Papież emeryt Benedykt podobno leczył się na problemy z nerkami

Stan zdrowia papieża emeryta Benedykta XVI. pozostała stabilna według spójnych doniesień medialnych. Poinformowała o tym w piątek rano agencja informacyjna Ansa i dotyczy anonimowej osoby z dawnego klasztoru Mater Ecclesiae.

Benoît mieszka tam od czasu rezygnacji z funkcji papieża w 2013 roku; obecnie przebywa pod opieką Domu Ogrodów Watykańskich. 95-latek odprawił rano mszę w swoim pokoju ze swoim powiernikiem i prywatnym sekretarzem Georgiem Gänsweinem.

Ogólnie dobrze poinformowany francuski dziennik katolicki La Croix poinformował w piątek, powołując się na wiele źródeł, że Benedykt był leczony z powodu problemów z nerkami. Ansa zgłosiła również możliwą niewydolność nerek. Watykan początkowo nie podał w piątek żadnych oficjalnych informacji.

Papież Franciszek poinformował w środę, że jego poprzednik jest bardzo chory. Stolica Apostolska poinformowała wówczas, że stan papieża-emeryta pogorszył się w ostatnich dniach, ale sytuacja jest pod kontrolą, biorąc pod uwagę okoliczności.

Włoska gazeta Corriere della Sera napisała w piątek, że Benedykt „stracił na chwilę przytomność” w fazie, gdy sytuacja się pogorszyła.

Ale już w czwartek pozytywnie zareagował na leczenie i znów mógł komunikować się z ludźmi. Sam etniczny Bawarczyk odmówił zabrania go do szpitala.

Papież emeryt Benedykt XVI. (zdjęcie archiwalne z czerwca 2020 r.)
© dpa/Sven Hoppe/Pool

„Pomyślcie o nim, jest bardzo chory. I proście Pana, aby go pocieszał i wspierał do końca w tym świadectwie miłości do Kościoła” – powiedział Franciszek. Franciszek i Stolica Apostolska początkowo nie podali więcej szczegółów.

Urodzony w Bawarii, który przed wyborem na papieża nosił imię Joseph Ratzinger, od czasu swojej rezygnacji w 2013 roku żył we względnej izolacji w watykańskim klasztorze. Ostatnio od miesięcy krążyły plotki, że Benedykt jest fizycznie słaby i ledwo mówi. Psychicznie jednak pasuje do okoliczności.

Kościół katolicki od 2005 do 2013 roku

W nieregularnych odstępach czasu Benedikt, którym opiekuje się jego długoletni towarzysz Georg Gänswein i siostry zakonne, przyjmował również gości.

Arcybiskup Monachium i Freising, Reinhard Marx, powiedział podczas diecezjalnego otwarcia kampanii kolędniczej w Bad Tölz w Górnej Bawarii w 2023 roku, że zna wiadomość o stanie zdrowia Benedykta. „Ale dla nas jesteśmy zjednoczeni w modlitwie”. Ostatni raz widział Benoîta we wrześniu.

W rozmowie z niemiecką agencją prasową biograf Benedykta, Peter Seewald, nazwał te informacje „z pewnością bardzo niepokojącymi”. Powiedział, że sam Benedykt od dawna tęsknił za swoim „powrotem do domu”.

„Sytuacja jest z pewnością bardzo poważna” – powiedział teolog i wieloletni towarzysz Benedykta XVI, Wolfgang Beinert. „Ale to nie jest zaskakujące dla mężczyzny zbliżającego się do 100”. Do początku roku prowadził jeszcze korespondencję z Benedyktem – powiedział emerytowany profesor teologii. Nie odpowiedział jednak na list z okazji swoich urodzin w kwietniu.

Benedykt – który sam nie chciał zostać papieżem – nie miał łatwo jako następca charyzmatycznego Polaka Karola Wojtyły, „papieża stulecia” Jana Pawła II. Nieśmiały intelektualista nie znalazł kontaktu z wieloma wierzącymi. Będąc u władzy przez pięć lat, Kościół katolicki popadł w jeden z najpoważniejszych kryzysów: począwszy od 2010 roku, stopniowo wychodziły na jaw dziesięciolecia wykorzystywania dzieci i ukrywania faktów.

Benedykt XVI/Joseph Ratzinger przewodził Kościołowi katolickiemu od 2005 do 2013 roku jako pierwszy niemiecki papież od 482 lat. Urodzony w Marktl am Inn w Bawarii w 1927 r., od 1977 r. był arcybiskupem Monachium i Freising. W 1982 r. został zwierzchnikiem władzy religijnej Watykanu, aw 2005 r. papieżem. (AFP, AFP, KNA)

Do strony głównej

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *