Polityk AfD Daniel Halemba wziął udział w posiedzeniu plenarnym parlamentu Bawarii po zawieszeniu wydanego przeciwko niemu nakazu aresztowania. 22-latek zajął swoje miejsce w szeregach swoich grupowych kolegów. Halemba jest najmłodszym członkiem nowego parlamentu Bawarii.
Jak stwierdził prokurator Thorsten Seebach, sąd rejonowy orzekł już, że 22-latek musi teraz raz w tygodniu stawiać się na policję w swoim domu w Würzburgu.
Ponadto ma zakaz kontaktowania się z członkami „Brschenschaft Teutonia Prag zu Würzburg”, w tym z innymi podejrzanymi, wobec których również toczy się śledztwo. Nie wpuszczono go na teren stowarzyszenia studenckiego. „Uważnie monitorujemy pana Halembę” – powiedział Seebach.
Dochodzenia w sprawie buntu
Kontekstem jest śledztwo prowadzone przez prokuraturę wobec 22-letniego młodego mężczyzny i czterech innych podejrzanych, w szczególności o podżeganie do nienawiści i używanie symboli organizacji antykonstytucyjnych.
Halemba twierdzi, że od 2021 r. jest członkiem „Bractwa Teutońskiego Praga zu Würzburg”, na które napadnięto we wrześniu. Śledczy podejrzewali, że w domu bractwa mogły znajdować się przedmioty opatrzone symbolami Partii Narodowo-Socjalistycznej NSDAP, a także naklejkami i napisami o charakterze rasistowskim. Ocena potwierdziła podejrzenia, powiedział Seebach.
W odpowiedzi na wniosek DPA stowarzyszenie studenckie nie skomentowało jeszcze tych zarzutów; Halemba im zaprzecza.
Zdaniem Seebacha decyzja sądu rejonowego nie zmienia podejrzeń wobec Halemby. Nadal istnieje ryzyko przerw w dostawie prądu i wycieków. Jeżeli istnieje ryzyko utraty przytomności, istnieje obawa, że oskarżony może wpłynąć na świadków lub zniszczyć dowody. Seebach powiedział, że Halemba miał wpływ na innych oskarżonych. Przez wiele dni ukrywał się i pozostawał niedostępny dla śledczych.
Poinformował o tym Bawarski Trybunał Konstytucyjny
Prokurator chce dziś podjąć decyzję, czy odwołać się od decyzji sądu. Sprawę powinien wówczas rozpoznać sąd okręgowy.
Oczekuje się, że dzisiaj informacje w sprawie Halemby przekaże także Bawarski Trybunał Konstytucyjny. Prawnik Halemby złożył tam tzw. postanowienie tymczasowe. Rzecznik sądu w Monachium odmówił komentarza w sprawie treści. Wczoraj po prostu powiedział, że oskarżonymi są rząd stanowy i Departament Sprawiedliwości.
Trybunał Konstytucyjny może wydać postanowienie tymczasowe, jeżeli jest to pilne, aby uniknąć poważnych niedogodności, zapobiec nieuchronnej przemocy lub z innego ważnego powodu.
Dni badań
Prawnik Halemby powiedział niemieckiej agencji prasowej: „Jest to poseł z wyboru i moim zdaniem zwraca się do rządu i Ministerstwa Sprawiedliwości o nakazanie swoim urzędnikom zaprzestania wykonywania nakazu aresztowania”. Halemba nie mógł wczoraj po południu uczestniczyć w inauguracyjnym posiedzeniu parlamentu krajowego w Monachium.
Student został aresztowany wczoraj w pobliżu Stuttgartu po całodniowych poszukiwaniach na podstawie nakazu aresztowania wydanego w czwartek.
Halemba stoi na czele stowarzyszenia okręgowego AfD w Würzburgu i 8 października startował w okręgu Haßberge/Rhön-Grabfeld w wyborach regionalnych. Parlamentarzyści na ogół korzystają z immunitetu. Jednak wczoraj parlament krajowy na posiedzeniu inauguracyjnym uchylił immunitet Halemby.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.