8:54: Truss: całkowite wypchnięcie Rosji z Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss sformułowała cel całkowitego wypędzenia wojsk rosyjskich z Ukrainy. „Będziemy działać szybciej i dalej, aby wyprzeć Rosję z całej Ukrainy” – powiedział Truss w przemówieniu w sprawie polityki bezpieczeństwa w Londynie w środę wieczorem. Komentatorzy twierdzą, że dotyczy to nie tylko regionów atakowanych od końca lutego, ale także anektowanego przez Moskwę w 2014 roku Półwyspu Krymskiego i części długo walczącego regionu Donbasu. Truss wezwał zachodnich sojuszników Londynu do wzmożenia wysiłków i opowiedział się za dalszymi dostawami ciężkiej broni, w tym samolotów.
08:51: kijów: wzrost rosyjskich ataków na wschodzie
Według Sztabu Generalnego w Kijowie rosyjskie siły zbrojne znacznie zwiększyły tempo ataków na wschodzie Ukrainy. Będą atakować intensywnie praktycznie ze wszystkich stron i pociskami, powiedział sztab generalny stolicy Ukrainy. Dodał, że Moskwa koncentruje dodatkowe siły w pobliżu Izyum w obwodzie charkowskim, aby otoczyć obrońców Ukrainy na wschodzie. Gubernator Ługańska Serhij Hajday doniósł na kanale informacyjnym Telegramu o ciężkich zniszczeniach w oblężonych miastach Łysychańsk i Popasna.
8:48: Londyn: Putin może wywołać permanentny konflikt
Brytyjski minister obrony Ben Wallace uważa, że trwały konflikt na Ukrainie jest możliwy. Wallace powiedział Sky News, że po tym, jak rosyjski prezydent Władimir Putin przegapił prawie wszystkie swoje cele w sąsiednim kraju, mógł teraz przejść do konsolidacji rosyjskich pozycji podobnych do tego z 2014 roku. Od 2014 roku prorosyjscy separatyści kontrolowali część obwodów ługańskiego i donieckiego, a w tym samym roku wojska rosyjskie dokonały aneksji Półwyspu Krymskiego. Tak jak siedem lat temu, Putin mógł „okopać się” i bardzo utrudnić Ukraińcom wydalenie rosyjskich żołnierzy z coraz bezpieczniejszych pozycji, mówi Wallace, mówiąc o „rakowym wzroście” na Ukrainie.
8:25: Luftwaffe sprowadza do Niemiec rannych w wojnie ukraińskiej
Luftwaffe sprowadza z Polski do Niemiec kolejnych rannych ukraińskich wojennych na leczenie. Lot ewakuacyjny rozpoczął się w Kolonii rano, o czym dowiedziała się niemiecka agencja prasowa. Podobnie jak w zeszłym tygodniu dzieci i dorośli zostali przetransportowani specjalnym samolotem A310 MedEvac, aby móc zapewnić lepszą opiekę medyczną najciężej rannym w Niemczech. A310 MedEvac to latający oddział intensywnej terapii Sił Powietrznych. Ranni są leczeni dalej w powietrzu przez personel medyczny.
8:07: Małe i średnie firmy obawiają się ewentualnego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu
Niemieckie MŚP wyraziły zaniepokojenie możliwością wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. „Przerwa w dostawach gazu nie miałaby praktycznie żadnego wymiernego wpływu na rozwój gospodarczy naszego kraju” – powiedział dziennikarzom grupy medialnej Funke prezes stowarzyszenia średnich firm BVMW, Markus Jerger. W takim przypadku w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa miałyby „małe szanse na szybkie i elastyczne przenoszenie produkcji”. Sytuacja zaopatrzeniowa w Niemczech jest obecnie stabilna, ale wstrzymanie dostaw z Rosji do Polski i Bułgarii pokazało, że „przez cały czas musimy przygotowywać się na najgorsze”, powiedział Jerger.
07.05: Uruchomienie systemu obrony przeciwlotniczej w Biełgorodzie, Rosja
Według raportu agencji informacyjnej TASS systemy obrony przeciwlotniczej zostały uruchomione wczesnym rankiem w rosyjskim mieście Biełgorod, niedaleko granicy z Ukrainą. Ostatnio zgłoszono kilka incydentów w prowincji o tej samej nazwie. Rosja oskarża Ukrainę o odpowiedzialność za zamachy. Szczegóły są obecnie nieznane.
6:49: Międzynarodowe zobowiązanie do ścigania zbrodni wojennych
Na nieformalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ kilka krajów i agencji ONZ publicznie zobowiązało się do wymierzenia sprawiedliwości ofiarom domniemanych zbrodni wojennych na Ukrainie. „Sprawcy muszą i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” – obiecała albańska minister spraw zagranicznych Olta Xhacka w porozumieniu z rządami sojuszniczymi, w tym USA i Francji. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet podkreśliła, że ofiary i ich rodziny „muszą otrzymać skuteczne zadośćuczynienie za doznane szkody i tragedię”. Wyjaśniła, że jej agencje do tej pory „udokumentowały i zweryfikowały przypadki 5939 ofiar cywilnych, w tym 2787 zabitych i 3152 rannych”. Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe.
