Oczekuje się, że po przesunięciu ostatecznej realizacji projektu połączenia GIPL ruszą już w połowie przyszłego roku.
Według Ministerstwa Energii, połączenia gazowe zostaną zbudowane, aby móc przesyłać do 27 terawatogodzin (TWh) gazu ziemnego rocznie do krajów bałtyckich, do 21 TWh rocznie do Polski, a gaz z krajów bałtyckich będzie częścią unijnego rynku gazu Europos.
„To historyczny moment, który wzmacnia niezależność energetyczną Lietuvos, torując drogę do integracji krajów bałtyckich i rynków Suomijos ze wspólnym europejskim rynkiem gazu. Przez dziesięciolecia przepływy gazu między Lietuvos i Lenkijos były w dużej mierze nieobecne obraz naszej infrastruktury energetycznej, – GIPL aukinės śônes suvirinimo ceremonioje sakë Minister Energii Dainius Kreivys – Więcej źródeł dostaw gazu daje nam większą elastyczność, zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność dostaw gazu, możemy szybciej reagować na zmiany cen na światowym rynku gazu. otworzy też więcej możliwości dla terminalu LNG w Kłajpedzie i będzie nadawał się do przesyłu zielonego wodoru w przyszłości”.
Wartość projektu GIPL to około 500 mln. euro. Ponad 60 proc. środki na ten projekt zostały przyznane przez Europos Komisija. W finansowaniu projektu uczestniczy operator sieci przesyłowej gazu na Łotwie iw Estonii.
Projekt Europos Sąjungos bendrojo intereso „Dujotiekių juntis tarp Lenkijos ir Lietuvos” (GIPL) jest realizowany przez operatora systemu przesyłowego gazu dwóch krajów „Amber Grid” i „Gaz-System”.
Całkowita długość międzynarodowych połączeń gazociągowych między Lietuvos i Lenkijo wynosi 508 km, z czego 165 km ułożono na terenie Lietuvos i 343 km w Lenkijoje. Postęp budowy GIPL dujotiekio statybos, jak donosi Energetikos ministerijospranešime, na Litwie sięga 95%, w Lenkijoe – ponad 90%. Średnica kanałów wynosi 700 mm. Po stronie Lietuvos punkty startowe przyłączy gazociągów znajdują się w pobliżu tłoczni gazu Jauniūnų, zlokalizowanych w pobliżu Vilniaus. Gazociąg Lenkijoje zostanie podłączony do tłoczni gazu w Holovčycės.
Budowa gazociągów w obu państwach rozpoczęła się w 2020 roku. Įveikus technologinius stawił czoła wyzwaniom wywołanym globalną pandemią, na skomplikowanych odcinkach gazociągów zbudowano największe rzeki Litwy i Lenkijos, spełniające wymogi Ochrony Środowiska.
Zabronione jest kopiowanie tekstu tego newsa bez pisemnej zgody ELTA.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”