Rosja rzeczywiście ogłosiła ograniczenie wydobycia ropy naftowej. Ale eksport morski pozostaje silny. Dziś OPEC domaga się większej przejrzystości.
prezydent Putin. Rosyjska produkcja ropy i komunikacja Kremla z OPEC są obecnie tajemnicą. (Zdjęcie: dpa)
Zdjęcie: Michaił Klimentiew
Eksport rosyjskiej ropy drogą morską nie słabnie. Jak dotąd najwyraźniej nie ma żadnych oznak ograniczenia produkcji o 500 000 baryłek dziennie, ogłoszonego przez Moskwę w lutym. Co więcej, sankcje nałożone przez Zachód na Rosję wydają się mieć tylko jeden skutek: Rosja coraz częściej wysyła swoją ropę do Azji, a nie do Europy.
Jak pokazano, czterotygodniowa średnia eksportu na statek, która w pewnym stopniu równoważy wahania tygodniowej liczby, wzrosła nieznacznie do 3,73 miliona baryłek dziennie w tygodniu zakończonym 4 czerwca. Bloomberga zgłoszone. W poprzednim tygodniu skorygowana wartość wynosiła 3,68 mln baryłek. Eksport drogą morską również wzrósł od lutego, miesiąca wzorcowego dla obiecanego cięcia produkcji.
Eksport rosyjskiej ropy drogą morską do krajów europejskich wynosił średnio 83 000 baryłek dziennie w ciągu czterech tygodni kończących się 4 czerwca, przy czym Bułgaria była jedynym nabywcą i była dostarczana przez Morze Czarne. Zaledwie rok temu Rosja wysyłała dziennie do Europy około 1,5 miliona baryłek ropy naftowej ze swoich terminali eksportowych na Bałtyku, Morzu Czarnym i Arktyce. Te trasy nie są już używane.
Rosja eksportuje do Azji zamiast do Europy
Dziś prawie cała rosyjska ropa naftowa jest transportowana do dalekiej Azji drogą morską, która jest znacznie droższa. Około połowa rosyjskiego eksportu ropy drogą morską trafia do Indii, a tuż za nimi plasują się Chiny. Mniejsze kwoty trafiają do Turcji, Bułgarii i „kierunków nieznanych”. Jednak doświadczenie pokazuje, że ten ostatni eksport do „nieznanych miejsc docelowych” zazwyczaj trafia również do Indii, Chin czy Turcji.
Eksport do Turcji, jedynego pozostałego śródziemnomorskiego nabywcy Rosji, spadł do średnio 230 000 baryłek dziennie w ciągu czterech tygodni poprzedzających 4 czerwca. W październiku eksport rosyjskiej ropy do tego kraju przez kilka tygodni przekraczał 400 000 baryłek dziennie, po czym na początku zimy chwilowo spadł poniżej 100 000 baryłek dziennie.
Moskwa tłumaczyła wciąż wysoki eksport drogą morską, mówiąc, że teraz eksportuje drogą morską ropę naftową, która wcześniej była przesyłana rurociągiem Przyjaźń do Niemiec i Polski. Ale ta zmiana nastąpiła w styczniu i lutym, a przepustowość rurociągiem Przyjaźń na Węgry, Słowację i Czechy od lutego utrzymuje się na stałym poziomie około 240 000 baryłek dziennie.
Arabia Saudyjska żąda przejrzystości od Rosji
Moskiewscy partnerzy OPEC+ zażądali od Rosji jasności i przejrzystości w kwestii wydobycia ropy naftowej. Powiedzieli, że kraj zobowiązał się zaakceptować ponowną ocenę lutowych poziomów produkcji z wtórnych źródeł OPEC. Szacunki tych siedmiu firm to obecnie 9,83 mln baryłek dziennie.
„Rozmawialiśmy ze stroną rosyjską na temat ich odpowiedzialności za dostarczanie jasnych i przejrzystych informacji” – powiedział saudyjski minister energetyki książę Abdulaziz bin Salman w niedawnym wywiadzie dla telewizji Al Arabiya. „Jakiś czas temu postanowili nie ujawniać informacji i myślę, że teraz zdają sobie sprawę, że nieujawnienie informacji doprowadziło do wątpliwości co do ich liczby”.
W ubiegłym roku Rosja ograniczyła publikację danych dotyczących wydobycia ropy ze względu na jej „wrażliwy” charakter, co utrudnia ocenę zgodności z obiecanymi cięciami wydobycia. Rosyjska Federalna Służba Statystyczna wstrzymała publikowanie informacji o wydobyciu ropy naftowej i kondensatu na początku tego roku dekretem rządowym do kwietnia 2024 roku.
Arabia Saudyjska nadal ogranicza produkcję
Jednak dostawy ropy naftowej z rosyjskich rafinerii z jednej strony i rosyjski eksport ropy drogą morską z drugiej strony dostarczają informacji o rosyjskiej produkcji. Rosja współpracuje obecnie z wtórnymi źródłami, aby zaktualizować dane dotyczące produkcji z lutego, które stanowią podstawę cięć produkcji, zgodnie z opublikowanym w niedzielę wykresem produkcji OPEC+ na przyszły rok.
Aby wesprzeć rynki ropy naftowej, OPEC+ zgodził się w niedzielę na przedłużenie dobrowolnych cięć produkcji, które kilku członków obiecało dwa miesiące wcześniej, do przyszłego roku. Niemniej jednak ceny nadal spadają i obecnie są niższe niż przed ogłoszeniem obniżek. W rezultacie Arabia Saudyjska, największy światowy eksporter, zapowiedziała, że od lipca dokona jednostronnej redukcji wydobycia o 1 milion baryłek dziennie.
Grupa OPEC+ na swoim niedzielnym spotkaniu, po siedmiu godzinach rozmów, zdecydowała o ograniczeniu wydobycia bloku z dodatkowych 1,4 mln baryłek dziennie do 40,4 mln baryłek dziennie przez rok od stycznia 2024 r. OPEC poinformował, że zgodził się utrzymać spotkania ministerialne OPEC+ co sześć miesięcy. Następne spotkanie odbędzie się 26 listopada w Wiedniu.
Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową OPEC, której de facto liderem jest Arabia Saudyjska, oraz inni producenci na czele z Rosją utworzyli grupę OPEC+, by koordynować wolumeny produkcji. Kraje OPEC+ muszą być w stanie zrealizować swoje kwoty produkcyjne, a organizacja zreorganizuje przydziały, aby upewnić się, że grupa pompuje to, do czego się zobowiązała, powiedział bin Salman.
wpływy Rosji z eksportu ropy
Chociaż rosyjskie rafinerie ograniczyły przerób ropy naftowej w pierwszej połowie maja, zużycie wzrosło w ostatnim tygodniu miesiąca, zwiększając się o około 180 000 baryłek dziennie w porównaniu z siedmioma poprzednimi dniami. Mimo spadku produkcji w rosyjskich rafineriach nie widać analogicznego spadku eksportu produktów rafineryjnych, takich jak olej napędowy.
Dochody Rosji z ropy pozostają skromne pomimo silnego eksportu. Według wyliczeń Bloomberga, wpływy z rosyjskiego podatku od ropy spadły w maju o 31% do 426 miliardów rubli (5,2 miliarda dolarów) w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Dochody Kremla z ceł eksportowych na ropę naftową wzrosły średnio o 2 miliony dolarów w ciągu czterech tygodni do 52 milionów dolarów w tygodniu zakończonym 4 czerwca.
Dane nie uwzględniają eksportu kazachskiej ropy KEBCO. Są to przesyłki KazTransoil JSC, które przechodzą przez Rosję i są wysyłane przez bałtyckie porty Ust-Ługa i Noworosyjsk. Kazachska ropa naftowa jest mieszana z ropą pochodzenia rosyjskiego w celu zapewnienia jednolitej jakości eksportowej. Ropa naftowa w tranzycie jest wyraźnie zwolniona z sankcji UE.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.