6:10: Stowarzyszenie Lokatorów: Dodatkowe działania na rzecz uchodźców
W związku z napływem uchodźców z Ukrainy do Niemiec Stowarzyszenie Niemieckich Lokatorów wzywa rząd federalny do zintensyfikowania wysiłków w celu uzyskania tanich mieszkań. „Z naszego punktu widzenia nie ma obecnie możliwości dokładnej prognozy liczby uchodźców, którzy pozostaną na stałe w Niemczech” – powiedziała sieci rzeczniczka Niemieckiego Zrzeszenia Lokatorów Jutta Hartmann. Tak czy inaczej, i tak już nadwyrężone rynki mieszkaniowe pilnie potrzebują ulgi poprzez stworzenie niedrogich mieszkań i utrzymanie przystępnych cenowo istniejących mieszkań. W tym celu konieczne jest wreszcie skuteczne ograniczenie wzrostu czynszów, zahamowanie cen czynszów i zapobieganie czynszom wygórowanym.
5:52: sekretarz obrony oczekuje „niezwykle trudnych tygodni”
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow obiecał wojskowe „niezwykle trudne tygodnie” w rosyjskiej wojnie agresji. Wdrożenie szkoleń i logistyki wymagałoby czasu, napisał Resnikov na Facebooku. „A Rosja już zebrała swoje siły do pełnej ofensywy na wschodniej Ukrainie”. Wraz ze wzrostem poparcia dla Ukrainy Kijów musi wykazać się odpornością i szczególną jednością w nadchodzących dniach. Rosja nie wygra, ale postara się zadać Ukrainie „jak najwięcej szkód”. „Niestety, zanim odniesiemy zwycięstwo, stracimy członków naszych sił. Zawsze będą bolesne zniszczenia i straty”.
5:25: Eksplozje pod wieżą telewizyjną w Chersoniu
Według doniesień mediów kilka eksplozji wstrząsnęło terenem w pobliżu wieży telewizyjnej w mieście Cherson na południu Ukrainy. Rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti poinformowała, że rakiety zostały wystrzelone na rosyjskie miasto Chersoń z kierunku, w którym żołnierze ukraińscy znajdowali się na północnym zachodzie. Ukraińska gazeta internetowa „Ukrainska Prawda” poinformowała, że ataki rakietowe zakłóciły działanie rosyjskich kanałów telewizyjnych. Według Rii Nowosti wznowiono nadawanie programu. Zgodnie z tym, rosyjscy nadawcy donosili z Cherson od zeszłego tygodnia. Nie ma niezależnych raportów.
2:15: Stowarzyszenie Rezerwistów apeluje o więcej żołnierzy
W związku z debatą na temat lepszego wyposażenia Bundeswehry stowarzyszenie rezerwistów zażądało większej liczby żołnierzy. „Ogólnie rzecz biorąc, trzeba też pomyśleć o liczbie żołnierzy. Z około 200 000 żołnierzy Bundeswehra jest za mała” – powiedział prezes stowarzyszenia Patrick Sensburg z „Rheinische Post” w Düsseldorfie. Do obrony narodowej potrzeba ok. 340 tys. żołnierzy i 100 tys. regularnie szkolących się rezerwistów.
02:06: Högl za szybkie utworzenie specjalnego funduszu dla Bundeswehry
Komisarz parlamentarny ds. sił zbrojnych Eva Högl (SPD) wzywa do szybkiego utworzenia specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro dla Bundeswehry. „Oddziały muszą znów być w pełni sprawne, od sprzętu osobistego po działające radia i duży sprzęt. Pieniądze muszą trafić bezpośrednio do żołnierzy”, mówi Högl z „Rheinische Post”. Jednocześnie należy również popracować nad efektywnością procesów zakupowych, aby fundusze były inwestowane w sposób ukierunkowany.
1:44: Microsoft: rosyjskie grupy hakerów przeprowadzają ponad 200 cyberataków na Ukrainę
Według raportu amerykańskiej grupy technologicznej Microsoft, rosyjskie grupy hakerów są odpowiedzialne za ponad 200 cyberataków na Ukrainę. „Od czasu tuż przed inwazją widzieliśmy, jak co najmniej sześciu różnych państw narodowych sprzymierzonych z Rosją przeprowadza ponad 237 operacji przeciwko Ukrainie” – powiedział Microsoft. W rezultacie ataki na sieć są często koordynowane z atakami na polu bitwy. Na przykład, według raportu, rosyjscy hakerzy zaatakowali dużą ukraińską stację radiową pod koniec lutego w pierwszym tygodniu inwazji. Tego samego dnia rosyjskie wojsko ogłosiło zamiar zniszczenia ukraińskich celów „dezinformacyjnych”.
01:16: Selenskyj potwierdza protesty w Chersoniu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył hołd proukraińskiemu wiecowi protestacyjnemu w okupowanym Chersoniu, który został rozpędzony przez siły rosyjskie za pomocą gazu łzawiącego i błysków, jak twierdzi prokurator generalny Ukrainy. „Jestem wdzięczny wszystkim, którzy się nie poddali, protestowali, ignorowali okupantów i pokazali nielicznym współpracownikom, że nie ma dla nich przyszłości” – mówi Zelenskyj.
12:28: Moskwa oskarża USA o sprzedaż śmigłowców na Ukrainę
Rosja zaprotestowała przeciwko przekazaniu przez USA rosyjskich śmigłowców na Ukrainę. Kontrakt z 2011 roku przewiduje, że śmigłowce są przeznaczone do Afganistanu i mogą być przekazywane do innych krajów tylko za zgodą Rosji – poinformował w rozmowie z Interfax rosyjski organ odpowiedzialny za współpracę wojskową.-techniczny, FSWTS. Dostawa na Ukrainę jest nielegalna i stanowi poważne naruszenie umowy. Jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej wojny agresyjnej pod koniec lutego Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pięć śmigłowców Mi-17 pierwotnie przeznaczonych dla Afganistanu. W połowie kwietnia Waszyngton ogłosił, że wyśle do Kijowa jedenaście dodatkowych helikopterów.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.