Niepokój, który narastał, ustępował i narastał przez prawie dwa długie miesiące, sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy stali na wznoszących się wodach, nie wiedząc, czego się spodziewać. Dlatego chcesz wyjść jak najszybciej i poczuć pod stopami solidny fundament. Własna wystawa malarki młodego pokolenia Gabrielė Aleksė „Alter Space”, prezentowana w galerii „Balta”, może stać się ucieczką od niepokoju, strachu, niepewności, odkrywania upragnionego w obrazach spokoju i nadziei.
Doświadczenia malarskie
Cykl prac prezentowanych na wystawie inspirowany jest doświadczeniami artysty z obozu medytacji i ciszy Vipassana w Polsce, który malarz odwiedził w listopadzie ubiegłego roku.
„W obozie miałem silne przeżycie, że moje ciało i moja podświadomość mogą się rozdzielić. Podczas medytacji ciało jest skanowane, wyczuwając w rezultacie inną jego część, starając się nie myśleć o przeszłości ani przyszłości. Czasem, koncentrując się tylko na chwili obecnej, czułam się, jakbym już nie czuła ciała, a moja podświadomość unosiła się w nieskończonej przestrzeni – malarka dzieliła się swoimi doświadczeniami. „Jakbym był w górach lub nad morzem, gdzie jest bardzo przyjemnie, gdzie niepokój i bóle znikają”.
Mówi, że zaraz po powrocie z dziesięciodniowego obozu zaczęła już przygotowywać się do wystawy: „Aby zdobyć doświadczenie, nie można przesłonić doświadczeń, uczuć, codzienności i rutyny”.
Zmodyfikuj przestrzeń
Malarz na płótnach nie bada przeciwności świata, lecz skupia się na swoim wnętrzu. „Kiedy zaczynamy pogrążać się w zewnętrznych problemach, umysł wydaje się zamykać i przechodzić w stan, w którym nasze myśli zmieniają inne, więc nie znajdujemy dla siebie miejsca, nie martwimy się. Jeśli jesteś spokojny w środku , więc to, co jest wokół ciebie, nie przeszkadza ci ani nie przeszkadza, ponieważ gdy czujesz niepokój, możemy wejść do środka i zyskać wiarę, że wszystko będzie dobrze ”- wyjaśnia artysta.
Spotkanie z górami / fot. Vilmantas Raupelis
Obrazy prezentowane na wystawie są wyrazem spokoju i optymizmu. Architektoniczne konstrukcje przestrzenne, uzupełnione abstrakcyjnymi wzorami krajobrazu, stają się nazwanymi przez G.Aleksė „przestrzeniami alternatywnymi” – odniesieniami do przestrzeni wewnętrznej człowieka, jego podświadomości.
Architektoniczne wzory na płótnie symbolizują ludzkie ciało, a krajobraz poza jego surowymi i stabilnymi geometrycznymi kształtami jest jego podświadomością.
„Idąc w góry, zasłaniając oczyma piękno natury, odczuwasz trudne do opisania poczucie wielkości. To otwarcie podświadomości, czyli coś więcej niż możemy kontrolować, opisane słowami. W malarstwie staram się przekazać to językiem symboli, dopełniając go formami architektonicznymi o wyrazistej strukturze i minimalistycznej estetyce, z którą chcę wizualizować poczucie spokoju, stabilności i pewności siebie – tłumaczy artysta.
pokój i nadzieja
W swoich pracach wykorzystuję poszczególne fragmenty i detale, aby stworzyć poczucie stabilności z tymi wzorami.
Ażur wpisany w płótno malarza, otwierający szeroko wyobrażoną przestrzeń, symbolizuje możliwość uwolnienia się widza od ograniczeń kreowanych przez umysł i otwarcia się na coś większego w sobie.
„Kiedy maluję motywy architektoniczne, inspiruje mnie otoczenie, które mnie otacza, ale się go nie trzymam. W swoich pracach wykorzystuję poszczególne fragmenty i detale, aby stworzyć poczucie stabilności z tymi wzorami. Często przerabiam motywy, otwierając w nich duże okna – zdradza artystka.
Okna te stają się symboliczną okazją do wejścia w zagospodarowaną przestrzeń. „W procesie tworzenia obrazu wypróbowuję wiele opcji, które mogą pojawić się poza architekturą. Decydującą decyzję podejmuję dowiadując się, co najlepiej sprawdza się w kolorze. Zależy mi, aby na płótnach było jak najmniej szczegółów, żeby krajobraz był jak najbardziej wyraźny, bo wtedy otwiera się to, co istotne” – podkreśla malarz.
Harmonijna paleta barw ziemi, łącząca w pracach artystki otwarte konstrukcje architektoniczne z delikatnymi pejzażami, tworzy pozytywne emocje. „Dla mnie ważne jest, aby widz, który przychodzi na wystawę, od razu zrozumiał, że w obrazach jest spokój i jest miejsce na nadzieję” – mówi G. Aleksė.
Wystawa „Alter ego” G. Alexė będzie otwarta w Galerii Balta do 23 kwietnia.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.