Ochrona środowiska: Bank Światowy po przerwie w pracy anuluje kredyty na ekspansję Odry w Polsce

TO Bank Światowy wycofuje pożyczki na poszerzenie Odry przez Polskę. Tak wynika z listu dyrektorki krajowej Banku Światowego ds. Unii Europejskiej, Mariny Wes, do posłanki Partii Zielonych w parlamencie Brandenburgii, Sahry Damus. Jest on dostępny w ZEIT ONLINE. W czerwcu Bank Rozwoju Rady Europy (w skrócie CEB) wycofał już swoje finansowanie.

Zdaniem Banku Światowego powodem jest decyzja najwyższego sądu administracyjnego. z Polski (SAC) od marca. W tym kontekście sąd nakazuje tymczasowe wstrzymanie realizacji projektu ochrony przeciwpowodziowej Odry i Wisły (Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Odry-Wisły), aby uniknąć ewentualnych nieodwracalnych szkód w środowisku.

Swoim orzeczeniem sąd zareagował na katastrofę ekologiczną, która miała miejsce latem ubiegłego roku nad Odrą, która spowodowała śmierć dużej liczby ryb. Sąd uważa, że ​​jest to wydarzenie na tyle dramatyczne, że należy ponownie zweryfikować warunki projektu rozbudowy. Ministerstwo Środowiska Brandenburgii oraz sojusz kilku organizacji zajmujących się ochroną przyrody złożyły skargę, że ocena oddziaływania projektu rozbudowy na środowisko nie była wystarczająca. Polska de facto nie zakończyła swojej ekspansji.

Zieloni wzywają do moratorium na ekspansję Odry

Z inicjatywy deputowanych Zielonych Bank Światowy ponownie przeanalizował projekt rozbudowy, a co za tym idzie, jego finansowanie. „Bardzo się cieszę, że Bank Światowy dał teraz jasno do zrozumienia, że ​​należy przestrzegać zasad praworządności, nawet w przypadku tak międzynarodowego projektu na granicy” – Damus powiedział ZEIT ONLINE. Ważne jest dla niej także to, że „nie możemy dalej budować pomimo zaprzestania prac i zdobycia finansowania”.

Damus powiedział, że federalny minister transportu Volker Wissing (FDP) musi teraz pójść w jego ślady. Po stronie niemieckiej, pomimo trudnej sytuacji, kontynuował przygotowania do rozbudowy Odry. „Potrzebujemy moratorium teraz” – zażądała. Ze strony niemieckiej nie możemy zachowywać się tak, jakby nic się nie stało. Federalna Minister Środowiska Steffi Lemke (Zieloni) miała skrytykował rozszerzenie Odry do granicy z Polskąponieważ ekosystem nie może się odbudować po katastrofie ekologicznej.

Oprócz niewystarczającej ochrony środowiska, parlamentarzyści Zielonych krytykują także niewystarczające wykorzystanie projektu do celów ochrony przeciwpowodziowej. Krytycy widzą w ochronie przeciwpowodziowej pretekst do poszerzenia Odry, na czym zyskuje także transport towarowy. Porozumienie niemiecko-polskie z 2015 r., które stanowi podstawę rozszerzenia Odry, należy zbadać całościowo i renegocjować – stwierdził Damus.

Bank Światowy wycofuje finansowanie po decyzji

Bank Światowy poinformował także, że Ministerstwo Finansów poinformowało go, że nie będzie już korzystać z pieniędzy Banku Światowego na realizację tego projektu. „W związku z tym Bank uznaje, że jakiekolwiek wykorzystanie środków pożyczki na płatności dokonane po dniu wyroku NSA w związku z ww. robotami nie kwalifikuje się do finansowania w ramach umowy kredytowej na przedsięwzięcie ochrony przeciwpowodziowej Odra-Wisła. rozpatrzone” – czytamy w piśmie.

Bank Światowy zawarł z Polską „umowę pożyczki” na „modernizację i naprawę systemów regulacji rzek na środkowej Odrze i na jej granicy”. Celem było zatem stworzenie dobrych warunków do przełamania lodu. Jest to ta sama praca, którą wspiera Bank Rozwoju Rady Europy. Całość projektu musi być zgodna z obowiązującymi zasadami dotyczącymi zarządzania środowiskowego i społecznego.

Jak wynika z pisma, Bank Światowy zwrócił się także do polskich władz o przekazanie wszelkich informacji dotyczących toczących się postępowań prawnych i zdarzeń, które mogłyby „wpływać na zgodność z prawem niezbędnych zezwoleń”. Nadal nie jest jasne, ile dokładnie funduszy i jakich obszarów to dotyczy.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *