Berlin (dpa) – – Z perspektywy szefa sił specjalnych Policji Federalnej ostatnie kryzysy pokazały, że Niemcy muszą szybko nadrobić zaległości w zarządzaniu kryzysowym i cyfryzacji. W wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej Olaf Lindner, przewodniczący Dyrekcji 11 Policji Federalnej, powiedział: „Eksperci od dawna domagali się, aby istniał centralny element zarządzania kryzysowego na szczeblu federalnym, a nie tylko radzenie sobie z sytuacjami za granicą”. być zdecydowanym.
SPD, Zieloni i FDP uzgodniły w umowie koalicyjnej przeprowadzenie kompleksowej oceny „architektury bezpieczeństwa w Niemczech” wspólnie z krajami związkowymi. Celem jest usprawnienie współpracy między różnymi instytucjami.
Lindner podkreślił: „Bardzo ważne jest, aby nie dochodziło do rozproszenia odpowiedzialności w naprawdę trudnych sytuacjach”. Wraz z rozbudową zarządzania kryzysowego Niemcy muszą poczynić postępy w cyfryzacji, „abyśmy nie zostali technologicznie w tyle, bo to także kwestia bezpieczeństwa”.
Siły specjalne szykują się na ewentualną przerwę w dostawie prądu
Wojna z rosyjską agresją na Ukrainie zmieniła nie tylko zadania i manewry Bundeswehry – na trudne czasy przygotowują się także siły specjalne policji federalnej. „Zwiększyliśmy naszą wytrzymałość” – powiedział prezes 11 kierunku policji federalnej. „Jest to na przykład możliwość jak najdłuższego działania w przypadku ewentualnego cyberataku na berlińską sieć elektryczną”. Bo jeśli zasilanie zostanie odcięte, to np. pompa benzynowa nie obsługuje już stacji paliw. „Ponownie znacznie zwiększyliśmy nasze rezerwy” – powiedział Lindner. Dla całej policji federalnej obowiązuje „minimalny standard wytrzymałości”.
GSG 9 i wszystkie inne siły specjalne Policji Federalnej z łącznie sześcioma biurami rozmieszczonymi w 40 lokalizacjach są zjednoczone pod parasolem Dyrekcji 11 w Berlinie, która została założona pięć lat temu. Należą do nich policjanci, którzy zapewniają bezpieczeństwo niemieckim dyplomatom za granicą. Jeśli chodzi o ochronę systemów kolejowych, którymi opiekuje się policja federalna we współpracy z Deutsche Bahn Group Security, siły specjalne wspierają je lotami obserwacyjnymi i rozbrajaniem, obecnymi w 15 lokalizacjach w Niemczech.
„Zagrożenia hybrydowe i ryzyko dla infrastruktury krytycznej zawsze były problemem dla nas i innych profesjonalistów” – powiedział Lindner. Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy w Klęsce żywiołowej (BBK) również od wielu lat zajmuje się kwestią przygotowania Niemiec na wypadek powszechnej i długotrwałej awarii zasilania. Jedyną nowością jest to, że w przypadku tych i innych pytań dotyczących infrastruktury krytycznej – wywołanych pandemią koronową, katastrofalnymi powodziami w dolinie rzeki Ahr w 2021 roku, wojną na Ukrainie i ostatnimi aktami sabotażu na rurociągi i linie kolejowe koncentracja polityczna”.
Ochrona morskich platform gazowych
Ochrona systemów na pełnym morzu nie jest niczym nowym dla Sił Specjalnych Policji Federalnej – podkreślił Lindner, który wcześniej był dowódcą GSG 9. „Od wielu lat rozgrywamy scenariusze, takie jak ataki na platformy gazowe na Bałtyku. Morze.” Nurkowie z GSG-9 współpracowali, także na szkoleniach, z pływakami bojowymi Bundeswehry.
