/sojusz zdjęć, ASSOCIATED PRESS, Michel Euler
Paryż – Po doniesieniach o nadużyciach we francuskich domach spokojnej starości prowadzonych przez Orpea, rząd paryski ogłosił kroki prawne przeciwko komercyjnemu dostawcy.
Z powodu „poważnej dysfunkcji” domów Orpea, państwo francuskie złoży skargę i zażąda zwrotu państwowych dotacji, powiedziała przedwczoraj w radiu Brigitte Bourguignon, członkini gabinetu odpowiedzialna za seniorów. Francja Inter. To „kilka milionów” euro.
Komunikat prasowy ministerstwa powołuje się na raport z śledztwa Inspekcji Finansów (IGF) i Inspekcji Spraw Społecznych (Igas), które ujawniły poważne awarie w domach Orpea ze szkodą dla podopiecznych.
Jednak po tym, jak Francja czekała tygodniami na raport z dochodzenia, starszy przedstawiciel Bourguignon dał jasno do zrozumienia, że nie zostanie on udostępniony opinii publicznej.
Jego urząd uzasadniał to zawartymi w nim „tajemnicami handlowymi”. Francuski minister zdrowia Olivier Véran zapewnił dwa tygodnie temu, że część raportu zostanie opublikowana, a mianowicie „wszystko, co nie jest objęte tajemnicą handlową”.
Książka informacyjna francuskiego dziennikarza Victora Castaneta pod wymownym tytułem „Les Fossoyeurs” upubliczniła skandal. Opisuje, jak prywatne domy opieki racjonowałyby personel, żywność, pieluchy dla osób starszych i lekarstwa, aby zwiększyć rentowność.
Firma Orpea odrzuciła zarzuty i ogłosiła wewnętrzne dochodzenie. Pod koniec stycznia firma ogłosiła zmianę na szczycie.
We Francji istnieje około 7500 domów opieki dla osób starszych, w których mieszka 600 000 osób. Około połowa z nich jest finansowana ze środków publicznych, 30% to organizacje non-profit. 20% należy do komercyjnych usługodawców.
Orpea zarządza 354 domami spokojnej starości we Francji. Firma działa jednak również w 23 innych krajach, głównie w Europie. Jak podaje strona internetowa, w Niemczech do Grupy Orpea należy około 190 domów, w tym placówki pod nazwami VitaCare, Hildegard von Bingen Senior Centers i Peter Janssen Group. © afp/aerzteblatt.de
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.