Polityka azylowa: jak kontrolować imigrację?

Według barometru politycznego ZDF kwestia „ucieczki i azylu” jest obecnie najważniejszym problemem w kraju. Olaf Scholz chce także ograniczyć liczbę osób nielegalnie wjeżdżających do Niemiec

24 października 2023 | 10:01 minut


Był koniec września, kiedy federalna policja leśna podjęła akcję w Brandenburgii. W radiu słyszymy: mała biała ciężarówka Fiat Ducato ze słowacką tablicą rejestracyjną, z przodu dwóch mężczyzn. Model pasuje. Przez Polskę przebiega jeden ze szlaków uchodźczych.

Kiedy policja federalna zatrzymała samochód na B 112, w strefie załadunku zastała 30 osób stłoczonych. Mężczyźni, kobiety i dzieci. Prawie wszyscy z Syrii. Siedzieli w furgonetce godzinami. Policja może aresztować tylko jednego z dwóch kierowców.

Wymagane działanie: „Koniec z kontrolami granicznymi!” »

Policja federalna wzmocniła obecnie swoją obecność na obszarze przygranicznym. Dekretem Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który mówi: koniec kontroli granicznych! Przesłanie: zwalczaj nielegalną imigrację i połóż kres przemysłowi przemytniczemu. Tylko we wrześniu Federalna Policja Leśna aresztowała 2501 migrantów, którzy wjechali do kraju bez zezwolenia, co stanowi wzrost o prawie 50 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Policji udało się także zidentyfikować 38 podejrzanych o przemyt.
Jednak więcej kontroli nie oznacza automatycznie mniejszej liczby uchodźców w Niemczech, wyjaśnia Frank Malack Front ZDFpierwszy główny inspektor policji w Federalnej Policji Leśnej:

Problemem jest oczekiwanie, że policja federalna będzie przechwytywać ludzi na granicy i zawracać ich. To po prostu nie jest prawnie możliwe.

Frank Malack, główny inspektor policji

Jeśli chodzi o personel, 100-procentowa gęstość kontroli na granicy niemieckiej jest utopią i nie można jej zagwarantować. Wiele aresztowań następuje dzięki telefonom od obywateli, wyjaśnia Frank Malack: „Większość mieszkańców wie, kto mieszka we wsi. A jeśli porusza się tam obca osoba lub pojazd, ludzie są teraz bardzo wrażliwi i dzwonią do nas”.

Policja federalna pełni służbę na niemieckiej granicy przy użyciu helikopterów. Wskaźnik sukcesu jest wyższy w przypadku tak zwanych „pominiętych obław”.

24 października 2023 | 05:49 minut


Badacz migracji: imigracja może ograniczać się jedynie do granicy zewnętrznej

Badacz migracji Ruud Koopmans nie przywiązuje dużej wagi do kontroli granicznych, przynajmniej jeśli chcemy zwalczać nielegalną imigrację: Politycy chcieliby jasno dać do zrozumienia, że ​​odzyskują kontrolę, mówi Koopmans. „W UE z otwartymi granicami nie ma krajowego rozwiązania w zakresie kontroli imigracji”. Problem można rozwiązać jedynie na granicach zewnętrznych.

Od 2015 r. straciliśmy zdecydowanie za dużo cennego czasu. Kiedy liczba imigracji ponownie spadła, politycy zachowali czujność. Nieznacznie spadły także liczebności AfD.

Ruud Koopmans, badacz migracji

Polityka zeszła na plan dalszy, zamiast myśleć o tym, jak zapobiec powtórzeniu się sytuacji.

Rząd federalny przyjął pakiet legislacyjny mający na celu przyspieszenie eksmisji. Pakiet, który nie przeszedł jeszcze przez Bundestag, budzi kontrowersje na światłach.

25 października 2023 | 02:00 minut


Wymagane działanie: więcej świadczeń rzeczowych, mniej pieniędzy

W tym roku w Niemczech złożono już 233 000 wniosków o azyl. W wielu miejscach nie ma już przestrzeni życiowej. Postulatem wielu starostów jest więc: mniej zachęt i zmniejszenie świadczeń socjalnych! Chcą zatem wypłacać uchodźcom więcej świadczeń rzeczowych niż pieniężnych. Aby żadne pieniądze nie napływały już do ich kraju.

Prawo zezwalało na to od dawna, ale jest rzadko stosowane. Obciążenia administracyjne były wcześniej dla wielu osób zbyt duże. Między innymi Günther-Martin Pauli, starosta okręgowy CDU, którego partia przez lata odpowiadała za politykę uchodźczą za kanclerz Merkel, niemal błaga: „Musimy zacząć już teraz. Bo społeczeństwo nie będzie tego dłużej tolerować”.

Ekspert prawa społecznego: „Zapewnienie bytu człowieka”

Musi istnieć możliwość swobodnego dysponowania częścią pieniędzy, dlatego nie można ich po prostu anulować – wyjaśnia Constanze Janda. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł to mając na uwadze godność człowieka. Ekspert prawa socjalnego krytykuje podejście polegające po prostu na próbie rozwiązywania problemów za pomocą prawa socjalnego, których nie da się rozwiązać za pomocą prawa imigracyjnego:

Nie możemy utrudniać ludziom życia tylko dlatego, że dobrowolnie wyjeżdżają.

Nauczyciel. Constanze Janda, ekspert w dziedzinie prawa socjalnego

Nie do tego służy prawo społeczne. „Ma to gwarantować ludzką egzystencję. Gdybyś chciał to zredukować, musiałoby być mniej więcej takie samo dla wszystkich w kraju”.

Politycy debatują, czy świadczenia rzeczowe lub bony dla uchodźców mają większy sens niż płatności gotówkowe. Powinno to wyeliminować wszelkie możliwe zachęty do przyjazdu do Niemiec.

30 września 2023 | 02:25


Wymagane działanie: Obowiązkowe prace społeczne i poszukiwanie pracy

Inną propozycją jest wprowadzenie obowiązku wykonywania prac w interesie ogólnym. Paragraf 5 ustawy o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl przewiduje już pracę w interesie ogólnym z symboliczną pensją w wysokości 80 centów za godzinę. Czasami używa się go także we wczesnych osiedlach uchodźców.

Niemcy świadomie zdecydowałyby się tego nie robić, łącznie z osobami ubiegającymi się o azyl Dostęp do rynku pracy otwarte – mówi działaczka na rzecz praw społecznych Janda. Celem było uniemożliwienie ludziom znalezienia zatrudnienia w drodze procedury azylowej.
Były prezydent federalny Joachim Gauck zaleca zwrócenie się w tej sprawie do Danii. Liczba wniosków o azyl mogłaby zostać zmniejszona o połowę. Wysokość świadczeń socjalnych jest powiązana z poszukiwaniem pracy. Obowiązek pracy w Danii nie dotyczy tylko osób ubiegających się o azyl, dotyczy on także wszystkich Duńczyków.

W Danii, pomimo rządu socjaldemokratycznego, przepisy imigracyjne są bardziej rygorystyczne: osoby ubiegające się o azyl zazwyczaj muszą mieszkać w obozach zbiorczych, otrzymywać mniej pieniędzy, a łączenie rodzin jest trudniejsze.

19 października 2023 | 02:15


Badacz ds. migracji: Postępuj zgodnie z procedurą azylową w swoim kraju pochodzenia

Jednak uchodźcy nie unikają Danii ze względu na obowiązek pracy, wyjaśnia badacz migracji Koopmans: „Duńczycy ogłosili, że osoby przybywające do Danii będą musiały przejść procedurę azylową w Rwandzie. ” już przyniosło skutek: Niemcy powinny „rozważyć celowość przyłączenia się do duńskich projektów”.

Rozważane środki krajowe nie zmienią niczego w zakresie imigracji.

Ruud Koopmans, badacz migracji

Działaczka na rzecz praw społecznych Janda ostrzega przed propagandą i polityką taktyczną: „W Niemczech nie można dowolnie obniżać standardów socjalnych. I ostatecznie prowadzi to tylko do frustracji, jeśli ogłosi się ważne środki, a później zorientuje się, że nie można ich wdrożyć zgodnie z prawem lub że pomysł zostanie unieważniony przez Trybunał federalnego prawa konstytucyjnego.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *