mogą go obsługiwać żołnierze. Myślę jednak, że oferta ministra miała inny cel” – powiedziała Marie-Agnes Strack, przewodnicząca Komitetu Obrony w Berlinie . Zimmermann, gazety grupy medialnej Funke. – To zabawne, jak ludzie mogą tak ze sobą rozmawiać.

Antyniemiecka retoryka PiS wobec Berlina wciąż się nasila. Mniejszość niemiecka na południu kraju również to odczuwa i mówi o dyskryminacji.

11.11.2022 | 02:27 minuty


Inicjatywę ministra obrony odpowiednio oceniła również polska opozycja. Były prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek radiu Rmf.fm, że pomysłem rządu PiS było de facto odrzucenie propozycji Berlina, ale nie mówienie tego głośno.

„Gazeta Wyborcza” podsumowuje: „Mamy tu do czynienia z dość nieudolnym chwytem propagandowym ministra Błaszczaka, mającym na celu postawienie dobrze usposobionych Niemiec w niezręcznej sytuacji. Niemcy nie wyślą swoich żołnierzy na Ukrainę, aby służyli Patriotom. W końcu oznaczałoby to, że kraj NATO może być uwikłany w wojnę z Rosją, ostrzega gazeta.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *