Co dalej w Rosji? Po zakończeniu powstania Grupy Wagnera przeciwko kierownictwu Moskwy, dwaj niegdyś sprzymierzeni przeciwnicy ukryli się. Ani szef najemników Jewgienij Prigożyn, ani prezydent Władimir Putin nie odezwali się, odkąd Kreml ogłosił w sobotę porozumienie między Wagnerem z jednej strony a rosyjskimi władzami wojskowymi i bezpieczeństwa z drugiej. Nawet wyżsi urzędnicy wojskowi milczą. Obserwatorzy na całym świecie próbują teraz zinterpretować odwołane zamieszki.
Były generał USA: „Prigożyn wyraźnie stracił panowanie nad sobą”
Emerytowany generał USA i były dyrektor CIA David Petraeus jest przekonany: „Prigożyn najwyraźniej stracił panowanie nad sobą”. Ten bunt „nie znalazł takiego wsparcia, na jakie liczył” – powiedział CNN. Ten bunt „nie znalazł takiego wsparcia, na jakie liczył”.
Przewodniczący Komitetu Wywiadu USA przekonany o długoterminowym planowaniu rebelii
Przedstawiciel USA Mike Turner, który przewodniczy komisji wywiadu Izby Reprezentantów, powiedział, że marsz na Moskwę wydaje się być przygotowany. „Jako żołnierz rozumie logistykę i wsparcie, którego potrzebuje, aby to zrobić” – powiedział Turner w programie CBS. Powstanie musiało być „planowane w dłuższym okresie”.
Klingbeil: „Ogromne upokorzenie” dla Putina
Lider SPD Lars Klingbeil widzi „masowe upokorzenie” dla Putina. W niedzielny wieczór powiedział ARD, że podejrzewa, że rosyjska elita ma poważne wątpliwości co do tego, w jakim stopniu Putin może jeszcze chronić kraj. Klingbeil postrzega Putina jako „masowo osłabionego” – a przynajmniej ma taką nadzieję.
Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnès Strack-Zimmermann (FDP) w swojej ocenie sytuacji w Rosji jest znacznie bardziej ogólnikowa: „Niezależnie od przyczyn, to może być pierwsza rysa w tym kremlowskim betonie”. być tym, że „inni czekają teraz, aż Putin i inni zajmą pozycję”, kontynuowała spekulacje.
Kiesewetter: Putin „eskaluje” wojnę z Ukrainą
Roderich Kiesewetter, rzecznik frakcji Unii ds. polityki zagranicznej, również jest przekonany, że Putin jest teraz osłabiony, ale teraz oczekuje, że rosyjski prezydent podejmie jeszcze ostrzejsze działania po nieudanym powstaniu. „Putin nie może teraz sprawiać wrażenia, że jego przeciwnicy są pokonani. Musi pokazać wewnętrzną siłę polityczną” – powiedział Kiesewetter berlińskiemu Tagesspiegel. Putin „eskaluje wojnę z Ukrainą, czyniąc ją jeszcze bardziej brutalną niż wcześniej”.
Należy teraz zwiększyć presję na Rosję. Ukraina potrzebuje teraz „więcej pomocy niż kiedykolwiek”, powiedział Kiesewetter i zażądał, aby Niemcy dostarczyły Ukrainie pocisk manewrujący Taurus. Ponadto rząd federalny musi „połączyć produkcję broni w Europie i uważniej słuchać Ukraińców, Polaków i Bałtów” – dodał Kiesewetter.
Roth obawia się „stalinizacji” w Rosji
Podobnej oceny sytuacji dokonuje przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu Michael Roth. „To było upokorzenie dla Putina, że nie panuje już nad sytuacją. I to w oczach światowej opinii publicznej i w oczach narodu rosyjskiego. To wysoka cena za dyktatora” – powiedział polityk SPD na nadawców RTL i ntv.
Powstanie pokazało również, że Putin nie ma wiecznego prawa do swojej władzy. Bunt szefa najemników Jewgienija Prigożyna wzbudził wśród rosyjskiej ludności wyraźne wątpliwości co do Putina. W odpowiedzi Roth obawia się „stalinizacji” w Rosji: „Oznacza to, że przeciwników można teraz wyeliminować jeszcze wcześniej. Zostaną uwięzieni lub prawdopodobnie zabici”.
Trittin: „zagrożenie wojną domową lub rozpadem Rosji” niepokojący wymiar
Ekspert ds. Polityki zagranicznej Jürgen Trittin z Zielonych nazwał „bardzo niepokojącym” fakt, że rosyjska energia jądrowa została „wyrażona siłą najemników”. „Nikt nie jest przygotowany na taką eskalację, nawet Stany Zjednoczone”. „Nieuchronna wojna domowa lub rozpad Rosji” to niepokojący wymiar, powiedział Trittin „Tagesspiegel”. Eskalacja „poważnie zaszkodziła” Putinowi.
Po powstaniu Wagnera: rozmowa telefoniczna Bidena i Zełenskiego
Zeszłej nocy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Joe Biden omówili w rozmowie telefonicznej nieudane powstanie grupy najemników Wagnera w Rosji. Zelenskyj napisał na Twitterze, że odbył „pozytywną i inspirującą rozmowę” z Bidenem. „Rozmawialiśmy o przebiegu walk i procesach w Rosji”. Były to również bronie dalekiego zasięgu.
Świat musi „wywierać presję na Rosję, dopóki nie zostanie przywrócony porządek międzynarodowy” – powiedział Zełenski. Według niego rozmowa telefoniczna dotyczyła także zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie, który odbędzie się w przyszłym miesiącu.
Unijni ministrowie spraw zagranicznych wymieniają poglądy na temat wydarzeń w Rosji
Ministrowie spraw zagranicznych UE są dziś w Luksemburgu, aby omówić walkę o władzę w Rosji i możliwy wpływ na wojnę na Ukrainie. Obecna będzie również niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni).
Dla UE rodzi się też pytanie, jakie konsekwencje może mieć walka o władzę między Prigożynem a Putinem na konflikty i wojny w innych krajach. W ostatnich latach wspierana przez Putina Grupa Wagnera działała nie tylko na Ukrainie, ale także w takich krajach jak Mali i Libia.
Z materiałem z dpa i AFP
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.