Podczas gdy Litwini lamentują, Polacy radują się: polscy mieszkańcy Puńska opowiadali, ile płacą za ogrzewanie

Dziennikarze programu „Karštai su tv3.lt” byli zainteresowani dodatkowymi informacjami o ogrzewaniu, elektryczności, paliwie i innych cenach w Polsce.

Rachunki za ogrzewanie wywołują uśmiech

Litwini, zwłaszcza w Wilnie, płacą prawie największe rachunki za ogrzewanie w ostatniej dekadzie, ponieważ gaz i inne zasoby naturalne podrożały w Europie. Jednak mieszkańcy polskiego miasta Puńsk osiągnęli rachunki za ogrzewanie nie większe niż grosz.

Valdas z Puńska odbiera ciepło z miejskiej kotłowni. Lokalna branża ciepłownicza rozwija się wystarczająco, co najmniej plus dwadzieścia trzy w domu, a rachunki są zamrożone przez trzy kolejne lata – tylko 42 euro za 55 metrów kwadratowych, podczas gdy w Wilnie ludzie otrzymywali rachunki w wysokości 120 euro lub więcej za mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

„Nasz metr kwadratowy to 55 metrów kwadratowych i płacimy 189 zł – 42 euro” – powiedział Valdas mieszkający w Puńsku.

Widząc nieubłagany wzrost cen, polskie władze zdecydowały się dać koło ratunkowe ludności kraju i obniżyć podatek od wartości dodanej (VAT) na paliwo samochodowe, gaz i energię elektryczną. Zapewniał również od 86 do 248 euro rocznie pomocy na gospodarstwo domowe.

„Jest kilka korzyści dla ludzi. Są na przykład bonusy dla tych, dla których cena paliwa wzrosła, bo trzeba pamiętać, że cena węgla, pelletu drzewnego i brykietu podwoiła się – powiedział Vytautas Liškauskas, starosta powiatu puńskiego w Polsce. .

Dlatego kolejny Gint z Puńska uśmiechnął się dopiero po otrzymaniu rachunku za prąd – tylko 150 euro. Śmieszny rachunek, gdy cały dom jest ogrzewany elektrycznie za pomocą systemu powietrzno-wodnego.

„To powiedziawszy, na mój 100-metrowy dom potrzeba 700 zł, czyli około 150 euro, od półtora października” – powiedział Gintas.

W Polsce kilowatogodzina kosztuje tylko 12 eurocentów, podczas gdy Litwini płacą prawie 17 centów za tę samą jednostkę energii elektrycznej w standardowym planie.

„Korzystając z ryczałtowej stawki 66 gramów na kilowatogodzinę. Na przykład kosztowało mnie to około 10 gramów taniej, około 12-13 eurocentów” – powiedział Gintas.

Paliwo też będzie tańsze

Od lutego sąsiadom sprzedano kolejny powszechnie używany towar: paliwo. Litr będzie kosztował nawet 15 euro centów taniej. To kolejny pakiet pomocowy dla Polaków dotkniętych inflacją.

„Właśnie doszliśmy do naszej wiedzy w tym czasie. 15% VAT zostanie odliczony, a zostanie 8% VAT. Obiecuje kupić benzynę i olej napędowy za około 70 gramów” – powiedział Vytautas. Žiminckas, właściciel puńskiej stacji benzynowej.

Nawiasem mówiąc, w Polsce olej napędowy jest droższy od benzyny, a w porównaniu z Litwą Polacy wkrótce odczują znaczną różnicę w cenach paliw.

Już teraz benzyna kosztuje około 12 centów mniej, a olej napędowy o 5 centów mniej. Od 1 lutego różnica wzrośnie do około 20 centów za litr dla oleju napędowego i do 27 centów za litr dla benzyny.

„Rząd ustala takie ceny, ponieważ sprzedaje mniej benzyny, a więcej oleju napędowego, kupują go głównie rolnicy, a w samochodach jest dużo oleju napędowego” – wyjaśnił V. Žiminckas.

Litwa nie zmarnuje miliardów na odszkodowania

Nasza premier Ingrid Simonte nie jest pod wrażeniem decyzji polskiego premiera Mateusza Morawieckiego. Litwa to nie Polska i miliardy odszkodowań nie pójdą na marne.

„To, czego nie należy robić, to zebranie całego świata, indywidualnych decyzji wszystkich państw, tego, co robi jedno lub drugie państwo, zebranie i zaproponowanie rządowi litewskiemu wdrożenia wszystkich tych decyzji. Rząd litewski realizuje swoje decyzje – Dość trudno sobie wyobrazić, że polskie władze po sześciu miesiącach podniosą VAT do poprzedniego poziomu – wyjaśnił premier.

„Ze względu na taryfę 0 na ogrzewanie, co też jest bardzo ważne, byłyby to rzeczy tymczasowe, ale teraz są konieczne i nieuniknione, podobnie jak inne bliskie nam kraje, ta sama Polska” – wyjaśniła eurodeputowana Blinkevičiūtė.

Zwolennicy preferencji myślą jednak inaczej. A gdyby mieli wolę, kurki pieniężne odszkodowań odwróciłyby się, nie oczekując niczego.

„Na Litwie ludziom, większości z nich, bardzo trudno jest przetrwać, dlatego potrzebne jest zwolnienie z VAT zarówno na produkty grzewcze, jak i spożywcze. I powinniśmy brać przykład z innych krajów sąsiednich”, przekonuje V. Blinkevičiūtė.

Ta zima będzie znacznie łagodniejsza cenowo dla polskich sąsiadów, a rząd litewski zapewnia, że ​​pomoże przetrwać wzrost cen poprzez podniesienie emerytur, płacy minimalnej i dochodów wolnych od podatków.

Zobacz pełny raport w filmie na początku artykułu.

W każdy poniedziałek o 19:30 oglądaj program „Na gorąco z tv3.lt” w telewizji TV3.

ZOBACZ W PEŁNI TUTAJ:

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *