W rozmowach w sprawie rosyjskiego embarga na ropę niektóre kraje Unii Europejskiej wyrażają „ostry sprzeciw” – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
„Do tej pory mamy silny sprzeciw kilku krajów, ale projekt szóstego pakietu przedstawiony przez Komisję zawiera propozycje dotyczące ropy. Można je usunąć kategorycznym wetem, ale negocjacje trwają” – powiedział prasie szef litewskiej dyplomacji. Środa.
Nie wymienił, które kraje nie popierają takich sankcji wobec Rosji, która pod koniec lutego zaatakowała Ukrainę.
W ostatnim czasie jednak Węgry, szczególnie uzależnione od rosyjskich surowców energetycznych, są główną przeszkodą dla jednolitej decyzji wspólnotowej w sprawie nowych ograniczeń.
„Mamy wyraźną czerwoną linię: bezpieczeństwo energetyczne Węgier” – powiedział w tym tygodniu minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Mamy wyraźną czerwoną linię: bezpieczeństwo energetyczne Węgier.
Dodał, że Budapeszt „nie mógł podpisać” sankcji naftowych lub gazowych.
Dyplomaci twierdzą, że rządy Niemiec, Austrii i Włoch również kwestionują sankcje.
Dyplomatyczna uprzejmość odmówiła
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda wyjechał w środę do Kijowa. Odwiedza rozdartą wojną Ukrainę z prezydentami Polski, Łotwy i Estonii Andrzejem Dudą, Egilem Levitem i Alarem Kari.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier również planował wizytę w kraju, ale Kyjiv powiedział, że jego pobyt jest niepożądany.
Według Labdsberga, Ukraina zrzekła się w tym posunięciu „wszelkiej dyplomatycznej kurtuazji”, ale jest to zrozumiałe w czasie wojny.
Państwo w stanie wojny, którego mieszkańcy codziennie giną – dzieci giną, kobiety są gwałcone – może sobie pozwolić na odmowę dyplomatycznej uprzejmości, to zrozumiałe.
„Kraju, który jest w stanie wojny, którego ludzie codziennie giną – dzieci są zabijane, kobiety są gwałcone – mogą sobie pozwolić na odmowę dyplomatycznej uprzejmości, to zrozumiałe” – powiedział.
„Wtedy to po prostu przyszło do naszej wiedzy. Tak to określają” – dodał.
socjaldemokrata F.-W. Steinmeier, który przez wiele lat pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, dążył do zacieśnienia więzi z Rosją, wspierając kontrowersyjny projekt gazociągu importującego gaz z Rosji o nazwie Nord Stream 2, obecnie zablokowany przez agresję Kremla na Ukrainę.
Jednak niemiecki prezydent przyznał niedawno, że jego ustępstwo na rzecz rosyjskiego przywódcy Władimira Putina było złą polityką.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.