Pierwsze śniegi spadły na najwyższe szczyty Tatr, na granicy polsko-słowackiej.
Zakopane (Polska) – Na najwyższe szczyty Tatr spadł już pierwszy śnieg!
W poniedziałkowy poranek wierzchołki Łomnicy (niem. Lomnitzer Spitze), na 2634 metrach, drugiego co do wysokości szczytu w Tatrach, zostały pokryte białym kocem na wysokości ponad 2500 metrów n.p.m. Temperatura spadła tam do minus 2,8 stopnia Celsjusza.
Na szczycie Kasprowego Wierchu (1987 m npm) na granicy polsko-słowackiej na głównym grzbiecie Tatr im więcej stopni mierzono w nocy, było to około jednego stopnia.
Na stronie na Facebooku Aktualna sytuacja w Tatrach (po niemiecku: „obecna sytuacja w Tatrach”) powiedział: „Za nami ciężka noc, na najwyższych szczytach spadł śnieg! Obecnie wiatr wieje z prędkością do 100 km/h, a warunki wędrówek wahają się od okropnego do bardzo złego 🙂 Na szczęście sytuacja będzie się poprawiać w miarę upływu dnia.”
Niemniej eksperci górscy zalecają, aby wędrowcy ograniczyli się głównie do tras w dolinach. Bo „nad górną krawędzią lasu jest bardzo zimno, miejscami ślisko, a jeszcze wyżej jest dużo śniegu i lodu”.
W ubiegłym roku pierwsze opady śniegu w Tatrach przyszły nieco później: tam, w sam raz na nadejście jesieni, pierwsze płatki śniegu 22 września i przykryły dolinę „Hala Gąsienicowa” – Mekka dla początkujących alpinistów – z białym przepychem.
Jak na przykład Prognoza pogody późne lato nie jest rzadkością w tym regionie. Według prognozy w najbliższych dniach nie należy spodziewać się dalszych opadów śniegu. W ciągu dnia wartości od 14 do 16 stopni osiągane są do czwartku.
Oczekuje się, że temperatura około 13 stopni spadnie do piątku, a także spodziewany jest deszcz.
Tatry są częścią pasma górskiego Karpat w Europie Wschodniej i tworzą granicę między Słowacją a Polska. Obszar jest chroniony jako park narodowy w obu krajach i popularny Podróż– Celuj zimą jak latem.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.