Zanim Salavat Akhiev ze szkoły Kano Judo będzie mógł w pewnym momencie sięgnąć po zwycięstwa olimpijskie i tytuły mistrza świata, trenuje do swojego kolejnego wielkiego celu: Drużynowych Mistrzostw Niemiec do lat 15 (Cup Youth Germany) w grudniu w Senftenberg i Mistrzostw Niemiec do lat 15 w Senftenbergu. maj 2023 r.
„Myślę, że połączenie techniki i siły w judo jest świetne” — mówi. Nastolatek od sześciu lat mieszka z rodziną w Niemczech, a od czterech trenuje judo. „Sztuki walki są popularne w Czeczenii, gdzie się urodziłem” – mówi Salavat. Piłka nożna natomiast zupełnie go nie interesuje – przyznaje, wzruszając ramionami.
Jego trener, Gheorghe-Laurențiu Marin, nie tylko potwierdza talent Salavata, ale także niezbędną wolę i ambicję: „Salavat zawsze daje z siebie wszystko – czy to na treningu, czy na zawodach”, mówi Marin o swoim podopiecznym. Salavat jest na macie pięć razy w tygodniu w ramach grupy artystycznej szkoły judo.W ostatnich latach brał udział w około 40-50 turniejach w Niemczech i krajach sąsiednich.
Jego mocną stroną jest technika
13-letni zawodnik nadal był całkowicie rozczarowany swoją wcześniejszą emeryturą po swoich pierwszych zawodach, nawet jeśli wystarczyło to na brązowy medal, ponieważ zawsze stawał na najwyższym stopniu podium. „Wiem, że muszę nad sobą pracować i robię to”, mówi 13-latek. Jego siła tkwi w technice, jego siłę można jeszcze poprawić, według Salavata, który ma 1,51 centymetra wzrostu i waży 40 kilogramów, nadeszła jego kolej.
I tak „jego ulubioną dyscypliną” jest też technika zwana Uchi-Mata, czyli rzut z wewnętrznej strony ud. „W ćwiczeniach takich jak to korzysta również ze swojej niesamowitej elastyczności” – dodaje jego trener.
Mimo że judoka ma już duże doświadczenie w zawodach, wie dokładnie: „Pierwszego dnia, na ważeniu, dobrze się bawię i nie jestem tak podekscytowany. Ale w dniu walki, kiedy wchodzę na salę, zawsze mam palpitacje – przyznaje uczennica piątej klasy szkoły im. Paula Modersohn.
Jego występ przekonał nawet narodowego trenera judo do lat 18, Christophera Schwarzera. Jako mistrz północnych Niemiec w swojej grupie wiekowej Salavat został nominowany przez związek państwowy i pozwolono mu uczestniczyć w kursie obserwacyjnym w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Niemczech w Berlinie. „Schwarzer powiedział, że Salavat jest naprawdę utalentowany” – powiedział trener Marin. Trener reprezentacji mógł sobie wyobrazić, że Salavat będzie nadal prezentował się na tyle dobrze, że dobrze wpasowałby się w kadrę na Mistrzostwa Europy U18 czy Mistrzostwa Świata. Jest jednak duży haczyk: „Dopóki Salavat nie będzie miał niemieckiego paszportu, pozostanie to tylko marzeniem”, wyjaśnia Marin.
Zaproszenie na staż obserwacyjny
Ale 13-latek jest niezrażony: „To było dla mnie wspaniałe, że mogłem walczyć przed trenerem reprezentacji” – zachwyca się Salavat.
Trener Marin też się z tego cieszy, bo widzi w mieszkańcu Bremerhaven coś wyjątkowego: „Czuwa technikę i przeciwników. Rzadko widuje się coś takiego w tym wieku.
W międzyczasie Salavat poprawia swój strój do judo i zielony pas (3 kyu). Autograf na plecach jego białej kurtki powinien być także zachętą do jego wielkiego celu, medalu olimpijskiego: oryginalny podpis mistrza olimpijskiego Schawdatuaschwili – jego idola, do którego udało mu się bardzo zbliżyć podczas turnieju w Polsce.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.