W górach śnieg spowodował zamknięcie lokalnych dróg. Kraj związkowy Salzburg ostrzegł, że istnieje ryzyko zejścia lawin z wysokości 800 metrów nad poziomem morza. Jednak eksperci ds. powodzi uznali za pozytywne fakt, że śnieg padał na stosunkowo małych wysokościach. Oznacza to, że opady pojawiają się dopiero wtedy, gdy ponownie zrobi się cieplej.
Austriackie Koleje Federalne wezwały wszystkich pasażerów, aby przełożyli niepilne podróże pociągami z piątku na niedzielę. Linia kolejowa pomiędzy Bad Hofgastein i Bad Gastein w kraju związkowym Salzburg została zamknięta w piątkowy wieczór z powodu obfitych opadów śniegu. Kilka dróg w Austrii zostało zablokowanych z powodu powalonych drzew lub uszkodzonych pojazdów. Inne trasy, takie jak Trasa Alpejska Grossglockner, zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa. W niektórych obszarach łańcuchy śniegowe były obowiązkowe.
Ciągłe deszcze w Alpach i niższych wschodnich górach
Dla Niemiec niemiecka służba pogodowa prognozuje ulewne i ciągłe opady deszczu w Alpach i w niższych wschodnich górach. Dotyczy to części południowo-wschodniego kraju do poniedziałku. Powyżej 1500 m n.p.m. aż do niedzielnego poranka czasami będzie padał intensywny śnieg. W Saksonii i Łużycach ciągłe opady deszczu chwilowo ustaną w sobotę rano. Według prognoz w niedzielę z Polski i Czech napłyną dalsze opady deszczu, ale powinny one być już mniej intensywne.
Według służb meteorologicznych na granicach Alp w ciągu 48 godzin mogło zgromadzić się od 60 do 90 litrów na metr kwadratowy, a w niektórych przypadkach około 100 litrów na metr kwadratowy. We wschodniej Saksonii, Rudawach i Dolnych Łużycach w ciągu 24 godzin do sobotniego popołudnia można spodziewać się od 30 do 50 litrów na metr kwadratowy, a w magazynach do 70 litrów na metr kwadratowy.
Spodziewane powodzie na Łabie
We wschodnich Niemczech uwaga skupia się obecnie na sytuacji pogodowej w krajach sąsiednich. Łaba może spowodować powodzie także w Saksonii, a Odra także w Brandenburgii. Według prognoz w niedzielę na rzece Łabie w Dreźnie pierwszy stopień alertu powodziowego będzie najniższy z czterech. Poziom alertu 3 może zostać osiągnięty w środę. Poziom wody może zatem wzrosnąć do sześciu do siedmiu metrów, przy czym normalna wartość w Dreźnie wynosi dwa metry.
Sytuacja jest już napięta w związku z zawaleniem się mostu Karola w Dreźnie. Służby ratunkowe ciężko pracują, aby usunąć gruz z rzeki – nie jest jeszcze jasne, ile czasu to zajmie.
Zmiana klimatu powoduje częstsze ulewne deszcze i powodzie
Minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) powiedziała niemieckiej redakcji (RND): „Z niepokojem czekam na kolejne dni. » W przypadku powodzi pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to mieć skuteczną ochronę przed klęskami żywiołowymi i szybką pomoc dla lokalnej ludności. Podkreśliła jednak także znaczenie ochrony klimatu i większej adaptacji do zmian klimatycznych. „Podstawową zasadą jest to, że w związku z kryzysem klimatycznym ulewne deszcze i powodzie stają się coraz częstsze. Stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i wpływają na życie ludzi w coraz krótszych odstępach czasu”.
Rzeki potrzebują więcej przestrzeni – stwierdził polityk Zielonych. „Nienaruszone tereny zalewowe mogą wchłonąć więcej wody, ruchome wały przeciwpowodziowe mogą znacznie zmniejszyć szczyty powodziowe”.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.