Policja Federalna nie podaje żadnych informacji na temat dokładnej liczby członków jednostek operacyjnych GSG 9. Według Lindnera członkowie jednostki specjalnej, która jest wzywana przez inne organy bezpieczeństwa do przeszukania skały lub aresztowania terrorysty podejrzanych, mieli pełne ręce roboty w 50. roku swojego istnienia. „GSG 9 nie wystartował w tym roku” – powiedział były dowódca. Mimo że GSG 9 kojarzy się przede wszystkim z ratowaniem zakładników w miejscach publicznych, jest to zadanie, z którego rzadko korzystają. „Liczba operacji związanych z terroryzmem i brutalną przestępczością lub dochodzeniami w sprawie przestępczości zorganizowanej jest mniej więcej taka sama” – poinformował Lindner.
Mniej znane opinii publicznej są siły specjalne, które zajmują się zadaniami ochronnymi w ruchu lotniczym. Założona w odpowiedzi na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku, początkowo skupiała się na scenariuszu wtargnięcia terrorysty do kokpitu. Dziś jednostka ta podejmuje również zadania rozpoznawcze, powiedział Lindner, na przykład, aby mieć oko na ruchy lotu niektórych zagrożeń lub innych istotnych osób, które mogą stanowić zagrożenie: „Analizujemy loty każdego dnia Latamy na całym świecie każdego dnia ”. Operacje ograniczają się do samolotów niemieckich, „ale współpracujemy również z partnerami za granicą”.
Jednostka PPE do ochrony osobistej za granicą
W celu ochrony niemieckich dyplomatów Policja Federalna wysyła także doradców ds. bezpieczeństwa za granicę, którzy mają ocenić sytuację na miejscu lub pozostawać w kontakcie z funkcjonariuszami ds. bezpieczeństwa misji zaprzyjaźnionych krajów. Tam, gdzie sprawy są szczególnie trudne, nie chodzi tylko o ściany, punkty kontroli bezpieczeństwa i ogrodzenia. W niektórych obszarach kryzysowych jednostka PSA (Police Protection Tasks Abroad) dba również o pełną ochronę osobistą, na przykład podróżując z konsulem lub ambasadorem do kraju przydziału. Tak jest obecnie na przykład w Kijowie. „Na początku wojny na Ukrainie przystąpiliśmy do bezpiecznej relokacji personelu ambasady do Polski, a następnie z powrotem do Kijowa na początku maja” – poinformował Lindner.
Kiedy mówimy o ewakuacji Kabulu w sierpniu 2021 r., milczy. Komisja śledcza zajmuje się obecnie ewentualnymi błędnymi decyzjami dotyczącymi chaotycznego zakończenia niemieckiej obecności w Afganistanie po przejęciu władzy przez islamskich talibów. Jej członkowie chcą również przesłuchać jednego z jej pracowników, który przebywał wówczas w Kabulu jako doradca ds. bezpieczeństwa.
Jeśli rozkaz pochodzi od policji federalnej, dyrekcja 11 policji federalnej sama decyduje, czy wysłać swój personel. Jeśli o pomoc zwróci się inny organ federalny, np. Federalny Urząd Kryminalny, decyzję podejmuje Komenda Federalna Policji w Poczdamie. W odniesieniu do misji zagranicznych Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych koordynuje działania z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i innymi właściwymi departamentami, takimi jak Ministerstwo Obrony.
„Mamy bardzo szybkie czasy alarmu – maksymalnie godzinę po uruchomieniu alarmu nasi ludzie są gotowi do wyjścia” – powiedział Lindner. Fakt, że powstaniu Komendy Głównej Policji Federalnej 11 towarzyszyło utworzenie dodatkowej jednostki GSG 9 w Berlinie spowodował, że ze względu na krótszy czas podróży częściej wzywano siły specjalne ze stolicy i innych krajów związkowych.
Artykuł został pierwotnie opublikowany 23 października 2022 r. o godzinie 9:45.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.