Szukając potencjału oszczędności, coraz większą popularnością cieszy się zakup leków blisko granicy w sąsiednim państwie Czech. Wiele rzeczy jest tam generalnie tańszych. Jednak przy imporcie należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy!
Leki muszą mieć takie samo działanie w krajach UE
Choć leki w krajach UE, Czechach czy Polsce zawierają te same składniki co w Niemczech, ceny znacząco się od siebie różnią. Daje to ogromny potencjał oszczędności lokalnym konsumentom. Apteka zlokalizowana na rynku Šluknovskim, niedaleko czeskiej granicy, ma w ostatnim czasie znaczną liczbę niemieckich klientów, jak powiedziała MDR Sachsenspiegel farmaceutka Marie Bradová.
„Skład naszych leków jest taki sam jak w Niemczech. Mimo że każdy producent ma własną technologię produkcji i nasze leki czasami wyglądają inaczej, ważny jest efekt. I tak jest w całej Europie” – podkreśliła.
„Najważniejsze jest zdrowie”, tak właśnie robi próbka cenowa
Próbkę cenową przeprowadził magazyn MDR „Hauptsache Gesund”. 27 października 2022 r. tubka Fenistil Gel kosztowała w aptece na rynku Šluknov w Czechach równowartość 9,75 euro. Za ten sam produkt tego samego dnia w aptece w Lipsku trzeba było zapłacić 13,69 euro.
Na granicy niemiecko-czeskiej cena syropu na kaszel Bronchipret wynosiła 6,89 euro; tutaj było to 11,10 euro. W dniu porównania maść Bepanthen Antisept kosztowała w Czechach 4,38 euro, a w Niemczech 6,69 euro.
Ilości dozwolone wyłącznie do użytku osobistego
Czasem tańsze ceny za granicą wydają się kuszące, jednak przy zakupach w aptece za granicą należy zachować ostrożność – podkreśla redakcja ekonomiczna MDR Anke Kapels ze Stiftung Warentest. Przy imporcie dozwolone są tylko określone ilości: „Leki można importować do Niemiec wyłącznie na własne potrzeby. Potrzeby osobiste oznaczają: leki przez maksymalnie trzy miesiące. »
Do Niemiec możesz importować wyłącznie leki przeznaczone na Twoje osobiste potrzeby.
Anke Kapels, redaktorka ds. zdrowia w Stiftung Warentest
Ograniczenia w zakresie porad ze względu na barierę językową
Friedemann Schmidt, prezes Saksońskiej Izby Farmaceutów, wspomina o innym problemie podczas wizyty w zagranicznej aptece: „Kiedy jesteś za granicą, otrzymujesz paczkę w obcym języku z instrukcją w obcym języku – i nie bez powodu. w większości przypadków z powodu bariery językowej jest po prostu źle lub nie. Nie ma możliwości uzyskania porady od farmaceuty.”
Jednakże rada specjalisty farmaceutycznego jest szczególnie ważna przy rozważaniu możliwych interakcji z innymi lekami. Szczególnie odważne: według Schmidta, aby obejść ten problem, klienci przychodzili do jego apteki z lekami z zagranicy i chcieli porady w języku niemieckim. Ale on by odmówił.
Za granicą otrzymujesz paczkę w obcym języku z ulotką w obcym języku – i nie bez powodu.
Friedemann Schmidt, Prezes Izby Farmaceutów Kraju Związkowego Saksonia
Potencjał oszczędności – jeśli wiesz, co kupujesz
Jeśli bariera językowa nie stanowi problemu, na przykład dlatego, że dobrze znasz leki, wizyta w aptece za granicą może być bardzo opłacalna. „Apteki w Czechach i Polsce są tańsze, ponieważ ceny sprzedaży producentów opierają się na sile nabywczej społeczeństwa” – wyjaśnia farmaceuta Friedemann Schmidt. „Leki z europejskimi dopuszczeniami, kupowane w aptekach, z pewnością są bezpieczne. Ale na przygranicznych targowiskach nie należy kupować niczego. Istnieje tam ryzyko podróbek!” – ostrzega.
Wiele wskazówek dotyczących oszczędzania
Zagraniczne apteki internetowe: zwracaj uwagę na certyfikację!
Aby zaoszczędzić pieniądze robiąc zakupy w aptece, nie trzeba przekraczać granicy samochodem. Wiele zagranicznych aptek posiada sklepy internetowe, a także dostarcza leki do Niemiec. „W aptekach wysyłkowych trzeba sprawdzić, czy doliczane są dodatkowe koszty wysyłki. A w aptekach internetowych koniecznie trzeba sprawdzić, czy mają białą pieczątkę z krzyżem. Są wtedy certyfikowane” – podkreśla farmaceuta Friedemann Schmidt.
Leki na receptę płatne z góry
Leki na receptę można kupić nawet w zagranicznych lub lokalnych aptekach wysyłkowych. Jeśli masz niemiecką receptę, płacisz z góry, a następnie otrzymujesz zwrot pieniędzy z kasy chorych.
Ten temat w porządku obrad:LOL TELEWIZJA | Najważniejsze jest zdrowie | 27 października 2022 | 21:00.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.