PCK w Schwedt
–
Rozmowy o dostawach ropy przez Polskę się wahają
Po opanowaniu CPK Schwedt Niemcy zainteresowały się dostawami ropy przez Gdańsk. Ale rozmowy nie postępują – być może dlatego, że Polska liczy na inne korzyści z tej sytuacji.
Wciąż nie ma rozwiązania w negocjacjach z Polską w sprawie dostaw ropy do rafinerii PCK w Schwedt (Uckermark). Polska oczywiście potrzebuje dalszej dyskusji i pośrednio domaga się nacjonalizacji; oznaczałoby to wywłaszczenie rosyjskiego właściciela Rosniefti. Polskie Ministerstwo Klimatu w Warszawie wyjaśniło na prośbę, że administracja zaufania za mało, podała w piątek agencja Reuters. Grupa robocza ds. przyszłości rafinerii również spotkała się w piątek, ale nie ogłoszono żadnych nowych wydarzeń.
Od końca roku Niemcy nie chcą już korzystać z rosyjskiej ropy. Ale taki był wcześniej model biznesowy Rosnieftu w Schwedt: paliwo pochodzi bezpośrednio z Rosji rurociągiem Drużba. Niedawno rząd federalny umieścił Rosneft Germany w powiernictwie i zastąpił kierownictwo.
Jednak, aby w wystarczającym stopniu wykorzystać rafinerię w Schwedt bez ropy Rosneft, dostawy przez polski port Gdańsk i system rurociągów są teraz uzależnione. Dzięki transportowi cysternami do portu w Rostocku i stamtąd rurociągiem do Schwedt można zabezpieczyć tylko około 60% pojemności. Jednak co najmniej 75 procent uważa się za konieczne.
Polska firma naftowa Orlen zainteresowana PCK?
Tłem dla obecnej polskiej presji może być to, że polski koncern naftowy Orlen, zdaniem niemieckich kręgów rządowych, jest zainteresowany wejściem do Schwedt i przejęciem udziałów Rosnieftu. Orlen to największa polska firma naftowa, której udziałowcem jest państwo.
W zeszłym tygodniu kanclerz Olaf Scholz (SPD) zmienił właściciela na polskiego inwestora Orlen wydał odmowę: To nie jest zmiana, ale zarządzanie powiernicze majątkiem PCK. Według agencji informacyjnej Reuters, kręgi rządowe mówią teraz, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Wśród nich są te z Polski, powiedział Reuterowi urzędnik państwowy.
Rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Gospodarki podkreśliła, że Polska z zadowoleniem przyjęła rozwiązanie fiducjarne. Rozmowy z Polską i wymiany dotyczące sieci rurociągów i dostaw ropy naftowej są konstruktywne.
„PCK Raffinerie Schwedt nie jest jeszcze w rękach państwa”
Polskie Ministerstwo Klimatu powiedziało jednak również: Polska jest gotowa pomóc Schwedt w zaopatrywaniu jej w ropę. Warunkiem jest jednak, aby Rosnieft nie posiadał już żadnych udziałów w rafinerii. „PCK Raffinerie Schwedt nie jest jeszcze w rękach państwa”.
Rosnieft posiada zdrowe 54% akcji, Shell jest drugim co do wielkości właścicielem ze zdrowymi 37%. Shell od dawna chciał wyjść z rafinerii. Verbio i Enertrag, obaj z sektora energii odnawialnej, wykazali zainteresowanie. Chcą dać Schwedt perspektywę, jeśli ropa zostanie wycofana ze względu na ochronę klimatu.
Niemieckie prawo o bezpieczeństwie energetycznym pozwoliłoby na wywłaszczenie Rosniefti. Ten krok byłby jednak dalszą eskalacją i Niemcy musiałyby liczyć się z podobnym krokiem przeciwko niemieckim firmom w Rosji. Rosnieft już wcześniej protestował przeciwko administracji trustu i rozważa podjęcie kroków prawnych.
Burmistrz Schwedt: Gdańska ropa „ważna”
Burmistrz Schwedt, Annekathrin Hoppe (SPD), po fiasku spotkania niemieckiej grupy roboczej ds. przyszłości elektrowni domagała się dalszych rozmów między rządem federalnym a Polską. „Ważne jest, że oprócz ilości ropy naftowej z Rostoku, pewna jej część nadal może być pompowana z polskiego portu Gdańsk do Schwedt” – powiedział Hoppe rbb. Według burmistrza może to spowodować obłożenie od 75 do 80%.
Hoppe planuje również zastosowanie tak zwanych polepszaczy przepływu w rurociągu między Rostockiem a Schwedt. „Oznacza to, że wydajność można zwiększyć o kolejne dziesięć procent”. Burmistrz powiedział, że to, czy prędkość bieżąca ropy rzeczywiście wzrośnie, należy najpierw sprawdzić w trybie ciągłym.
Rada zakładowa wzywa do zapewnienia miejsc pracy w firmach partnerskich
W piątek rada zakładowa rafinerii PCK wezwała do zapewnienia większej liczby miejsc pracy. Przyszłość Schwedt to nie tylko miejsca pracy w PCK, ale także miejsca pracy w firmach partnerskich rafinerii oraz inne miejsca pracy w Schwedt i Uckermark. „Rządy federalne i stanowe muszą również przyjrzeć się tym zawodom w przyszłym pakiecie” – wyjaśniła Simona Schadow, przewodnicząca rady zakładowej.
Zatrudniająca ponad 3000 pracowników bezpośrednio i pośrednio rafineria PCK w Schwedt odgrywa kluczową rolę w zaopatrywaniu Niemiec Wschodnich w benzynę i inne produkty rafineryjne. Obsługiwane są również części zachodniej Polski, a także lotnisko Berlin-Brandenburgia.
Transmisja: Antena Brandenburg, 23 września 2022, godz.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.