Poczdam – Brandenburgia: Rozwiązanie dotyczące uznania po studiach w Polsce – Zdrowie

Poczdam/Szczecin (dpa/bb) – Według minister zdrowia Brandenburgii Ursuli Nonnemacher (Zieloni) problem młodych lekarzy nieprzyjmowanych po studiach w Polsce może wkrótce zostać rozwiązany. Minister nakreślił teraz, jak mógłby wyglądać możliwy wynik. „Chcemy teraz zapewnić rozwiązanie oparte na modelu Meklemburgii-Pomorza Przedniego” – powiedział Nonnemacher Niemieckiej Agencji Prasowej w Poczdamie. „Obecnie pracujemy nad czymś, co doprowadzi do uzyskania nieograniczonej licencji zawodowej po zdaniu egzaminu ustnego. Już w niedzielę wskazano, że na horyzoncie widać rozwiązanie”. O sprawie poinformowało kilka mediów.

W ubiegłym roku Polska zaostrzyła wymogi dotyczące automatycznego uznawania kwalifikacji lekarza zawodowego na podstawie studiów medycznych w Polsce. Kraj nie chce usuwać dwóch dodatków do dyrektywy europejskiej. Wiąże się to z podstawową wiedzą z zakresu prawa i etyki lekarskiej, szczególnie w odniesieniu do Polski (LEK) oraz szkoleniem na wzór lekarza podczas stażu (Staz). Kilku młodych Niemców ukończyło studia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym (PUM) w Szczecinie – ale niedługo przed pojawieniem się rosnących wymagań. Dlatego obecnie nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza w Brandenburgii.

Minister zdrowia Brandenburgii widzi postęp na szczeblu federalnym. „W raporcie służby parlamentarnej niemieckiego Bundestagu wskazano margines swobody, z którego organy rejestracyjne po stronie niemieckiej mogą i muszą skorzystać” – stwierdził Nonnemacher. „Istnieje również pismo od federalnego ministra zdrowia Spahna, który stwierdza, że ​​w tym kontekście również zaleca zatwierdzenie. Obecnie opiera się to na solidnych podstawach.

PUM od 22 lat oferuje studia medyczne w języku angielskim dla studentów zagranicznych. Grupa Asklepios – w szczególności Klinika Uckermark – współpracuje z uczelnią od 2013 roku w celu szkolenia niemieckich lekarzy dla swoich klinik.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *